• امروز : شنبه - ۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 12 - شوال - 1445
  • برابر با : Saturday - 20 April - 2024
کل پست ها: 70590اخبار امروز : 0
6

افزایش کشت شاهدانه در افغانستان

  • کد خبر : 84292
  • ۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۰
افزایش کشت شاهدانه در افغانستان
رییس پلیس مبارزه با موادمخدر فراجا گفت: براساس گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۲۱ ، در افغانستان علاوه بر افزایش کشت خشخاش، شاهد افزایش کشت شاهدانه نیز هستیم.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ سردار مجید کریمی در نشست تخصصی مسئولان مبارزه با موادمخدر که با عنوان «نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه هوشمند و دانش‌بنیان با موادمخدر در عرصه‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی» که با حضور دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان‌های سراسر کشور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: مشکلات کشورمان در مبارزه با موادمخدر متاثر از محیط پیرامونی به ویژه افغانستان است، بعد از ممنوعیت کشت خشخاش همه انتظار داشتند با کاهش کشت موادمخدر مواجه باشیم اما بعد از یک سال و براساس منابع آشکار و پنهان مطلع شدیم که تولید موادمخدر در آن کشور همچنان در حال انجام است.

وی افزود: براساس گزارش سازمان ملل در سال ۲۰۲۱، بیش از ۲۳۳ هزار هکتار زیر کشت خشخاش رفته است که از آن، تولید ۶۵۰۰تن تریاک برآورده شده و ۳۵۰ الی ۵۰۰ تن هروئین نیز قرار است تولید و به نقاط مختلف دنیا منتقل شود.

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر فراجا ادامه داد: همچنین علاوه بر کشت خشخاش در آن کشور، کشت گیاه شاهدانه نیز در حال انجام است و پیش بینی می‌شود که سال آتی با میزان زیادی از تولید حشیش و گیاه گل در افغانستان و بخشی در پاکستان مواجه هستیم کهاین وظیفه ما را برای برنامه‌ریزی و مواجه چشم گیر با این دو ماده مخدر سنگین‌تر می‌کند.

کریمی ادامه داد: از ابتدای سال‌جاری، بیش از ۲۰ تن شیشه توسط پلیس ایران کشف شده که نشان از تولید انبوه این ماده روان‌گرداندر افغانستان است.

وی گفت: ۵۴۷ تن موادمخدر توسط دستگاه‌های مقابله‌ای کشور در نه ماهه جاری کشف شده که ۵۱۰ تن توسط ماموران فراجا بوده است و بیش از ۲۰ تن از این مواد، شیشه افغانستان بوده که نیازمند برنامه ریزی و سیاست گذاری برای مقابله در این خصوص هستیم.

کریمی با بیان اینکه نه ماهه سال‌جاری، ۱۴ هزار ۶۰۰ میلیارد تومان به بنیان مالی قاچاقچیان ضربه وارد شده است، گفت: ۸۶ هزار خرده فروش موادمخدر نیز در این مدت، شناسایی و دستگیر شدند و تلاش داریم تا پایان سال با انجام عملیات ها و اقدامات مقابله‌ای، امنیت و آرامش را برای هم‌وطنانمان فراهم کنیم.

گفتنی است در این نشست، معاونان، مشاوران و مدیران کل ستاد مبارزه با موادمخدر حضور داشتند و به بیان نقطه نظرات خود درحوزه متبوع شدند.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=84292
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر
  • 330 بازدید
  • بدون دیدگاه