• امروز : شنبه - ۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 18 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Saturday - 25 May - 2024
کل پست ها: 70753اخبار امروز : 0
1
دکتر مومنی در سازمان ملل تاکید کرد؛

لزوم پایبندی کشورها به اجرای پایدار و موثر کنوانسیون های سه گانه بین المللی کنترل مواد مخدر

  • کد خبر : 97125
  • ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۵
لزوم پایبندی کشورها به اجرای پایدار و موثر کنوانسیون های سه گانه بین المللی کنترل مواد مخدر

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر بر لزوم اجرای مؤثر و مستمر برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر در منطقه به دور از ملاحظات سیاسی و پایبندی تمام کشورها به اجرای پایدار و موثر کنوانسیون های سه گانه بین المللی کنترل مواد مخدر تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ دکتر اسکندر مومنی در شصت و هفتمین نشست کمیسیون موادمخدر که امروز (پنج‌شنبه) در مقر سازمان ملل در وین برگزار شد؛ گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های عصر حاضر، مواد مخدر، مواد صنعتی و روان‌گردان‌های جدید و رنج و آلامی است که مایلم از آن، به‌عنوان به عنوان جنگ خاموش علیه بشریت یاد نمایم. البته امروز با جنگ آشکاری نیز علیه مردم مظلوم غزه مواجه هستیم که امید می رود سازمان ملل متحد، اقدامات عملی را در قبال این نسل کشی محقق نماید تا جان هزاران زن و کودک بیگناهی را که اکنون در معرض تهدید ناشی از گرسنگی و قحطی قرار دارند، حفظ نماید.

وی افزود: جمهوري اسلامي ايران در اجرایِ بيانيه یِ وزرای ۲۰۱۹، معاهدات و كنوانسيون هاي بين المللي، با اتخاذ راهبرد متوازن در امر مبارزه با مواد مخدر، طی پنج سال گذشته، اقدامات موثری را در جهت ارتقاء امنیت و سلامت عمومی انجام داده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر به اقدامات کشورمان در حوزه مبارزه با موادمخدر اشاره کرد و گفت: تقویت مبارزه با عرضه و ترانزیت از طریق كنترل و توسعه اقدامات اطلاعاتی در مرزها و مبادي ورودي و خروجي و تشدید مبارزه با پول‌شویی از جمله این اقدامات است، به‌طوری که در ۵ سال گذشته با جانفشانی همکارانم و تقدیم ۵۰ شهید، ۴ هزار و ۴۵۰ تن انواع مواد از منشا افغانستان ، کشف شده است.

دکتر مومنی افزود: جمهوری اسلامی ایران از هر گونه اقدام عملی که منجر به توقف و کاهش ِکشت و تولید انواع مواد مخدر در افغانستان شود، استقبال می‌کند اما تاکنون شاهدِ کاهشِ محسوس ورود مواد از منشأ این کشور نبوده‌ایم، به‌طوری که در پانزده روز اخیر، طی دو عملیات، محموله‌هایی به میزان ۴۸۰۰ کیلوگرم مواد مخدر به مقصد یک کشور مشخص اروپایی توسط ایران کشف شد.

وی ادامه داد: در یک سال اخیر همانند سال‌های گذشته، شاهد روند فزاینده کشف متآمفتامین از منشأ کشور همسایه‌مان افغانستان، بوده‌ایم.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر بیان داشت: تدوین و اجرای سند جامع پيشگيري اوليه از اعتياد با پوشش حداکثری از طریق اجرای طرح یاریگران زندگی در محیط‌هايِ خانواده، آموزشي، كاري و محله‌ها از دیگر اقدامات کشورمان در حوزه پیشگیری از اعتیاد می‌باشد.

دکتر مومنی تدوین و اجرای سند جامع درمان و کاهش آسیب؛ از طریق توسعه کمی و کیفی مراکز درمانِ اختلال مصرف و استفاده حداکثری از بخش خصوصي و سازمان هاي مردم نهاد با ایجاد ۷۲۰۰ مرکز ، تنوع بخشی به روش های درمانی اعم از دارویی و مداخلات رواني و اجتماعي ، دسترسي به مواد دارویی براي مصارف پزشكي و علمی ، تقویت برنامه های کاهش آسیب با  ارائه خدمات متنوع به افراد در معرض خطر و کنترل شيوع ايدز و هپاتیت C را از اقدامات کشورمان برشمرد.

وی تصریح کرد: دستاوردهای علمی ایران در این عرصه، موجب شد، مرکز منطقه‌ای مطالعاتِ درمانِ اختلالاتِ مواد، در سال ۲۰۲۱ با مشارکت دبیرخانه UNODC در تهران، راه‌اندازی شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: مردمی سازی برنامه های حوزه کاهش تقاضا؛ با حمایت و توانمند سازی بیش از ۲۷۰۰ تشکل مردم نهاد و تاسیسِ مجمعِ غیر دولتی خیرین در سراسر کشور نیز از دیگر اقدامات مهم کشورمان در حوزه مبارزه با موادمخدر می‌باشد.

دکتر مومنی در ادامه، با توجه به تهدید جهانی مواد مخدر و تحمّل معضلاتِ متنوع از قبیلِ خشونت، تروریسم، ورود آوارگان و مهاجران غیرقانونی، قاچاق سلاح، اقدامات مسلحانه با تقدیم شهداء و جانبازان و صرف منابع هنگفت مالی و همچنین با توجه به بيانيه وزرای ۲۰۱۹ و اصول راهنماي سازمان ملل متحد، پيشنهادهای جمهوري اسلامي ايران را ارائه کرد و گفت: لزوم اجرای مؤثر و مستمر برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر در منطقه به دور از ملاحظات سیاسی، برخورد گزینشی یا اعمال هر گونه محدودیت و به‌ویژه ضرورت لغو تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه و ضرورت مشارکت جدّی و همکاری مؤثر جامعه بین المللی و سازمان ملل متحد با ایران در ابعاد مختلف، به منظور تقویت مبارزه جهانی با مواد مخدر بر اساس اصل مسئولیت مشترک از جمله این پیشنهادات است.

ارتقاء اثر بخشی برنامه ها با اشتراک گذاریِ تجارب موفق در حوزه های مبارزه با مواد مخدر اعم از ؛ مقابله با عرضه و انحراف پیش سازها، کاهش تقاضا ،توسعه تعاملات علمی و کنترلِ فعالیت هایِ غیر قانونی در فضای مجازی و دارک نت از طریق تدوین و ابلاغ ساز و کار مشخص از سوی مراجع ذیربط بین المللی و مخالفتِ صریح جمهوری اسلامی ایران با تجدیدنظر در رژیم بین‌المللی کنترل مواد مخدر مبتنی بر جرم‌زدایی که این امر به‌منزله تخریب میراث بشریت در این حوزه مهم می‌باشد و لزوم پایبندی تمام کشورها به اجرای پایدار و موثر کنوانسیون های سه گانه بین المللی کنترل مواد مخدر و حفظ صلاحیت ارکان رژیم بین المللی این حوزه از دیگر پیشنهادات کشورمان بود که دبیرکل ستاد در کمیسیون سالانه موادمخدر سازمان ملل به آن‌ها اشاره کرد.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=97125

برچسب ها