• امروز : جمعه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 8 - ذو الحجة - 1445
  • برابر با : Friday - 14 June - 2024
کل پست ها: 70872اخبار امروز : 0
3
دکتر محمد جمالو تاکید کرد؛

استفاده از ظرفیت «شعر فارسی» در انتقال آموزه‌های پیشگیری از اعتیاد

  • کد خبر : 97628
  • ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۸:۱۷
استفاده از ظرفیت «شعر فارسی» در انتقال آموزه‌های پیشگیری از اعتیاد

معاون دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: برای ارائه مضامین ارزشمند پیشگیری از اعتیاد به جوانان و نوجوانان، حتما باید از ظرفیت هنر به ویژه «ساحت شعر فارسی» استفاده کنیم که «جشنواره شعر نفس پاک» گام محکمی در این راستا خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ دکتر محمد جمالو در نشست خبری «جشنواره شعر نفس پاک» ضمن درود به روح پاک چهار هزار شهید مبارزه با موادمخدر که جان ارزشمند خود را در راه نجات انسانها تقدیم کردند، گفت:در عرصه جهانى مبارزه با موادمخدر پرچم دار هستیم و با جانفشانی این شهدای عزیز بيشترين كشفيات مواد را در دنيا داريم.

وی افزود: ما با یک آلودگی جسمی، روانی و اجتماعی که هم پیش رونده و هم عود کننده است، روبرو هستیم که رهایی از آن بسيار دشوار است، لذا باید تلاش کنیم کسی وارد این بلیه خانمان سوز نشود.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد ادامه داد: برگزاری برنامه‌ها و جشنواره های ارزشمند اینچنینی در همین راستا است تا بتوانیم از ظرفیت هنر در پیشگیری از اعتیاد استفاده کنیم. 

جمالو بیان کرد: در دنیای امروز که پر از محتوا است و ذهن انسان‌ها در حال فراگیری است، حتما ظرفیت هنر می‌تواند در بهترین شرایط، فراگیری را برای آنان ایجاد کند.

وی تاکید داشت: همچنین رساندن یک پیام کافی نیست بلکه ایجاد باورمندی در بین فرزندانمان خیلی مهم است به ویژه در آموزه‌های پیشگیری از اعتیاد باید این امر ایجاد شود.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: هر زمان از زبان هنر استفاده کردیم، بیشترین موفقیت را کسب کردیم. لذا باید مهمترین آموزه ها را با زبان آهنگین و شاعرانه در بین اذهان همه ایرانیان ایجاد کنیم.

جمالو تاکید کرد: اگر می‌خواهیم مضامین بسیار ارزشمند «پیشگیری از اعتیاد» را به جوانان و نوجوانان ارائه کنیم، حتما باید از ظرفیت هنر به ویژه «ظرفیت ارزشمند شعر فارسی» استفاده کنیم که این جشنواره گام محکمی در این راستا خواهد بود.

وی افزود: هدف اصلی ما از برگزاری این جشنواره یک ریل گذارى اثرگذار است تا افراد با آموزه های پیشگیری از اعتیاد آشنا شوند.

معاون دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در پایان اظهار داشت: بهره مندی از ظرفیت هنر برای آموزش مهارت‌های ده گانه زندگی از جمله تصمیم گیری، حل مسئله، ارتباط موثر، خودآگاهی، مدیریت خشم، تفکر خلاق، تفکر انتقادی، همدلی و مدیریت استرس و نه گفتن بسیار موثر است و اگر کسی این مهارت ها را فرابگیرد، کمتر به سمت اعتیاد و دیگر آسیب‌های اجتماعی می‌رود. 

در «جشنواره شعر نفس پاک» از شاعران کشورهای فارسی زبان دعوت می‌شود

همچنین علیرضا قزوه رييس مركز شعر، موسيقى و سرود صداوسيما در این نشست خبری گفت: از این گونه جشنواره‌ها که با موضوع مبارزه با موادمخدر باشد پیش از این هم بوده است، اما جشنواره‌ای که «محصول محور» باشد و کتابی از دل آن بیرون بیاید، چندان نبوده است که امیدوارم محصول این جشنواره در جامعه رسوخ کند و نفس‌های پاک شاعرانمان بر دل جوانان و مردم ما بنشیند و اثر گذار باشد.

وی افزود: در این جشنواره تلاش داریم از شاعران کشورهای فارسی زبان از جمله افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، هند و… دعوت کنیم که در این موضوع شعر بگویند و آثارشان در دسترس عزیزان قرار بگیرد.

این نویسنده و شاعر معاصر كشورمان با اشاره به عواقب مصرف موادمخدر افزود: شعر همیشه یکی از تدبیرهای بزرگ در کشورمان بوده و خیلی از مسائل ما در طول تاریخ را همین شعر حل کرده است. بسیاری از حکیمان ما از دل شعرا به وجود آمده‌اند، همچون حکیم فردوسی، حکیم سعدی، حکیم رودکی و… که نفس‌های پاکشان، مردم را هدایت کرده و باعث تربیت انسان‌های پاک شده است.

قزوه افزود: مرکز شعر و موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما با شاعران بسیاری از کشورمان و همچنین شاعران کشورهای دیگر ارتباط تنگاتنگی دارد و این جشنواره یکی از کارهای جدی ما خواهد بود. هم و غم ما معطوف به آن است که اطلاع‌رسانی خوبی برای شاعران انجام شود و اهمیت موضوع اعتیاد را در بین آنان جا بیندازیم.

وی بیان کرد: این جشنواره در ۴ محور «اعتیاد و عواقب زیان بار آن در زندگی فردی، اجتماعی و خانوادگی»، «آگاهی بخشی در خصوص عواقب ناشی از سوء مصرف موادمخدر»، «گفتمان سازی و ترغیب و تشویق برای انتخاب سبک زندگی سالم» و «ترویج فرهنگ ایثار و شهادت (تقدیم ۴۰۰۰ شهید در راه مبارزه با موادمخدر)» برگزار و به نفرات اول ۱۵ میلیون تومان، نفرات دوم ۱۰ میلیون تومان و به نفرات سوم ۸ میلیون تومان تقدیم می‌شود.

قزوه یادآور شد: آخرین مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا ۱۵ خرداد ادامه دارد و اختتامیه آن در هفته نخست تیر ماه برگزار می‌شود و تلاش داریم همزمان با اختتامیه جشنواره، از کتاب آن نیز رونمایی کنیم.

حميد خواجه نژاد مديركل روابط عمومى ستاد مبارزه با مواد مخدر نيز با اشاره به تعامل و هم افزايى اين ستاد و صداوسيما در برگزارى اين رويداد ادبى گفت: دبيرخانه جشنواره شعر نفس پاک در مركز شعر و موسيقى صداوسيما داير است و پيش از اعلام رسمى فراخوان نيز در اطلاع رسانى به شاعران اقداماتى داشته اما از امروز علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را از طریق پیام‌رسان‌های ایتا، بله، سروش و روبیکا به شماره ۰۹۱۲۳۵۴۹۷۸۴ ارسال کنند.

وى خاطر نشان كرد: جشنواره فقط به مراسم اختتاميه ختم نمى شود و در تلاش هستيم در تعامل با شهردارى تهران و ديگر شهرها برنامه اكران اشعار در سطح شهرها را بسط داده و همچنين توليد قطعات موسيقيايى را با اولويت اشعار برگزيدان استمرار دهيم.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=97628

برچسب ها