• امروز : سه شنبه - ۲۶ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : 10 - محرم - 1446
  • برابر با : Tuesday - 16 July - 2024
کل پست ها: 71080اخبار امروز : 0
9

ژن درمانی پارکینسون راهی برای درمان اعتیاد به الکل

  • کد خبر : 91656
  • ۲۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۸
ژن درمانی پارکینسون راهی برای درمان اعتیاد به الکل
گروهی از دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که ژن درمانی مورد استفاده برای درمان بیماری پارکینسون می‌تواند همچنین به کاهش اعتیاد به الکل کمک کند.


به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان دانشگاه علم و سلامت «اورگان» و موسسات دیگر راه جدیدی را برای درمان سوء مصرف الکل کشف کردند. آنها متوجه شدند که ژن درمانی مورد استفاده برای درمان پارکینسون می‌تواند برای کاهش قابل توجه مصرف الکل دست‌کم در پستانداران غیرانسانی منجر شود.

این درمان شامل استفاده از یک مولکول خاص است که باعث می‌شود «رشد سلولی» مسیرهای ترشح دوپامین توسط مغز را تنظیم مجدد کند.

محققان مطمئن هستند که این روش به خوبی روی انسان نیز جواب می‌دهد. این درمان شامل یک جراحی مغز است.

کاتلین گرانت استاد دانشگاه و مدیر بخش علوم اعصاب در دانشگاه اورگان می‌گوید: این روش بسیار موثر بود.

برای این منظور محققان یک ویروس غیر مضر حامل نوعی پروتئین موسوم به «فاکتور نوروتروفیک مشتق از گلیال»(GDNF) را به مغزهای گروهی از میمون‌های رزوس که الکل زیادی را در آب آشامیدنی خود مصرف کرده بودند، تزریق کردند. پس از این تزریق مصرف اتانول آنها در مقایسه با گروه کنترل به میزان ۹۰ درصد کاهش یافت.

گرانت افزود: مصرف الکل تقریبا به صفر رسید. پس از چند ماه این میمون‌ها ترجیح می‌دادند که به جای الکل، آب بنوشند. آنها مصرف الکل را به قدری کاهش دادند که ثبت سطح الکل در خونشان ممکل نبود.

GDNF یک فاکتور رشد است که فعالیت نورون‌های سنتزکننده دوپامین را از طریق تکثیر سلولی در مغز افزایش می‌دهد. دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است که احساساتی نظیر سرخوشی و شادی را در مغز بوجود می‌آورد. اما هنگام اعتیاد به الکل، ترشح دوپامین به دلیل مصرف طولانی مدت الکل کاهش می‌یابد.

وی گفت: نتایج این تحقیق باورکردنی نبود. میمون‌هایی که این ژن درمانی را دریافت کردند، دوپامین بیش از اندازه ترشح کردند و مصرف الکل را به میزان قابل توجهی کاهش دادند.

گرانت افزود: این درمان می‌تواند برای افراد دارای اعتیاد به الکل که روشهای درمانی عادی روی آنها جواب نداده مناسب باشد.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=91656