• امروز : سه شنبه - ۲۶ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : 10 - محرم - 1446
  • برابر با : Tuesday - 16 July - 2024
کل پست ها: 71080اخبار امروز : 0
7

امضاى تفاهم‌نامه همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر و فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی+عکس

  • کد خبر : 93823
  • ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۵
امضاى تفاهم‌نامه همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر و فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی+عکس
با هدف گسترش سبک زندگی سالم و فعال در میان آحاد مردم جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان جمعيت بزرگ روستايى كشور، تفاهم‌نامه همکاری مشترکی میان ستاد مبارزه با موادمخدر و فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی امضا شد.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ این تفاهم‌نامه همکاری مشترک هم‌زمان با روز دانش‌آموز و در محل این ستاد به امضای دکتر کاظمی قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و دکتر پسندیده رئیس فدراسیون ورزش روستایی و‌ بازی‌های بومی محلی رسید.

دکتر علیرضا کاظمی قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در آیین این مراسم با اشاره به گستره جامعه روستايى كشور گفت: با تمام توان از اين ظرفيت حمايت مى كنيم چرا كه يكى از فعالیت و رویکردهاى ستاد تمركز بر فعالیت‌های پیشگیرانه بوده و هیچ برنامه‌ای هم برای فعالیت‌های فرهنگی و پیشگیری و پر کردن اوقات فراغت، جذاب‌تر و موثرتر از ورزش نیست که خوشبختانه امروز بر اساس اين همكارى مشترك جامعه روستایی از آن بهره مند مى شود.

وی تصريح كرد: تفاهم‌ امروز دو مزیت دارد، مزیت اول آن تطابق داشتن با رویکرد نظام جمهوری اسلامی بوده كه توجه به جامعه محروم و افراد کم برخوردار است.

قائم مقام دبیرکل ستاد ادامه داد: مزیت دوم آن است که این تفاهم‌نامه عملياتى بوده و معطل امضاى طرفين نيز نشده است. مقدمات اجرايى آن به طور كامل انجام شده بطوريكه شاهد هستیم دستورالعمل مسابقات جام یاریگران زندگی هفته گذشته ابلاغ شده است.

كاظمى خطاب به رئیس فدراسیون ورزش روستایی و‌ بازی‌های بومی محلی پیشنهاد داد تا اين ستاد در خلال برنامه‌های ورزشی اين فدراسیون دوره‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و آشنایی با پیامدهای سوءمصرف مواد برگزار کند و در پایان دوره کارت سفیر پیشگیری از اعتیاد صادر شود.

وى خاطرنشان كرد: شبكه مربيان اين فدراسيون ظرفيت بزرگى است كه مى توانند به عنوان سفيران ياريگران زندگى نقش افرينى و در خصوص حوزه پيشگيرى و حساسيت زايى جامعه گفتمان سازى كنند.

همچنین دکتر علیرضا پسندیده رئیس فدراسیون ورزش روستایی و‌ بازی‌های بومی محلی، اعتیاد را مهم‌ترین، اصلی‌ترین و اولویت‌دار ترین آسیب اجتماعی کشور خواند و گفت: فدراسیون‌های ورزشی، ارکان ورزشی کشور محسوب می‌شوند و فدراسیون ورزش روستایی و‌ بازی‌های بومی محلی، یکی از کانون‌های اثرگذار در حوزه پیشگیری از اعتیاد و به‌عنوان یاریگر ورزش محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه ۲۵ درصد از جمعیت کشور را روستاییان و عشایر تشکیل می‌دهند، گفت: فقدان امکانات تفریحی و ورزشی مناسب، فقدان اشتغال پایدار و عدم دسترسی ساکنین این مناطق به برنامه‌های آموزشی در حوزه پیشگیری از جمله دلایل مهم برای توجه به جامعه هدف روستایی و عشایری است.

رئیس فدراسیون ورزش روستایی و‌ بازی‌های بومی محلی ادامه داد: ورزش‌های بومی و محلی بخشی از فرهنگ کشور و میراث ناملموس ماست که نیاز به حفظ و نگاهداری دارد؛ و ما تلاش داریم با ورزش به حوزه پیشگیری از اعتیاد با هدف جلوگیری از گرایش جوانان و نوجوان به موادمخدر توجه بیشتری داشته باشیم.

پسندیده با بیان اینکه جامعه مخاطبمان در بازی‌های بومی، می‌توانند کل جمعیت کشور باشند، تصریح کرد: حفظ سلامت فردی و اجتماعی، کاهش هزینه‌های درمانی، کاهش جرم جنایت، ارتقاء عملکرد، حفظ روابط اجتماعی و خانوادگی، افزایش سطح آگاهی و ارتقای کیفیت زندگی از جمله دلایل مهم برای اهمیت پیشگیری از اعتیاد با محوریت ورزش است.

وی با اشاره به برگزاری جام مسابقات ورزشی یاریگران زندگی در روستا گفت: با همکاری مثبت و سازنده ستاد مبارزه با موادمخدر با وزارت ورزش و جوانان، بیش از هشت هزار خانه ورزش روستایی تجهیز شده و در سال جاری «جام مسابقات ورزشی یاریگران زندگی در روستا» در چهار رشته ورزشی شطرنج، دوی ۸۰۰ متر، پرتاب دارت و پینگ پنگ در خانه‌های ورزش روستایی کشور برگزار و پس از طی مراحل روستا، شهرستان و استان، مرحله نهائی رقابت‌ها در پایتخت برگزار می‌شود تا به رویکرد جایگزین فعالیت‌های ورزشی و نشاط آفرین در جامعه مخاطب به خصوص نوجوانان و جوانان، به‌گونه‌ای عملیاتی و میدانی پرداخته شود.

در پايان اين جلسه همچنين قائم مقام دبیرکل ستاد، رئیس فدراسیون ورزش روستایی و‌ بازی‌های بومی محلی را به عنوان سفير ياريگران زندگى معرفى كرد.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=93823
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر
  • 294 بازدید
  • بدون دیدگاه