• امروز : چهارشنبه - ۴ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 24 - شوال - 1443
  • برابر با : Wednesday - 25 May - 2022
کل پست ها: 67023اخبار امروز : 0
15

تلاش مضاعف برای اجرای برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در اماکن عمومی

  • کد خبر : 70734
  • 03 خرداد 1400 - 10:51
تلاش مضاعف برای اجرای برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در اماکن عمومی
مدیرکل فرهنگی پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر از ایجاد هم‌افزایی و تلاش مضاعف در حوزه پیشگیری از اعتیاد در اماکن عمومی و ایفای نقش فعالانه از سوی کنشگران مختلف در محیط اجتماعی خبر داد.

محمدمهدی اسماعیلی در گفتگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: سال‌هاست از خود می‌پرسیم چرا مردم آنگونه رفتار می‌کنند که احتمال ایجاد آسیب برایشان بالا می‌رود. متخصصان حوزه اجتماعی و سلامت، همواره در پی آن بوده‌اند که راه مناسبی برای دستیابی به اهداف سلامت اندیشانه خود بیابند و به صورت مشخص، اهدافی را در نظر داشته باشند که مستلزم تغییر رفتار مردم، از ناسالم به سالم باشد.
وی افزود: برای این منظور، نیاز به تغییر رفتار در مردم و صاحبان قدرت اجتماعی است. به نظر می‌رسد، بازاریابی اجتماعی و حمایت‌یابی، ابزار مناسبی برای این امر تشخیص داده شده است. اصلاح رفتار مربوط به مصرف مواد، حمایت‌یابی و تأمین اعتبار برای فعالیت‌های کاهش تقاضا، از جمله مواردی محسوب می‌شوند که می‌توانند از این ابزار به خوبی استفاده کنند.
مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد بیان داشت: از طرف دیگر، افراد که برای ایجاد احساس آرامش و پیشرفت، کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و برای اجرا و نظارت بر انجام قواعدِ پرتکرارِ سودمند به شکل سازمانی، نهادهای اجتماعی را می‌سازند، بوسیله نهادهای رسمی و غیررسمی با شبکه‌های رسمی و غیررسمی ارتباط برقرار می کنند و بسته به تجربه زندگی اجتماعی خود، از کنار کژکارکردها و آسیب ها به سادگی نمی‌گذرند.
اسماعیلی ادامه داد: مشکل اصلی آنجا بروز می‌کند که افراد، موضعی خنثی و غیرفعال را در قبال آسیب‌های اجتماعی برگزینند که این خود دلایل پنهان و آشکار علمی و مبتنی بر نظریات موثقی را دارد.
وی افزود: از همین رو اداره‌کل فرهنگی پیشگیری با تدوین پیش‌نویس دستورالعمل فعال سازی اماکن عمومی و اصناف در زمینه پیشگیری اولیه از اعتیاد کوشید با هدف ایجاد هم افزایی و تلاش مضاعف در راستای پیشگیری از اعتیاد در اماکن عمومی، ضمن تأکید مجدد بر اهمیت پیشگیری از مصرف موادمخدر در اماکن و اجتماعات با ارتقاء کنترل اجتماعی غیررسمی و ایفای نقش فعالانه از سوی کنشگران مختلف در محیط اجتماعی، زمینه کنش فعالانه آحاد مردم در زیست‌بوم اجتماعی را فراهم کند.
مدیرکل فرهنگی و پیشگیری بیان داشت: یکی دیگر از اهداف مهم این دستورالعمل، تجمیع سیاست‌های پیشگیرانه مصرف موادمخدر در محیط‌ها و اماکن عمومی، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها، کانون‌ها و مراکز فرهنگی، پایانه‌های حمل نقل زمینی، هوایی و ریلی، قطارها و اتوبوس‌های شهری و برون شهری با تأکید بر سیاست بازاریابی اجتماعی و حمایت‌یابی و انجام مجموعه اقدامات هماهنگ و اثربخش برای کنترل و کاهش اعتیاد و سالم‌سازی محیط‌ها و اماکن عمومی است که پس از طی مراحل کارشناسی در سال جاری، در دستور کار وزارت‌خانه‌های، تعاون، صمت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، شهرداری کلان‌شهرها و سازمان بهزیستی کشور قرار خواهد گرفت.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=70734
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر
  • 274 بازدید
  • بدون دیدگاه