• امروز : سه شنبه - ۲۶ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : 10 - محرم - 1446
  • برابر با : Tuesday - 16 July - 2024
کل پست ها: 71080اخبار امروز : 0
3

مشکلات اعتیاد برای قشر نوجوان و جوان به مراتب بیشتر و شدیدتر است

  • کد خبر : 94236
  • ۲۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۹
مشکلات اعتیاد برای قشر نوجوان و جوان به مراتب بیشتر و شدیدتر است
مدیرکل جدید آموزش و پرورش شهر تهران با بیان ‌اینکه اعتیاد خانواده‌ها، فقر فرهنگی، مشکلات فردی و اجتماعی و گروه همسالان از جمله عوامل موثر در اعتیاد دانش‌آموزان است، گفت: هزینه‌ها و مشکلات اعتیاد برای قشر نوجوان و جوان نسبت به سایر افراد جامعه، به مراتب بیشتر و شدیدتر است.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ علیرضا کریمیان در افتتاحیه نمایشگاه «یاریگران زندگی» که صبح امروز در مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، گفت: امروز در تمام جوامع بشری گرایش به سمت مواد مخدر یک چالش جدی است، چراکه این گرایش، عواقب زیاد و پیامدهای منفی را به دنبال دارد.

وی افزود: زمانی که افراد جامعه به مصرف مواد اعتیادآور سوق پیدا می‌کنند در سطوح مختلف جامعه، هزینه‌های سنگینی تحمیل می‌شود؛ و صرفا هزینه هم نیست بلکه مشکلات و مسائل شدید از جمله مشکلات جسمانی، روانی، خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی و انواع بزهکاریها را در جامعه ایجاد می‌کند. این هزینه‌ها و مشکلات برای قشر نوجوان و جوان نسبت به سایر افراد جامعه، به مراتب بیشتر و شدیدتر است.

مدیرکل آموزش و پرورش تهران بیان کرد: وقتی نوجوان و جوان به سمت مصرف مواد اعتیادآور گرایش یابد، از دو منظر بیشتر آسیب می‌بیند؛ اول اینکه دوران رشد خود را کامل طی نکرده است و دوم اینکه این جوانان و نوجوانان هنوز مهارت مراقبت از خود را به صورت کامل یاد نگرفته‌اند و به همین دلایل بیشترین آسیب برای این قشر است. 

کریمیان گفت: دانش آموزی که درگیر اعتیاد شود یا افت تحصیلی پیدا می کند و یا ترک تحصیل می‌کنند که هر دو مورد، باعث ایجاد آسیب‌های اجتماعی برای وی می‌شود.

وی افزود: گرایش به سمت سایر رفتارهای پرخطر از دیگر رفتارهای پرخطری است که دانش آموزان درگیر با مواد مخدر آن را تجربه می‌کنند و علاوه بر آسیب به آن دانش‌آموز، به خانواده‌ او هم آسیب وارد می کند.

کریمیان در ادامه گرایش خانواده به مصرف مواد مخدر را از مهم ترین زمینه های گرفتاری جوانان و نوجوانان در زمینه اعتیاد دانست و افزود: فقر فرهنگی و مشکلات فردی و اجتماعی از جمله عوامل بیرونی اعتیاد هستند.

وی، گروه همسالان را از دیگر عوامل گرایش دانش‌آموزان به اعتیاد خواند و گفت: دوره نوجوانی و جوانی را همه ما تجربه کرده‌ایم. در این دوره گرایش به گروه و همسالان هنجاری است که اگر از آن خوب استفاده نکنیم می‌تواند به آسیب تبدیل شود؛ زیرا نوجوانان و جوانان در این سن به گروه همسالان به شدت گرایش پیدا می‌کنند و معمولا به اعضای گروه به شدت وفادار و رازدارند.

مدیرکل آموزش و پرورش تهران در پایان گفت: آموزش و پرورش با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر ۹ طرح و برنامه را از جمله تهیه و توزیع و انتشار محتوای آموزشی، کانون یاریگران زندگی، تربیت مربی، پیشگیری از اعتیاد والدین و… در دست اقدام دارد.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=94236
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر
  • 153 بازدید
  • بدون دیدگاه