• امروز : یکشنبه - ۶ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 19 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Sunday - 26 May - 2024
کل پست ها: 70760اخبار امروز : 1
17

ضرورت تعیین چشم‌انداز برای کنترل آسیب‌های اجتماعی در برنامه توسعه هفتم

  • کد خبر : 93486
  • ۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۶
ضرورت تعیین چشم‌انداز برای کنترل آسیب‌های اجتماعی در برنامه توسعه هفتم
معاون وزیر کشور و رئیس سازمان امور اجتماعی گفت: در برنامه توسعه هفتم برای چشم‌انداز کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی هدفگذاری خواهد شد با این وجود هنوز رقمی در این زمینه اعلام نشده است.

محمد عباسی روز یکشنبه در حاشیه شورای امور اجتماعی کشور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعدادی از آسیب های اجتماعی شامل طلاق، اعتیاد، سکونتگاه ها و نقاط بحرانی و مفاسد اخلاقی به عنوان آسیب هایی که فزاینده و موثر در باقی مسائل اجتماعی هستند، با اولویت از جانب رهبر معظم سال ها قبل عنوان شد و به دولت وقت تاکید فرمودند که نسبت به کنترل آسیب های اجتماعی به خصوص این آسیب ها اقدام کنند.

وی در خصوص هدفگذاری برای کاهش سالانه آسیب های اجتماعی به خصوص طلاق اشاره کرد: درصد مشخصی نداریم اما در قانون برنامه هفتم که هنوز تصویب نشده، رقمی برای هدفگذاری در این زمینه ذکر شده است.

عباسی در خصوص موضوع جلسه شورای امور اجتماعی کشور در زمینه کنترل آسیب های اجتماعی در دانشگاه ها اظهارداشت: توجه به برخی گروه ها مانند نظام دانش آموزی، دانشجویی و کارگری به دلیل حجم، اثرگذاری و جمعیتشان اهمیت بیشتری دارند لذا ما برنامه دقیق تری را در شورای اجتماعی برای این گروه ها برنامه ریزی کرده ایم که هر جلسه ای متولیان آن حاضر می شوند و دغدغه ها و پیشنهادات را مطرح می کنند.

رئیس سازمان امور اجتماعی کشور گفت: در جلسه امروز موضوع مربوط به حضور اجتماعی دانشجویان، مداخله در کاهش بخشی از مشکلاتی که در نظام دانشجویی ممکن است وجود داشته باشد، زمینه های فساد که در دانشگاه ها قلیل است اما باید مراقبت کرد که گسترش پیدا نکند و بخشی از مسائل روحی و روانی در هر نسلی به خصوص دانشجویان ممکن است به وجود بیاید، بحث شد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این در خصوص برخی اختلالات روانی که می تواند هم در نظام تحصیلی و هم در پیشرفت دانشجویان موثر باشد، برنامه های تجمیعی نهادها، وزارت خانه های مربوطه و دانشگاه ها و سمینارهایی که باید مباحث فکری و معرفتی آنان را در کنار خلاقیتشان تقویت کند بحث و بررسی شد.

عباسی ادامه داد: هر مقدار آسیب های اجتماعی رشد کند، مسائل رشد دهنده نظام دانشجویی کاهش پیدا می کند، به این دلیل یک تذکر اجمالی داده شد و خود دانشگاه ها، وزارت علوم، وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه آزاد نسبت به برخی آسیب های شکل گرفته گزارش هایی دادند اما به تعبیر رئیس جمهور همین مقدار کم آسیب های اجتماعی هم زیبنده نظام اسلامی ما نیست.

معاون وزیر کشور گفت: بنا شد که از همسالان نظام دانشجویی با عنوان همیاران سلامت در محیط های دانشجویی که به عنوان کنشگران فرهنگی و اجتماعی و تشکل ها به عنوان حلقه های میانی دانشجویان و تصمیم گیران استفاده شود.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=93486