• امروز : جمعه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 8 - ذو الحجة - 1445
  • برابر با : Friday - 14 June - 2024
کل پست ها: 70872اخبار امروز : 0
7

افزایش تولید مخدر شیشه پس از تغییر حاکمیت افغانستان نگران کننده است

  • کد خبر : 84246
  • ۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۸:۳۸
افزایش تولید مخدر شیشه پس از تغییر حاکمیت افغانستان نگران کننده است
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: باتوجه به تغییرات سیاسی و حاکمیتی در افغانستان به عنوان قطب اصلی تولید تریاک، افزایش تولید و قاچاق ماده مخدر شیشه (کریستال) به یک نگرانی جدی تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، محمد جمالو یکشنبه در نشست انتخابات هیات مدیره و آغاز به کار مجمع خیرین یاریگران زندگی هرمزگان با بیان این مطلب افزود: به دلیل سود هنگفت و گردش مالی کلان مواد مخدر در جهان و تنوع روش های تولید آن ، مقابله با این موضوع با چالش های جدی روبرو می شود.

وی ادامه داد: ایران از کشورهای پیشرو در مبارزه با قاچاق مواد مخدر است و سال گذشته رکورد جهانی کشف مواد افیونی توسط ایران شکسته شد که اثبات کننده عزم راسخ جمهوری اسلامی ایران در این زمینه است.

جمالو اضافه کرد: ساختار تشکیلاتی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر نیز که ریاست آن بر عهده رییس جمهور است و اعضای آنرا وزرا و بالاترین مقام های نهادهای مرتبط در این حوزه تشکیل می دهند اهمیت این موضوع را نشان می دهد.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر در عین حال تلاش های انجام شده را ناکافی و دارای حلقه های مفقوده دانست و تصریح کرد: طی سال های گذشته فکر می کردیم اگر اطلاعات و دانسته های مردم درباره مواد مخدر و پیامدهای منفی آن افزایش یابد در پیشگیری موفق می شویم و این در حالیست که اگر دانسته ها و اطلاعات به باور تبدیل نشود، توفیق چندانی به دست نمی آید.

وی با اشاره به آغاز فعالیت مجمع خیرین یاریگران زندگی در راستای مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور یادآور شد: این مجمع به عنوان یک نهاد ارزش آفرین، می تواند نقطه عطفی در برخورد با اعتیاد و پدیده مواد مخدر باشد و روند فعالیت های آن مورد حمایت رییس جمهور بوده و روند فعالیت آن را به طور پیوسته رصد کرده و گزارش می خواهند.

جمالو ادامه داد: در سال های گذشته سیاست اصلی، دولت در مباحث پیشگیری و درمان اعتیاد تصدی گری می کرد اما در حال حاضر ، تسهیل گری دولت برای پیشگیری ، کاهش تقاضا و درمان اعتیاد به مواد مخدر جای رویکرد قبلی را گرفته است.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار امیدواری کرد: با آغاز فعالیت مجمع خیرین یاریگران زندگی در هرمزگان که تمرکز اصلی آن بر ایجاد اشتغال برای افراد درگیر آسیب های اجتماعی و معتادانِ بهبود یافته است، افق های جدید و امید بخش در برخورد با پدیده اعتیاد ایجاد شود.

خدمت به مردم حواله الهی است

رییس مجمع خیرین یاریگران زندگی نیز در این نشست با بیان بخشی از تجربیات خود در زمینه کمک به معتادان بهبود یافته، هر فرصتی برای خدمت به مردم را حواله ای الهی توصیف کرد.

علیرضا نبی ادامه داد: معتادان بهبودیافته، زنان سرپرست خانوار یا بدسرپرست و کسانی که دچار آسیب های اجتماعی شده اند، به دلیل شرایط ویژه ای که دارند ، بهترین مجرا برای خدمت خالصانه هستند و خدمتگزاران آنها باید قدر این فرصت طلایی را بدانند.

وی اضافه کرد: بیشتر معتادان دارای تخصص ها و استعدادهای ویژه ای هستند که با عشق و خلوص می توان هر کمپ ترک اعتیاد را به یک مرکز اشتغال و شهرک صنعتی تبدیل کرد.

نبی که بیشترین شهرت خود را از استخدام افراد به شرط داشتن سوءسابقه و بکارگیری معتادان بهبود یافته به دست آورده، دست گیری از چنین افرادی را موجب باز شدن درهای رحمت و برکت الهی دانست.

وی اضافه کرد: هم اکنون نزدیک به ۶۰۰نفر که دارای سوءسابقه در جرائم مختلفی مانند سرقت بوده و یا اعتیاد چندین ساله داشتند در واحدهای تولیدی کار می کنند و همه آنان در نهایت شرافت و پاکدستی، مناصب مهم و حساسی را نیز در این واحدها بر عهده دارند.

به گفته نبی با اعتماد، محبت و عشق و عزت، چرخه باطل اعتیاد و جرم و زندان و رهایی موقت شکسته شده و سرفصل تازه ای در زندگی این افراد ایجاد می شود.

رییس مجمع خیرین یاریگران زندگی اقدام برای بکارگیری این افراد آسیب دیده را عرصه جدال عقل و عشق توصیف کرد که در نهایت ، عاشقان خدمت برنده آن خواهند بود.

اروپا باید در هزینه های مبارزه با مواد مخدر ایران شریک شود

معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان نیز از این استان به عنوان یک منطقه مهم در جلوگیری از قاچاق و ترانزیت مواد مخدر به اروپا نام برد.

احسان کامرانی ادامه داد: اگر استان هایی مانند هرمزگان ، کرمان و سیستان و بلوچستان مبارزه با مواد مخدر را رها کنند، تمام اروپا درگیر این پدیده خواهد شد و بدیهی است که در چنین شرایطی، کشورهای اروپایی باید در هزینه های محلی مبارزه با مواد مخدر که در بسیاری موارد هزینه معنوی و شهادت ماموران مبارزه با مواد مخدر است شریک شوند.

وی همچنین با استقبال از آغاز فعالیت مجمع خیرین یاریگران زندگی در هرمزگان اظهار کرد: مردم استان در تمام مقاطعی که به کمک آنان نیاز بوده با تمام توان به میدان آمده اند و در حوزه مبارزه با مواد مخدر، پیشگیری و درمان معتادان نیز تشکل های مردم نهاد هرمزگان به عنوان یک بازو و پشتوانه قوی عمل خواهند کرد.

تخصیص امکانات باید متناسب با نقش هرمزگان باشد

رییس کل دادگستری هرمزگان نیز در این نشست گفت: در این استان کارهای بزرگی در مبارزه با مواد مخدر شده است اما امکانات و اعتبارات اختصاص یافته از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ،با میزان عملکرد و کشفیات استان در این بخش هیچ تناسبی ندارد.

مجتبی قهرمانی یادآور شد: جایگاه دوم کشف مواد مخدر در کشور و انهدام یک باند بین المللی با سابقه قاچاق دو هزار تن مواد افیونی، بخش کوچکی از کارهای انجام شده است.

به گفته این مقام ارشد قضایی، با چنین کارنامه ای کمپ های نگهداری معتادان در تامین غذا و امکانات حداقلی خدماتی و بهداشتی، با چالش های جدی مواجه هستند.

قهرمانی تاکید کرد: خیرین استان همیشه برای کمک آماده هستند اما ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز باید سهمیه های استان در شاخص های مرتبط را به صورت رسمی افزایش دهد و بودجه های تخصیصی نیز با میزان عملکرد و نقش و جایگاه هرمزگان در مبارزه با مواد مخدر متناسب باشد.

انتخاباتی برای خدمت به بی نام نشان ها

در ادامه این نشست انتخابات هیات مدیره مجمع خیرین یاری گران زندگی هرمزگان برگزار شد و هفت عضو هیات مدیره و یک بازرس اصلی انتخاب شدند.

سه نفر نیز به عنوان اعضای علی البدل و یک نفر نیز عنوان بازرس علی البدل انتخاب شدند.

در این انتخابات که با حضور ۵۱ رای دهنده برگزار شد، ۱۷نفر نامزد شدند که علیرضانبی، محمدرضا دستاویز، یونس فریدی، نرگس خدامی، سیدابراهیم موسوی و محمدامین آذرپاد به عنوان اعضای اصلی هیات مدیره و رعنا چالش به عنوان بازرس انتخاب شدند.

هرمزگان ششمین استان کشور است که مجمع خیرین یاریگران زندگی فعالیت خود را در آن آغاز کرده است.

یاریگران زندگی یک تشکل مردم نهاد نوپاست که زمینه بهبود معتادان و دیگر آسیب دیدگان اجتماعی را فراهم کرده و سپس این افراد را در واحدهای تولیدی و صنعتی کوچک و بزرگ استخدام می کند.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=84246