• امروز : شنبه - ۸ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 16 - ربيع أول - 1445
  • برابر با : Saturday - 30 September - 2023
کل پست ها: 69878اخبار امروز : 14
8

افزایش ۱۶ درصدی سطح زیرکشت موادمخدر در افغانستان

  • کد خبر : 84270
  • 12 دی 1401 - 11:38
افزایش ۱۶ درصدی سطح زیرکشت موادمخدر در افغانستان
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: علی رغم اینکه طالبان ممنوعیت کشت خشخاش را اعلام کرده است اما براساس اعلام رسمیسازمان ملل، سطح زیرکشت موادمخدر در افغانستان حدود ۱۶ درصد افزایش داشته و این نشان می‌دهد که باید تلاش‌ها گسترده‌ترشود.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ دکتر اسکندر مومنی در نشست تخصصی مسئولان مبارزه با موادمخدر که با عنوان«نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه هوشمند و دانش‌بنیان با موادمخدر در عرصه‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی» که با حضوردبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان‌های سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: در ستاد مبارزه بامواد مخدر چهار حوزه مقابله و مبارزه با عرضه و قاچاق مواد مخدر، اقدامات پیشگیرانه از مصرف مواد مخدر، درمان معتادان وتوانمندسازی و بازگشت معتادان به اجتماع را با همکاری دستگاه های عضو پیگیری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه مقابله، جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه جهانی با مواد مخدر قرار دارد، افزود: اقدامات ایران دراین زمینه شگفت آور است، زیرا ایران همه ظرفیت‌های خود را در مبارزه با مواد مخدر به میدان آورده و شاید به تنهایی در مقابل اینسیل خانمان سوز برای کشور و دنیا ایستاده است.

دبیرکل ستاد ادامه داد: ۹۲ درصد کشفیات تریاک جهان مربوط به ایران است که براساس اعلام رسمی سازمان ملل است. ۵۹ درصدکشفیات مورفین جهان و ۲۷ درصد کشفیات هروئین جهان نیز مربوط به ایران است.

مومنی با بیان اینکه ایران با فاصله رتبه اول کشفیات مواد مخدر را در دنیا دارد، گفت: پشت این اعداد، تلاش‌ها و ایثارهای فراوانینهفته است و طی یکسال گذشته ۱۲ شهید و ده‌ها جانباز در راه مبارزه جهانی با مواد مخدر تقدیم شدند.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه نیروی انتظامی بیش از ۸۶ درصد از مجموع کشفیات را به خود اختصاص داده است، گفت: ایران نه مبداءتولید و نه تنها مقصد مصرف است، ایران مانند بسیاری از کشورهای دیگر در مسیر ترانزیت موادمخدر قرار گرفته است و بیش از هزارتن مواد مخدر را کشف کرده است.

مومنی افزود: ایران مبارزه با موادمخدر را به صورت همه جانبه و هوشمند انجام می‌دهد و در حال حاضر نیز بیش از ۷۰ درصد کشفیاتدر استان‌های شرقی و حاشیه شرقی و بیش از ۷۰ درصد کشفیات ناشی از اقدامات اطلاعاتی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: علی رغم اینکه طالبان ممنوعیت کشت خشخاش را اعلام کرد اما براساس اعلام رسمی سازمانملل سطح زیرکشت مواد مخدر در افغانستان حدود ۱۶ درصد افزایش داشته و این نشان می‌دهد که باید تلاشها گسترده تر شود. همچنین تولید موادمخدر صنعتی و شیشه در افغانستان افزایش فزاینده داشته است و در یک دهه گذشته تولید آن به بیش از ۵ برابررسیده که این امر نه تنها ایران بلکه همه دنیا را در معرض خطر جدی قرار داده است.

دبیرکل ستاد با اشاره به طرح یاریگران زندگی گفت: هم اکنون ۴۰ هزار مدرسه تحت پوشش این برنامه قرار دارند و قرار است که به ۸۰هزار مدرسه افزایش یابند. ما در کنار کشوری قرار داریم که اقتصاد خرد آن نابود شده و آنها را به تولید مواد مخدر وابسته کرده‌اند و ماچاره‌ای نداریم جز اینکه در کنار مقابله و مبارزه، به پیشگیری و بازدارندگی درونی برای ایمنی جامعه بپردازیم.

مومنی بیان کرد: در حوزه درمان اعتیاد نیز، شیوه‌ها و داروهای نوینی تولید و به مدت یکسال در سازمان زندانها آزموده شد که شاهدنتایج خوبی از این شیوه و داروی جدید بودیم، یکی از نتایج آن بود که بیش از ۷۰ درصد از رفتارهای پرخطر و گرایش مجدد به موادمخدر در این شیوه کمتر شد.

وی در پایان یادآور شد: در حوزه قانون‌گذاری نیاز به روزآمدی قانون داریم. لایحه اصلاح قانون تقدیم به مجلس می‌شود و امید است همدر اصلاح قانون و هم برنامه هفتم توسعه و بودجه ۱۴۰۲ جایگاه ویژه‌ای برای مبارزه با مواد مخدر پیش بینی شود.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=84270
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر
  • 276 بازدید
  • بدون دیدگاه