• امروز : جمعه - ۴ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 17 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Friday - 24 May - 2024
کل پست ها: 70753اخبار امروز : 2
2

مبارزه با موادمخدر مستلزم همکاری‌های سیاسی و عملیاتی بین کشورها است

  • کد خبر : 97138
  • ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۰
مبارزه با موادمخدر مستلزم همکاری‌های سیاسی و عملیاتی بین کشورها است

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه مبارزه با موادمخدر مستلزم همکاری‌های سیاسی و عملیاتی بین کشورها است، بر لزوم اجرای هر چه زودتر یادداشت تفاهم همکاری ایران و اندونزی در مقابله با قاچاق مواد مخدر، روان‌گردان‌ها و پیش‌سازها تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ دکتر اسکندر مومنی در حاشیه شصت و هفتمین نشست کمیسیون موادمخدر سازمان ملل متحد در وین با ژنرال مارتینوس حوکوم، رئیس آژانس مبارزه با مواد مخدر اندونزی (BNN) دیدار کرد و گفت: هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی مساله مواد مخدر را حل کند. زیرا که ممکن است مواد مخدر در یک کشور تولید شود، پیش سازهای آن در کشور دیگری تامین شود،‌ از یک کشور دیگری ترانزیت گردد، در کشور دیگر مصرف شود،‌ پول آن در کشور دیگری جابجا شود. بنابر این،‌ این مساله مستلزم همکاری های سیاسی و عملیاتی بین کشورهاست. 

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر بیان داشت: مشتاقم تا هر چه زودتر،‌ یادداشت تفاهم همکاری دو کشور در زمینه مقابله با قاچاق غیرقانونی مواد مخدر، روان‌گردان‌ها و پیش‌سازها که در ماه مِی سال ۲۰۲۳ (خرداد ۱۴۰۲)‌و تبادل زندانیان دو کشور در جریان سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به جاکارتا به امضا رسیده بود، ‌اجرایی شود.

دکتر مومنی تصریح کرد: در این یادداشت تفاهم بر تبادل اطلاعات، شناسائی انواع مواد مخدر جدید، شناسائی راه‌های قاچاق مواد مخدر، انجام تحقیقات مشترک، عملیات‌های مشترک، تبادل تجارب موفق در زمینه کاهش تقاضا، درمان و بازتوانی مصرف کنندگان مواد مخدر تاکید شده است.

وی افزود: تحقیقات مشترک بر روی پرونده‌های قاچاق مواد مخدر می‌تواند منجر به کشف باندها و منابع اصلی قاچاق مواد مخدر شود. از طریق تبادل اطلاعات ما می‌توانیم منشأ قاچاق مواد مخدر یعنی نقش و نفوذ باندهای بین المللی را در قاچاق مواد مخدر کشف کنیم.

رئیس آژانس مبارزه با مواد مخدر اندونزی نیز در این دیدار گفت: با اقدامات ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر آشنا است.

ژنرال مارتینوس حوکوم، با اشاره به تجارب گسترده جمهوری اسلامی ایران در زمینه مقابله با این تهدید در منطقه، بر آمادگی برای همکاری و اجرایی سازی یادداشت تفاهم تاکید کرد.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=97138

برچسب ها