• امروز : جمعه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 8 - ذو الحجة - 1445
  • برابر با : Friday - 14 June - 2024
کل پست ها: 70872اخبار امروز : 0
3
با حضور هیئتی از جمهوری اسلامی ایران؛

نخستین نشست کارگروه مبارزه با مواد مخدر بریکس در مسکو برگزار شد/استقبال کشورهای عضو از پیشنهادهای ایران درباره مسئله افغانستان

  • کد خبر : 98431
  • ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۱
نخستین نشست کارگروه مبارزه با مواد مخدر بریکس در مسکو برگزار شد/استقبال کشورهای عضو از پیشنهادهای ایران درباره مسئله افغانستان
نخستین نشست کارگروه مبارزه با مواد مخدر بریکس، با حضور جمهوری اسلامی ایران و چندین کشور عضو به میزبانی کشور روسیه در مسکو برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری؛ هیئت جمهوری اسلامی ایران به ریاست سردار کاکاوند رئیس پلیس مبازه با مواد مخدر، همراه با دکتر امیرعباس لطفی مدیرکل دفتر بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، در نخستین نشست کارگروه مبارزه با مواد مخدر بریکس به ميزبانى کشور روسیه، شرکت کردند.


نخستین نشست کارگروه مبارزه با مواد مخدر بریکس يكم خردادماه آغاز شد و در ابتدا با اعلام یک دقیقه سکوت از سوی گوربانوف مدیرکل مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور روسیه، به‌منظور ادای احترام به شهادت رئیس جمهور و رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر کشورمان و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایستادن تمامی حضار، همراه بود. در این نشست، که در نوع خود اولین است، نمایندگان کشورهای چین، مصر، هند، برزیل، اتیوپی، آفریقای جنوبی و امارات عربی متحده و روسیه به‌عنوان میزبان، شرکت داشتند.


سردار ایرج کاکاوند رئیس پلیس مبازه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران در این نشست به ایراد سخن پرداخت و ضمن تبيين اقدامات گسترده كشورمان در حوزه‌هاي مختلف عرصه مبارزه با مواد مخدر، بر آمادگى ايران براى همكارى با كشورهاى عضو بريكس در زمينه‌هاى گوناگون از جمله تبادل اطلاعات و تجربيات تاكيد کرد. وى به تحولات افغانستان اشاره كرد و افزود: ايران هنوز كاهش قابل توجهى در ميزان قاچاق و ترانزيت مواد از منشاء افغانستان را شاهد نبوده است.

همچنین دکتر امیرعباس لطفی مدیرکل روابط‌ بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز به ارائه گزارش و پرده نگار از مسائل و تردیدها درخصوص کشت مواد مخدر در کشور افغانستان پرداخت که با استقبال و تاييد نمایندگان کشورهای حاضر مواجه شد تا جایی که مواضع مشترک خود را با جمهوری اسلامی ایران در این‌خصوص نیز اعلام کردند.


بیانیه پایانی نخستین نشست کارگروه مبارزه با مواد مخدر بریکس، در پایان قرائت شد.

در ساختار، بریکس یک کارگروه مشترک ضد تروریسم متشکل از پنج زیرگروه است. روسیه از کشورهای عضو خواسته بود امنیت سایبری و همکاری‌های مبارزه با مواد مخدر را در دوره ریاست دوره‌ای این کشور در بریکس افزایش دهند، به همین دلیل نیز از حضور هیات جمهوری اسلامی ایران با هدف انتقال تجارب و اطلاعات در این نشست بسیار استقبال شد.


همچنین هیئت جمهوری اسلامی ایران در نشستی دوجانبه با گوربانوف مدیرکل مبارزه با مواد مخدر وزارت کشور روسیه بر ارتقاء سطح همکاری‌ها در زمینه مقابله با ترانزیت و قاچاق مواد مخدر از افغانستان به سایر کشورها و نیز تبادل آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به سرشبکه‌های قاچاق و ترانزیت مواد مخدر در منطقه، دانش تجهیزات مربوط به شناسایی و کشف مواد مخدر، انتقال تجربیات مربوط به تربیت مربیان سگ‌های مواد یاب و …تاکید و شیوه‌ها و فرآیندهای همکاری‌های متقابل مجدداً بازنگری شد.


گفتنی است پنج کشور اعم از ایران، عربستان سعودی، امارات عربی متحده، اتیوپی و مصر در تاریخ یکم ژانویه (۱۱ دی۱۴۰۲) به عضویت کامل گروه «بریکس» درآمدند که اکنون «بریکس پلاس» نامیده می‌شود. گروه بریکس در سال ۲۰۰۶ توسط برزیل، روسیه، هند و چین تاسیس شد.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=98431

برچسب ها