• امروز : جمعه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 8 - ذو الحجة - 1445
  • برابر با : Friday - 14 June - 2024
کل پست ها: 70872اخبار امروز : 0
23
مشاور عالی ستاد علوم شناختی:

علوم شناختی راه حل مقابله با معضل اعتیاد است

  • کد خبر : 92684
  • ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۰
علوم شناختی راه حل مقابله با معضل اعتیاد است
مشاور عالی ستاد توسعه علوم وفناوری‌های شناختی بهره مندی از دانش شناختی و ارتقای قابلیت‌های شناختی را از راه‌های پیشگیری و مقابله با معضل اعتیاد درجامعه دانست و گفت: موضوع اعتیاد یک مسئله شناختی است.

به گزارش خبرنگار علم و فناوری آنا، دکتر محمد تقی جغتایی مشاور عالی ستاد توسعه علوم وفناوری‌های شناختی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور گفت: اعتیاد یک موضوع چند جانبه و یک امر زیستی، اجتماعی و روانی محسوب می‌شود و برخلاف دیگر معضلات، سلامت فرد را درگیر و با خطر مواجه می‌کند.

وی افزود: دانش اعتیاد یک دانش بین رشته‌ای و چند عاملی است و به موضوعات بیولوژی، روانشناختی و روانپزشکی ارتباط دارد و تلاش می‌شود با افزایش تاب آوری درجامعه و با بهره گیری از شیوه‌های شناختی، فرد توانایی «نه گفتن» در برابر اعتیاد را داشته باشد.

رئیس شانزدهمین کنگره دانش اعتیاد تصریح کرد: در این رویداد علمی و تخصصی سعی بر آن است با تبادل آخرین یافته‌ها و نتایج تحقیقاتی اساتید، دانشمندان و محققان، با استفاده از شیوه‌های شناختی، راهکار‌های مناسب برای کاهش تقاضا، پیشگیری و مداخلات درمانی ارایه شود.

وی با اشاره به اینکه درمسئله اعتیاد به موضوع زیست شناختی این معضل کمتر توجه شده است، گفت: برای مقابله با این مسئله جنبه‌های بالینی و روانپزشکی نیز به آن اضافه شده است.

رئیس شانزدهمین کنگره دانش اعتیاد با اعلام این مطلب که در این رویداد علمی و تخصصی موضوعات سیاست گذاری در اعتیاد، شیوه‌های مبتنی بر شواهد در درمان انواع وابستگی، شیوه‌های مبتنی بر شواهد در پیشگیری از اعتیاد، کاهش آسیب، آسیب‌های جدید و رویکرد‌های نوین مورد بررسی و تبادل نظر قرار می‌گیرد.

شانزدهمین کنگره دانش اعتیاد به مدت سه روز از ۲۹ شهریور ماه جاری به صورت حضوری در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار و بیش از ۴۰ پنل با موضوعات تخصصی در محور‌های مختلف ارائه خواهد شد.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=92684