• امروز : شنبه - ۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 12 - شوال - 1445
  • برابر با : Saturday - 20 April - 2024
کل پست ها: 70590اخبار امروز : 0
11
معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر:

افزایش قیمت تریاك به دلیل كاهش تولید افغانستان است

  • کد خبر : 84737
  • ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۹
افزایش قیمت تریاك به دلیل كاهش تولید افغانستان است
زاهدیان در رادیو گفت وگو گفت:در سال گذشته، حكومت طالبان افغانستان،كشت و تولید تریاك را ممنوع كرد كه موجب افزایش ۳برابری قیمت تریاك در افغانستان شد.این افزایش قیمت موجب ورود حجم كمتری موادمخدر به داخل كشور ودر نتیجه افزایش قیمت این ماده شد.

وی كاهش واردات مواد مخدر را فرصت خوبی دانست و افزود: از این موضوع استقبال می‌كنیم اما مشكلی كه وجود دارد جایگزینی مواد پر خطر با تریاك است.

محمد مسعود زاهدیان كم شدن كشت تریاك در افغانستان را مقطعی دانست و خاطرنشان كرد: افزایش قیمتها در افغانستان موجب می‌شود كشاورزان افغانستانی به خاطر استحصال درآمد دوباره به كشت این ماده رو آورند.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر در رادیو گفت و گو ضمن ابراز تاسف از تولید شیشه در مرزهای افغانستان اظهار كرد: با توجه به نوع مواد به كار رفته در شیشه افغانستان، قیمت تمام شده آن پایین آمده و امسال نیز مصرف شیشه در داخل ۲۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. جایگزینی شیشه با تریاك، آثار تخریبی به مراتب بیشتری دارد.

زاهدیان همچنین پیرامون اقدامات انجام شده در خدمات بهداشتی و درمانی به افراد معتاد یادآور شد: خدمات بسیاری برای این افراد صورت گرفته و سیستم درمانی، به نوعی این افراد را تحت پوشش دارند و می‌توانند با جایگزین كردن داروهایی كه در مسیر درمان آنها موثر است، آثار تخریبی را كاهش دهند. اما افراد باید به مراكز درمانی مراجعه كنند.

وی ضمن توصیه به افرادی كه به بلای خانمان سوز اعتیاد گرفتار شده‌اند به منظور مراجعه به مراكز درمانی بیان كرد: مواد مخدر به هیچ عنوان، ثمر و نتیجه مثبتی ندارد.

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از حدود ۴ هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز این حوزه یاد كرد و ادامه داد: با مردم پیمان می‌بندیم كه در اركان مختلف در امر مقابله، درمان و پیشگیری آگاهی‌های جامعه را به سمتی ببریم كه مردم تمایلی به مصرف مواد مخدر نداشته باشند.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=84737