• امروز : جمعه - ۴ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 17 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Friday - 24 May - 2024
کل پست ها: 70753اخبار امروز : 2
2

پژوهشگران مشهدی کیت‌ تشخیص سریع مواد مخدر تولید کردند

  • کد خبر : 96974
  • ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۱
پژوهشگران مشهدی کیت‌ تشخیص سریع مواد مخدر تولید کردند
پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به طراحی و ساخت کیت‌های سریع برای تشخیص مواد مخدر و محرک، فلزات سنگین، آلودگی‌های مواد غذایی ناشی از افزودن آنتی بیوتیک‌ها و سایر مواد نگهدارنده، سموم شیمیایی و بیولوژیک شدند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، استاد گروه بیوتکنولوژی دارویی و عضو هیأت علمی این دانشگاه در این خصوص افزود: یکی از عمده‌ترین و چالش‌ برانگیزترین فرآیندهای بازرسی در ورودی‌های کشور، مشکل شناسایی مواد مخدر، افتراق پودرها و نمونه‌های مشکوک به مواد مخدر از پودرهای غیرآلوده به مواد مخدر یا محرک است که در راستای رفع این مشکل محققان “شرکت دانش‌بنیان ریز زیست تراشه فناوران” موفق به تولید کیت‌های سریع تشخیص مواد مخدر و محرک با نام “آپتاسنج” شدند.

دکتر محمد تقدیسی حیدریان با بیان اینکه این محصول حاوی کیت‌های عمومی و کیت‌های اختصاصی هستند، بیان کرد: همچنین بسته‌بندی این کیت‌ها حاوی دستورالعمل نحوه استفاده از محصول و قاشقک‌های کوچکی برای مخلوط کردن نمونه‌های پودری و مایع مجهول درون کیت‌ها است.

وی با بیان اینکه تشخیص سریع و صحیح نمونه مشکوک در محل ورودی‌های کشور مانع از هرگونه اجحاف حقوق شهروندی و موجب حفظ کرامت انسانی مسافران می‌شود، ادامه داد: در برخی مواقع بسته‌بندی‌های خاص، مخلوط شدن مواد مخدر با سایر مواد قانونی و حتی فرمولاسیون‌های جدید مواد مخدر و محرک، بازرسان خبره این حوزه را از شناسایی مواد ناتوان می‌سازد.

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان ریز زیست تراشه فناوران به قابلیت بالا و کاهش احتمال بروز پاسخ مثبت و منفی کاذب این کیت، در امر شناسایی پودرها یا مایعات آلوده به موادی از جمله مرفین، هروئین، هروئین فشرده، تریاک، تفاله تریاک، کوکائین و شیشه در کمتر از ۲۰ ثانیه اشاره کرد و افزود: تست های مورد استفاده کارشناسان آزمایشگاه پلیس مبارزه با مواد مخدر به طور میانگین ۳۰ دقیقه زمان خواهد برد.

وی در خصوص وضعیت سازگاری این کیت ها با محیط زیست و انسان عنوان کرد: نانو ذرات، مولکول‌های زیستی و مواد شیمیایی استفاده شده در این کیت‌ها طبق منابع علمی معتبر کاملا بی‌خطر برای محیط زیست و انسان است.

دکتر تقدیسی حیدریان، محقق و دانشمند پر استناد درباره مزیت‌های این محصول نسبت به نمونه‌های خارجی گفت: کیت تشخیصی آپتاسنج کاملا بومی بوده و با اتکا به توانمندی متخصصان داخل کشور طراحی و ساخته شده است و قیمت مجموعه کیت عمومی و اختصاصی آپتاسنچ نسبت به نمونه کیت آمریکایی به مراتب پایین تر است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد با افزون بر ۹ هزار دانشجو و بیش از ۲۵ هزار کارمند بهداشتی و درمانی و حدود ۵۰ مرکز تحقیقات پزشکی به عنوان قطب پزشکی شمال شرق کشور مطرح است.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=96974

برچسب ها