• امروز : جمعه - ۳۱ شهریور - ۱۴۰۲
  • برابر با : 8 - ربيع أول - 1445
  • برابر با : Friday - 22 September - 2023
کل پست ها: 69844اخبار امروز : 0
1

سازمان ملل: تولید و قاچاق متامفتامین در افغانستان به شدت افزایش یافته است

  • کد خبر : 92530
  • 19 شهریور 1402 - 11:10
سازمان ملل: تولید و قاچاق متامفتامین در افغانستان به شدت افزایش یافته است
دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد امروز اعلام کرد که پس از ممنوعیت تولید هروئین در افغانستان، قاچاق متامفتامین در این کشور و پیرامون آن به شدت افزایش یافته است.

به گزارش یکشنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز به نقل از غاده والی (Ghada Waly) مدیر عامل دفتر مذکور نوشت: اوجگیری قاچاق متامفتامین در افغانستان و منطقه نشاندهنده تغییر چشمگیر بازار غیرقانونی مواد مخدر و نیازمند توجه فوری است.

به نوشته رویترز، طالبان که در اوت (مرداد/ شهریور) ۲۰۲۱ قدرت را دوباره تصاحب کرد، در آوریل (فروردین/ اردیبهشت) ۲۰۲۲ تولید مواد مخدر در افغانستان را ممنوع کرد و مدعی برخورد نیروهای امنیتی با کشت خشخاش شده است.

در بیانیه سازمان ملل آمده که گرچه قاچاق هروئین کاهش یافته، تجارت غیرقانونی متامفتامین پس از ممنوعیت فوق تشدید شده است. کشف محموله های متامفتامین در افغانستان و کشورهای مجاور در سال های اخیر ۱۲ برابر شده و بین سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۲ همسایگان این کشور مانند ایران و پاکستان خبر از افزایش کشف و توقیف چنین محموله هایی داده اند.

کشورهای دوردستی مانند فرانسه و استرالیا نیز از توقیف متامفتامین که احتمالاً از مبدأ افغانستان بوده، خبر داده اند.

به گزارش سازمان ملل، بیشتر متامفتامین تولید شده در افغانستان با استفاده از ترکیبات موجود در داروهای سرماخوردگی و آنفولانزا تولید می شود.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=92530