• امروز : شنبه - ۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 18 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Saturday - 25 May - 2024
کل پست ها: 70753اخبار امروز : 0
5
رئیس جمعیت هلال احمر کشور مطرح کرد

حرکت در مسیر پیشگیری از اعتیاد با یاریگران هلال‌

  • کد خبر : 97373
  • ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۸:۴۶
حرکت در مسیر پیشگیری از اعتیاد با یاریگران هلال‌
رئیس جمعیت هلال احمر کشور با تاکید بر اهمیت پیشگیری از اعتیاد در جامعه می‌گوید: به طور کلی ما در جمعیت هلال‌احمر و از طریق سازمان جوانان این جمعیت سعی بر این داریم بخش مهمی از کارها را به موضوع اولویت‌دار و حساس پیشگیری از گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر اختصاص دهیم چرا که باور داریم در مقایسه با سایر آسیب‌های اجتماعی، پیشگیری از اعتیاد اولویت بالاتری دارد. مهم‌ترین برنامه اجرا شده در جمعیت هلال احمر در این خصوص طرح یاریگران هلال است.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر و به نقل از روزنامه جام جم؛ پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر کشورمان در گفت‌وگو با ما درباره برنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های این جمعیت با ستاد مبارزه با مواد مخدر می‌افزاید: «بیش از۱۰سال است که جمعیت هلال احمر و ستاد مبارزه با مواد مخدر به‌طور مستمر تفاهم‌نامه همکاری سالانه منعقد می‌کنند.» 

طبق توضیحات وی، سیاست محوری و روح حاکم بر این تفاهم‌نامه، موضوع مهم پیشگیری از گرایش جوانان و نوجوانان به سمت مواد مخدر و شناخت راهکارهای مؤثر در اقدامات اولیه و بهنگام در زمانی است که جوان یا نوجوانی به سمت مصرف مواد مخدر گرایش و تمایل پیدا می‌کند. در اجرای این تفاهم نامه برنامه‌های متعدد و متنوع ترویجی، آموزشی با محوریت جوانان شکل می‌گیرد. یعنی گروهی از جوانان در گام نخست آموزش‌های اولیه خودمراقبتی را فرا گرفته و پس از آشنایی با شیوه‌های جلوگیری از گرایش دوستان و همسالان خود به مصرف مواد مخدر در تمامی اجتماعات، اردوها و برنامه‌ها به شیوه چهره به چهره در میان همسالان خود در این زمینه ایفای نقش می‌کنند. 
رئیس جمعیت هلال احمر می‌افزاید:‌ «به طور کلی ما درجمعیت هلال‌احمر و از طریق سازمان جوانان این جمعیت سعی بر این داریم بخش مهمی از کارها را به موضوع اولویت‌دار و حساس پیشگیری از گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر اختصاص دهیم چرا که باور داریم در مقایسه با سایر آسیب‌های اجتماعی پیشگیری از اعتیاد اولویت بالاتری دارد.»

طبق تاکید وی مهم‌ترین برنامه اجرا شده در جمعیت هلال احمر در خصوص تفاهم‌نامه مذکور طرح یاریگران هلال است.

کولیوند درباره این طرح می‌گوید: ‌‌‌‌‌‌‌«در این طرح مواردی که در قسمت مقدمه گفته شد در قالب تشکیل تیم‌های یاریگران در خانه‌های هلال و مراکز امور جوانان و کانون‌های مختلف سازمان به‌خصوص کانون‌های دانشجویی و دانش‌آموزی عملی می‌شود.»

به گفته وی، درحال حاضر درتمامی شهرستان‌ها و استان‌های کشور آموزش مقدماتی و تکمیلی پیشگیری از گرایش به مصرف مواد مخدر برای جوانان اجرا شده وهم اکنون در ۳۱ استان کشور دبیرخانه تخصصی پیشگیری از اعتیاد با مشارکت ستاد مبارزه با مواد مخدر تشکیل شده است. 

برنامه‌های آتی 
رئیس جمعیت هلال احمر درباره برنامه‌های آتی این جمعیت در مسیر مبارزه با مواد مخدر نیز می‌افزاید: «برنامه جدید ما در سال ۱۴۰۳ به این صورت است که با محوریت مربیان دانش‌آموخته استانی در هر شهرستان یک مربی خواهر و یک مربی برادر برای پیشگیری از اعتیاد به صورت تخصصی آموزش دیده و سازماندهی شوند و سپس توسط آنان در مراکز مختلف تجمع جوانان دوره‌های آموزش پیشگیری با رویکرد مذکور برگزار شود.»

به گفته وی، هدف عملیاتی در نظر گرفته شده توسط سازمان جوانان جمعیت هلال احمر یک میلیون نفر ساعت آموزش کاربردی پیشگیری از گرایش به مواد مخدر برای جوانان است.یکی دیگر از مهم‌ترین برنامه‌های جمعیت در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی که با همکاری کمیته امداد حضرت امام خمینی و ستاد مبارزه با مواد مخدر در حال اجرا هستیم طرح ملی یاس یا یاران آسیب‌ستیز است. این طرح درمناطق محروم وحاشیه‌شهرهاکه معضلات‌آسیب‌های اجتماعی جدی‌تری رادارند درحال اجراست. فرآیند عملیاتی این طرح به این صورت است که تعدادی از دختران ساکن در این مناطق بعد از معرفی از سوی کمیته امداد و طی کردن آموزش‌های متنوع در موضوعات مختلف مرتبط با سبک زندگی سالم در مواجهه با آسیب‌های اجتماعی به‌خصوص مصرف مواد مخدر فعالیت‌های خود را در خانه‌های هلال مناطق کم‌برخوردار کشور با اولویت نسل جوان و نوجوان آن مناطق اجرا می‌کنند. هم اکنون بیش از۳۲هزار نفر عضوتیم‌های یاس هستند و ان‌شاءا… در پایان سال۱۴۰۳ این تعداد به ۵۰ هزار نفر خواهد رسید. 

وی تاکید می‌کند: «همان‌‌گونه که عرض کردم جمعیت هلال احمر به‌دلیل ذات مردمی بودن خود و اتکا بر شبکه گسترده داوطلبی می‌تواند در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به‌خصوص گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر نقش کلیدی و محوری را داشته باشد. ما بر این باور هستیم که برای انجام هر حرکت اجتماعی رویکردمان باید به شیوه اجتماع محور باشد. یعنی باید با توانمندسازی جوامع محلی، بتوانیم با مشکلات آن محله مقابله و مواجهه مؤثر کنیم. در این شیوه مردم ساکن در هر منطقه بعد از آگاهی و دریافت اطلاعات آموزشی در خصوص شیوه‌های مواجهه مؤثر با آسیب‌های اجتماعی می‌توانند فعالیت خود را جهت تعالی اجتماع خود صورت دهند. مشروط بر آن‌که نقش حلقه‌های میانی به خوبی تعریف شود و برای سازماندهی آموزش، توانمندسازی، به کارگیری و نگهداشت مبتنی بر انگیزش آنها برنامه‌های مستمر و مؤثری اجرا شود. که این مهم در حال حاضر، دستور کار اصلی برنامه‌های هلال احمر است.»

کولیوند خاطر نشان می‌کند: «ما با رویکرد هم‌افزایی سعی کرده‌ایم که با انعقاد تفاهم‌نامه‌های مشترک با دستگاه‌های مرتبط و مسئول در این زمینه همچون بهزیستی، در زمینه شناسایی غربالگری و ارجاع موارد پرخطر به نهادها و گروه‌های تخصصی اقدام کنیم‌. ضمن این‌که معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر نیز با همکاری با نهادهای ملی و بین‌المللی در این زمینه اقدامات مختلفی را در زمینه‌های مرتبط با پیشگیری‌های درمان‌محور انجام می‌دهد.»

از نگاه وی، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در بحث پیشگیری از گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر باید مورد تأیید و تاکید قرار گیرد موضوع حمایت‌های روانی اجتماعی از نوجوانان و جوانان ساکن در محلات مختلف به‌ویژه مناطق کم‌برخوردار کشور و حاشیه شهرها است.

رئیس جمعیت هلال احمر تاکید می‌کند: «باور داریم که پیشگیری از مواد مخدر بدون انجام حمایت‌های روانی اجتماعی چه در وقوع بحران‌ها، چه در زمان‌های عادی امکان‌پذیر نیست. نکته مهم دیگر برنامه‌های مبتنی بر رسانه‌ها و فضای مجازی است که بتوانیم در زمینه آگاهی‌بخشی به جوانان چرا که براساس مستندات و تحقیق نتایج حاصل از تحقیقات میدانی صورت گرفته بسیاری از جوانان در گام نخست گرایش آنها به مواد مخدر ناشی از غفلت و ناآگاهی در خصوص اثرات مصرف مواد ‌یا اعتماد به دوستان‌شان از باب اعتیاد‌آور نبودن برخی ‌مواد مخدر نوپدید است که در این راستا نیز با تشکیل و توانمند‌سازی جوانان علاقه‌مند به فعالیت‌های رسانه‌ای، برنامه‌های متعددی را در زمینه پویش‌های آگاهی‌بخش در رسانه‌ها به‌خصوص فضای مجازی در دستور کار خود قرار داده‌ایم.»

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=97373

برچسب ها