• امروز : جمعه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 8 - ذو الحجة - 1445
  • برابر با : Friday - 14 June - 2024
کل پست ها: 70872اخبار امروز : 0
6

ماموریت‌های واگذارشده به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی اعلام شد

  • کد خبر : 87850
  • ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۵
ماموریت‌های واگذارشده به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی اعلام شد
معاونت تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، ۱۰۰ طرح فناورانه به ۲۴ دانشگاه علوم پزشکی سپرده است.

به گزارش ایسنا، دکتر یونس پناهی با اعلام این خبر، تصریح کرد: این طرح‌های فناورانه در بخش‌های مواد اولیه دارویی API، پزشکی بازساختی و محصولات پیشرفته پزشکی (ATMP)، محصولات نهایی دارویی و تجهیزات پزشکی قرار دارد که به ۲۴ دانشگاه علوم پزشکی کشور سپرده شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، در ادامه به ماموریت‌های فناورانه واگذار شده به کلان‌مناطق دهگانه آمایشی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: ماموریت جوانی جمعیت به کلان منطقه یک با محوریت دانشگاه علوم پزشکی مازندران سپرده شده است. در آخرین نشستی که با دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان‌منطقه یک برگزار شد، ماموریت جوانی جمعیت به این کلان‌منطقه با سرپرستی دانشگاه علوم پزشکی مازندران سپرده شد. همینطور از این کلان‌منطقه خواسته شد تا اطلاعات مرتبط با هزینه‌های نازایی و درصد باروری جهت ارائه در کمیته جوانی جمعیت با مدارک و مستندات به معاونت تحقیقات و فناوری را تهیه و ارائه کنند.

وی ادامه داد: بررسی اثربخشی مداخله آموزشی مبتنی بر طب ایرانی، سبک زندگی ایرانی- اسلامی به کلان‌منطقه دو به سرپرستی دانشگاه قم، دانشگاه همدان ماموریت تحقیقاتی اعتیاد در قالب کلان‌منطقه سه و گیاهان دارویی به کلان‌منطقه چهار به سرپرستی دانشگاه لرستان و با همکاری دانشگاه ایلام سپرده شده است.

دکتر پناهی یادآور شد: ماموریت ریزگردها و بیماری‌های تنفسی به دلیل مشکلات عدیده‌ای که جنوب غرب کشور با آن مواجه است، به کلان‌منطقه ۴ به سرپرستی دانشگاه اهواز داده شده است. ماموریت آینده‌پژوهی تحقیقات حوزه سلامت به دانشگاه علوم پزشکی کرمان که سرپرست کلان‌منطقه ۸ محسوب می‌شود، واگذار شده است و ماموریت فرآورده‌های بیولوژیک با تمرکز بر طراحی، ساخت و ارزیابی ایمنی‌زایی نانو واکسن به دانشگاه زنجان سرپرست کلان‌منطقه ۶ واگذار شد و در نهایت ارتقای سلامت اجتماعی به دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی سپرده شد.

وی همچنین در ادامه به ماموریت‌های تخصصی واگذار شده به دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره و تصریح کرد: گروهی از ماموریت‌ها در قالب تهدیدات نظام سلامت کشور شناسایی و دسته‌بندی شدند و بر مبنای توانمندی، زیرساخت و توانمندی به دانشگاه‌های علوم پزشکی واگذار شده‌اند. در مجموع ۸ حوزه است که برای مثال سرطان با محوریت سرطان‌های شایع به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیماری‌های غدد و متابولیسم با محوریت دیابت به دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیوتکنولوژی با محوریت تغذیه سالم و فراگیر به دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیماری‌های قلب و عروق به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، علوم دارویی با محوریت تامین داروهای بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج به دانشگاه علوم پزشکی تبریز، مدیریت و اقتصاد سلامت ایران به دانشگاه علوم پزشکی ایران، سوانح و حوادث با محوریت سوانح جاده‌ای به دانشگاه علوم پزشکی شیراز، عوامل محیطی و آلودگی هوا به دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه سپرده شده است.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=87850