• امروز : یکشنبه - ۶ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 19 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Sunday - 26 May - 2024
کل پست ها: 70759اخبار امروز : 0
3
در جلسه دیوان عالی کشور مطرح شد؛

مجازات جرایم مواد مخدر متناسب با میزان مواد مکشوفه

  • کد خبر : 97071
  • ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۸
مجازات جرایم مواد مخدر متناسب با میزان مواد مکشوفه
دیوان عالی کشور، مراد از حداکثر مجازات در قانون مبارزه با مواد مخدر را حداکثر مجازاتی دانست که با توجه به میزان مواد مکشوفه و با رعایت اصل تناسب، تعیین می‌شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر و به نقل از خبرگزاری مهر؛ در پی دستور رئیس دیوان عالی کشور مبنی بر تشکیل کارگروه‌های تخصصی شعب دیوان عالی، پنجمین جلسه کارگروه تخصصی شعب رسیدگی کننده به پرونده‌های مواد مخدر در تاریخ ۱۴۰۲/۱۲/۲۰ تشکیل شد.

دستور کار جلسه، بحث و تبادل نظر پیرامون این سوال بود که مراد از اشد مجازات در ماده ۱۲ و حداکثر مجازات موضوع مواد ۱۸ و ۲۶ قانون مبارزه با مواد مخدر، حداکثر مقرر در هر بند از مواد ۴ و ۵ و ۸ این قانون است یا حداکثر مجازاتی که با رعایت تناسب می‌تواند به جرم ارتکابی تعلق گیرد؟

نظر اکثریت قضات حاضر در جلسه، پس از بحث و تبادل نظر بر این مبنا بود که با توجه به لزوم رعایت تناسب در تعیین مجازات جرایم مربوط به مواد مخدر و عدم تصریح مقنن به حداکثر مجازات مقرر در هر بند و نیز ضرورت تفسیر قانون به نفع متهم، مراد از حداکثر مجازات در مواد ۱۲ و ۱۸ و ۲۶ قانون مبارزه با مواد مخدر حداکثر مجازاتی است که با توجه به میزان مواد مکشوفه و با رعایت اصل تناسب می‌توان برای ارتکاب جرم مورد نظر تعیین کرد.

نظر اقلیت نیز بر این بود که با توجه به فلسفه تشدید مجازات در مواد ۱۲ و ۱۸ و ۲۶ قانون مبارزه با مواد مخدر مراد از حداکثر مجازات در مواد مذکور، سقف مجازاتی است که در هر بند از مواد ۴ و ۵ و ۸ این قانون مقرر شده است. در غیر این صورت تشدید مجازات مفهوم خود را از دست داده و هدف قانونگذار محقق نخواهد شد.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=97071

برچسب ها