• امروز : شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : 5 - شوال - 1445
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024
کل پست ها: 70577اخبار امروز : 1
8

مدرسه، کانون اصلی فعالیت‌های مبارزه با اعتیاد است

  • کد خبر : 66775
  • ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۹:۲۲
مدرسه، کانون اصلی فعالیت‌های مبارزه با اعتیاد است
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان فارس گفت: مدرسه می‌تواند کانون اصلی فعالیت‌ها و برنامه‌های مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی باشد.

سلیمان کرمی در جلسه هم‌اندیشی که پیرامون اجرای طرح “یاریگران زندگی” با حضور مدیرکل آموزش و پرورش فارس تشکیل شد، نقش این نهاد تعلیمی و تربیتی را در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مهم برشمرد و اظهار داشت: آموزش و پرورش به‌عنوان نهاد تعلیم و تربیتی می‌تواند کانون اصلی فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها برای مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی باشد.
وی افزود: مصونیت بخشی کودکان و نوجوانان در برابر عوامل مخاطره‌آمیز اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی زمانی می‌تواند کارآمد و اثربخش باشد که بتواند در قالب یک نهضت فرهنگی جامع و کامل درآید.
دبیر شورا بر اجرای دقیق مفاد طرح “یاریگران زندگی” توسط آموزش و پرورش تأکید کرد و بیان داشت: اجرای دقیق طرح یاریگران زندگی با هدف جلب مشارکت همسالان، حمایت فعالانه والدین و کادر مدیریتی و آموزشی مدارس می‌تواند نقش بسزایی در راستای پیشگیری از اعتیاد و کاهش آسیب‌های اجتماعی در بین دانش آموزان داشته باشد.
کرمی افزود: اگر آموزش‌ها و برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد، مطابق طرح یاریگران زندگی برای گروه هدف از جمله دانش‌آموزان برگزار و اجرا شود می‌تواند نتایج خوبی برای جامعه از جمله کنترل و مهار آسیب‌های اجتماعی را به ارمغان بیاورد.
وی با تأکید بر تهیه و تولید محتوای اثرگذار و جذاب پیشگیرانه در برنامه شاد و ایجاد کانون یاریگران زندگی در بستر سامانه شاد گفت: باید با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود به ویژه فضای مجازی در ایام محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا، نسبت به افزایش نرخ سطح پوشش برنامه‌ها در کانون‌های هدف برنامه‌ریزی و اقدام شود و با ارزیابی دقیق برنامه‌ها، فعالیت و عملکرد کانون‌ها در سطح مدارس رصد و نتایج مثبت و اثرگذار فعالیت کانون‌های یاریگران زندگی در سطح مدارس به‌ویژه در بخش پیشگیری از آسیب اعتیاد به‌صورت الگویی به سایر کانون‌های فعال در سطح مدارس انتقال و انتشار داده شود.
این مقام مسئول در استان فارس اظهار داشت: با آگاهی بخشی مبتنی بر اصول علمی، افزایش دانش و مهارت‌های زندگی می‌توانیم فرزندانمان را در برابر عوامل وسوسه‌انگیز و خطرات ناشی از اعتیاد به مواد مخدر واکسینه کنیم.
کرمی در پایان این دیدار، هم‌افزایی و انسجام را گامی مهم برای کاهش آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: حل مشکل آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه اعتیاد به مواد مخدر و روان‌گردان‌ها بدون هم‌افزایی دستگاه‌های متولی میسر نیست لذا در اجرای این طرح و سایر برنامه‌های فرهنگی و پیشگیری باید همه دستگاه‌های ذی‌ربط و تشکل‌های مردم‌نهاد با تمام توان و پتانسیل‌های موجود پای‌کار بیایند و در کنار آموزش‌وپرورش قرار گیرند تا ان شاء الله شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه معضل مواد مخدر در سطح جامعه باشیم.
گفتنی است “یاریگران زندگی” عنوان طرحی است که توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر تهیه و تدوین و در قالب تفاهم‌نامه‌ای با وزارت آموزش‌وپرورش باهدف ظرفیت‌سازی برای جلب مشارکت همسالان با تشکیل و شبکه‌سازی همیاری‌های دانش آموزان و ذینفعان مدرسه و محله با توانمندسازی ایشان در زمینه پیشگیری اولیه از اعتیاد و رفتارهای پرخطر در مهرماه سال ۱۳۹۸ منعقد گردیده که اجرای این طرح در سال گذشته ۲۰ درصد، سال جاری ۶۰ درصد و سال ۱۴۰۰، ۱۰۰ درصد مدارس در مقاطع ابتدای، متوسطه اول و دوم استان فارس را تحت پوشش قرار می‌دهد.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=66775
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس 99.09.19
  • 244 بازدید
  • بدون دیدگاه