• امروز : شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : 5 - شوال - 1445
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024
کل پست ها: 70577اخبار امروز : 1
3

تشکیل کانون یاریگران زندگی در ۴۸ هزار مدرسه در کشور

  • کد خبر : 94437
  • ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۱
تشکیل کانون یاریگران زندگی در ۴۸ هزار مدرسه در کشور
رئیس گروه مطالعات و مراقبت‌های اجتماعی اداره کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش از تشکیل کانون یاریگران زندگی در ۴۸ هزار مدرسه در سراسر کشور خبر داد.

گوهرشاد پوربافرانی گفت: امسال نهمین دوره هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در مدارس با اولین دوره برگزاری نمایشگاه یاریگران زندگی همزمان شده است.

وی افزود: جشنواره نوجوان سالم و یاریگران زندگی هرساله در همه مناطق انجام می‌شود و در این جشنواره دانش‌آموزان در مدرسه، در خصوص محورهایی که مطرح می‌شود، آثاری را در قالب‌های نقاشی، انشاء، پوستر، موشن گرافی، اپلیکیشن یا پویانمایی تهیه کرده و این آثار به صورت مدرسه ای، منطقه‌ای و استانی و در نهایت کشوری بررسی و آثار منتخب معرفی می‌شوند امسال نیز آثار منتخب دوازدهمین دوره نیز در نمایشگاه یاریگران زندگی به نمایش درآمده است.

این مقام مسئول در وزارت آموزش و پرورش افزود: یکی دیگر از برنامه‌های آموزش و پرورش در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، طرح «والدین پیشگام» است که در این طرح با کمک والدین یک سری کلاس‌های آموزش خانواده برای اولیاء دانش آموزان برگزار می‌شود.

پوربافرانی با اشاره به تشکیل کانون یاریگران زندگی در مدارس گفت: مهمترین بخش از همکاری ما با ستاد مبارزه با مواد مخدر در قالب طرح یاریگران زندگی؛ موضوعات فرهنگی و پیشگیری است. آموزش و پرورش در این طرح وظیفه آموزش و توانمندسازی دانش آموزان را برعهده دارد. از همین رو کانون یاریگران زندگی در مدارس تشکیل شده و دانش آموزانی که در این کانون‌ها حضور دارند یک مسئله‌ای را مشخص کرده و براساس آن درخت مشکلات را طراحی می‌کنند، پس از آن دانش‌آموزان درباره این موضوع بحث و بررسی کرده و درخت راهکار را براساس راهکارهایی که در مباحث خودشان به آن رسیده‌اند، طراحی می‌کنند و پس از آن با کمک مربی سعی می‌کنند آن مشکل را رفع کنند.

وی ادامه داد: ما از سال ۹۸ طرح کانون یاریگران زندگی را در مدارس آغاز کرده ایم. در حال حاضر در ۴۸ هزار مدرسه کانون یاریگران زندگی تشکیل شده است. این کانون‌ها نیز براساس پروژه‌هایی که طراحی می‌کنند موضوعاتی مانند آموزش، هویت بخشی، شبکه سازی، حمایت جویی، حل مسئله و… را دنبال می‌کنند. این طرح در دوره‌های دوم ابتدایی، متوسطه اول و دوم انجام می‌شود.

پوربافرانی در پایان خاطرنشان کرد: غیر از موضوعاتی که در طرح یاریگران زندگی دنبال می‌کنیم، برنامه نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (نماد) را داریم که در قالب همکاری با سایر دستگاه‌ها انجام می‌شود و یکی از دستگاههایی که در این زمینه با ما همکاری می‌کند، ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

بر اساس این گزارش، نمایشگاه یاریگران زندگی از ۲۵ آبان‌ ماه تا ۲ آذر ماه در مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از ساعت ۹ تا ۱۹ پذیرای علاقمندان است.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=94437
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر
  • 220 بازدید
  • بدون دیدگاه