• امروز : سه شنبه - ۲۶ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : 10 - محرم - 1446
  • برابر با : Tuesday - 16 July - 2024
کل پست ها: 71080اخبار امروز : 0
4
دکتر مومنی؛

مانایی درمان بهبود یافتگان در مراکز ماده ۱۶ دارای اشتغال، بیشتر است

  • کد خبر : 98953
  • ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۵
مانایی درمان بهبود یافتگان در مراکز ماده ۱۶ دارای اشتغال، بیشتر است
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه مانایی درمان اعتیاد در مراکز نگهداری معتادین ماده 16 که دارای اشتغال و حرفه آموزی بوده، بیشتر است، گفت: راهبرد اصلی باید پیشگیری از اعتیاد باشد تا کسی به چرخه اعتیاد وارد نشود.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری؛ دکتر اسکندر مومنی در آیین افتتاح پارک های دوم و سوم مرکز چند منظوره شهید زیادیان که با حضور سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار حسن حسن زاده فرمانده سپاه تهران بزرگ و جمعی از مسئولان کشوری برگزار شد، گفت: زمانی معتادان فقط برای درمان و سم زدایی به مراکز درمانی مراجعه می کردند اما بعد از مدتی دوباره به اعتیاد برمی گشتند و مانایی شان در درمان بسیار پایین بود.حلقه مفقوده در فرآیند درمان اعتیاد، «مهارت آموزی و اشتغال» بود.

وی افزود: در بازگشت افراد بهبودیافته از اعتیاد به جامعه «توانمندسازی» نقش اصلی را دارد؛ به عبارتی پس از درمان و سم زدایی معتادان، باید مهارت آموزی و اشتغال وجود داشته باشد که در رویکرد جدید دولت، همه ظرفیت ها توأمان وجود دارد و نهادهایی همچون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به میدان آمده اند.

مومنی ادامه داد:امروز شاهد افتتاح بخش های بیشتری در مرکز اشتغازایی این اردوگاه بودیم. تمام مددجویانی که وارد این مرکز می شوند بلافاصله بعد از سم زدایی و درمان، مهارتی را می آموزند و محصولاتی را تولید میکنند که به فروش برسد و حتی در برخی مراکز، صادرات محصولات بهبود یافتگان را نیز شاهدیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر بیان داشت: اکنون به همت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در ۱۱ استان، اردوگاه های ترک اعتیاد دایر شده است و در تمام این اردوگاه ها، در کنار اقدامات درمانی و سم زدایی کارگاه هایی برای مهارت آموزی و اشتغال وجود دارد، برای اینکه اعتماد به نفس و انگیزه در افراد ایجاد شود که وقتی از اینجا بیرون رفتند بتوانند روی پای خود بایستند و سالم به جامعه بازگردند.

وی بیان کرد: یکی از رویکردهای جدید در ستاد مبارزه با موادمخدر، «مردمی سازی و حضور خیرین» است که اکنون در بسیاری از استان ها، کارآفرینان و خیران حضور پیدا کرده اند و مراکزی را برای ایجاد مهارت یا تولیداتی را که مددجویان و این مراکز دارند، راه اندازی میکنند و یا تولیدات آنان را به فروش می رسانند و عوایدش را به این مددجویان بر میگردانند؛ اکنون می توانم بگویم که به اندازه منابعی که دولت در اختیار قرار می دهد، خیران عزیز نیز ورود کرده اند و حتی بیشتر از این نیز کمک می کنند.

مومنی تصریح کرد: چون موضوع انسانیت است، استقبال خوبی را از خیران شاهد هستیم. در همه مراکز حتی همین مرکز شهید زیادیان حضور خیران را می بینیم و اصلا دلیل اصلی این پیشرفت در کنار همه مجاهدت ها، مردمی سازی و حضور خیران است.
وی اعلام داشت: در مراکز ترک اعتیادی که همراه با تولید و اشتغال است، مانایی در درمان بیشتر و حدود ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه قبل افزایش داشته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه راه حل پایدار و ماندگار «پیشگیری» است، گفت: برای ارتقای عمومی سطح آگاهی در برابر آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد «طرح یاریگران زندگی» مصوب شد که با هدف پیشگیری از اعتیاد در حال اجرا می باشد.این طرح با همکاری همه نهادهای فرهنگ ساز به ویژه آموزش و پرورش شروع شد تا «نه گفتن به اعتیاد و رفتارهای پرخطر» را به افراد آموزش دهیم.
مومنی در پایان با بیان اینکه طبق برآوردها حدود ۱۲ درصد از تولید ناخالص ملی کشور به صورت مستقیم و غیر مستقیم صرف آسیب های اجتماعی می‌شود، افزود: بنابراین راهبرد اصلی باید پیشگیری از اعتیاد باشد تا کسی به چرخه اعتیاد وارد نشود. البته همگان از جمله رسانه ها، خانواده ها و همه گروه های مرجع باید کمک کنند تا با کمک یکدیگر جلوی این بلیه شوم را بگیریم

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=98953

برچسب ها