• امروز : شنبه - ۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 12 - شوال - 1445
  • برابر با : Saturday - 20 April - 2024
کل پست ها: 70590اخبار امروز : 0
10

ایران و چین، برای متقاعدسازی سران افغانستان برای توقف کشت موادمخدر تلاش کنند

  • کد خبر : 86462
  • ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۹
ایران و چین، برای متقاعدسازی سران افغانستان برای توقف کشت موادمخدر تلاش کنند
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: ایران و چین از نفوذ و منابع خود برای متقاعدسازی سران افغانستان برای توقف کشت موادمخدر و همچنین پایبندسازی شان به تعهدات موجود استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ دکتر اسکندر مومنی در دیدار با وای هونگ تسانگ، معاون کمیسیون ملی کنترل موادمخدر چین که در حاشیه نشست سالانه کمیسیون موادمخدر سازمان ملل متحد انجام شد، ایران و چین را دارای روابط و پیوندهای سیاسی و اقتصادی بسیار قوی و مستحکمی خواند و گفت: هیئت های دیپلماتیک ایران و چین دارای روابط و همکاری های بسیار نزدیکی هستند.
وی افزود: تحولات بین المللی حاضر در عرصه موادمخدر ، چندان خوشایند و مناسب نیست و در کمال تاسف بسیاری از کشورها از جمله کشورهای غربی و اروپایی به دنبال جرم زدایی و قانونی سازی برخی از موادمخدر هستند. آنان در این رابطه قصد دارند تا جایگاه و نقش کنوانسیون ها، کمیسیون موادمخدر، UNODC و INCB را به بهانه فرایند بازنگری اعلامیه جهانی ، متاثر و تضعیف کنند.
دبیرکل ستاد بیان کرد: در سطح منطقه وضعیت نگران کننده است و نه تنها سطح زیر کشت خشخاش در افغانستان به میزان ۳۲ درصد افزایش یافته است بلکه این کشور به یکی از تولیدکنندگان عمده متآمفتامین (شیشه) تبدیل شده است.
مومنی گفت: جمهوری اسلامی ایران و چین هر دو نفوذ و ظرفیت های بسیار مناسبی در افغانستان دارند ، و این ظرفیت می تواند عرصه مناسبی برای توسعه همکاری های دو کشور باشد.
وی ادامه داد: با توجه به دیدگاه های مشترک ایران و چین در رابطه با موادمخدر و نیز نفوذ و ظرفیت های موجود در افغانستان، مناسب است تا هر دو کشور از نفوذ و منابع خود برای متقاعد سازی سران افغانستان برای توقف کشت موادمخدر و همچنین پایبندسازی شان به تعهدات موجود استفاده کنیم.
ایران و چین هر دو در پایتخت های هم ، دارای افسران رابط موادمخدر هستند و لازم است تا اقدامات جدی برای فعال سازی این افراد و تبادل اطلاعات عملیاتی در رابطه با قاچاق و جریان های مالی قاچاقجیان میان آنها صورت گیرد.
مومنی افزود: چین یکی از بزرگترین کشورهای صنعتی و تولید کننده عمده مواد شیمیایی از جمله پیش سازها محسوب می شود و ما انتظار داریم تا شما همکاری لازم را با مقامات و مسئولان ستادی و اجرایی ما در رابطه با محموله های پیش ساز و جلوگیری از انحراف آنها از طریق تبادل اطلاعات به موقع داشته باشید.

معاون کمیسیون ملی کنترل مواد مخدر چین ضمن ابراز تبریک به کشورمان جهت عضویت در پیمان سازمان شانگهای، عنوان نمود که عضویت در این سازمان زمینه لازم برای همکاری موثرتر دو کشور در عرصه مبارزه با مواد مخدر، از قبیل تبادل اطلاعات عملیاتی، و نیز اجرای اقدامات هماهنگ را فراهم خواهد نمود.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=86462
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر
  • 391 بازدید
  • بدون دیدگاه