• امروز : شنبه - ۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 12 - شوال - 1445
  • برابر با : Saturday - 20 April - 2024
کل پست ها: 70590اخبار امروز : 0
8

با کار جهادی و مدیریت انقلابی باید برای کنترل و مهار اعتیاد در کشور تلاش کرد

  • کد خبر : 82643
  • ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸
با کار جهادی و مدیریت انقلابی باید برای کنترل و مهار اعتیاد در کشور تلاش کرد
معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: باید با تقویت، کار جهادی و مدیریت انقلابی در حوزه‌های مختلف برای کنترل و مهار اعتیاد در کشور تلاش کرد.

خراسان جنوبی- محمدمسعود زاهدیان در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با بیان اینکه خراسان جنوبی به خاطر همجواری با افغانستان ویژگی خاصی دارد و باید به آن توجه خاص کرد، گفت: به همین دلیل بعد از انتصاب در مسوولیت جدید، این استان را اولین مقصد سفر قرار دادیم؛ زیرا در اینجا پیش از این، کمترین آلودگی را شاهد بودیم اما اکنون در مسیر رشد قرار گرفته و شاهد آلودگی و ورود مواد مخدر در آن هستیم.
وی با بیان اینکه از محل فروش اموال توقیفی باید مبالغی به استان تخصیص پیدا کند، اظهار داشت: این موضوع را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم با سازمان برنامه و بودجه به توافق برسیم.
معاون مقابله با عرضه ستاد افزود: موضوع موادمخدر در سطح جهان هر روز پیچیدگی‌های خاص خودش را پیدا می‌کند و گرایشات سوء مصرف مواد در سطح دنیا به معضل جهانی تبدیل شده است، سازمان‌های بین‌المللی نیز نسبت به این موضوع به‌شدت اظهار نگرانی می‌کنند و با توجه به حجم مواد صنعتی و موادی که بتازگی به فهرست مواد مخدر اضافه شده است، همواره به دنبال رصد و پایش هستند تا مشکل را رفع کنند.
زاهدیان با بیان اینکه همجواری با کشور افغانستان این معضل را برای ایران نسبت به سایر نقاط جهان صد چندان کرده است، اظهار داشت: با توجه به نابسامانی‌های کشور افغانستان و علیرغم اینکه طالبان اعلام کرد جلوی کشت خشخاش را می‌گیرد اما شاهد این هستیم که در سالجاری تولید مواد مخدر در این کشور ۲۱ درصد افزایش داشته است.
وی از تولید فزاینده مواد مخدر صنعتی به عنوان سونامی یاد کرد و گفت: حجم کشفیات در خراسان جنوبی بی‌سابقه و منحصر به‌فرد است اما که نیاز است تلاش بیشتری برای کنترل انجام شود.
معاون مقابله با عرضه به تاکید رهبر معظم انقلاب درباره توجه ویژه به مسئله مواد مخدر و اعتیاد اشاره کرد و افزود: اعتیاد اولین موضوع از پنج آسیب اجتماعی مهم کشور شناخته شده است و ایشان تاکید دارند که باید به این موضوع توجه ویژه کرد و به مسئولان توصیه ویژه ‌ای در حل این معضل داشتند.
زاهدیان با بیان اینکه باید با تقویت، کار جهادی و مدیریت انقلابی در حوزه‌های مختلف برای کنترل و مهار اعتیاد تلاش کرد؛ افزود: کمبود اعتبار نسبت به سال‌های گذشته مشهودتر است لذا نیازمند برخوردهای لازم در حوزه‌های مقابله و درمان و پیشگیری هستیم و علیرغم اینکه اقدامات جهشی داشته ایم اما کافی نیست پس باید توجه ویژه کرد.
وی با بیان اینکه ورود مواد مخدر به استان خراسان جنوبی زنگ‌های خطر را به صدا درآورده است، اظهار داشت: باید هرچه سریعتر اقدامات جامع در این استان شکل گیرد لذا دستگاه‌های مسئول همراه با هم به دنبال راهکار هستند.
معاون مقابله با عرضه ستاد گفت: علیرغم تلاش‌های بی‌وقفه‌ای که در استان انجام شده اما بی‌برنامگی و عدم تمرکز در موضوعات خاص دیده می‌شود که نشان می‌دهد در روزمرگی‌ها درگیر برخی مسایل شده‌ایم و به نقاط اصلی کمتر توجه شده پس باید برای این منظور نقشه راه استانی و هدفگذاری داشته باشیم.
زاهدیان با اشاره به اینکه برنامه پنج ساله هفتم در شرف تدوین است، گفت: می‌توان لایه‌های مختلف در این برنامه را تعیین کرد تا حداقل در حوزه مقابله اقداماتی انجام شود اما در حوزه درمان و پیشگیری‌ها باید کمیته‌های مربوطه نظرات خود را اعلام کنند تا اتفاق بهتری رقم خورد.
وی بیان کرد: در حوزه ایست و بازرسی‌ها لازم است، طرح ارایه شود تا بتوان کار اساسی و زیربنایی انجام داد چرا که اکنون نیروهای انتظامی در بدترین شرایط زیستی این ایستگاه‌ها فعالیت می‌کنند و حداقل زیرساخت‌ها برای مسافرانی که در ایست و بازرسی‌ها توقف دارند، دیده نشده است.
معاون مقابله با عرضه تاکید کرد: برای این موضوع نیاز است برنامه چهار ساله تعریف و متناسب با آن هر سال یک ایست و بازرسی ساماندهی شود.
زاهدیان با ابراز امیدواری به اینکه تا ماه‌های آینده موضوع مرکز ماده ۱۶ در استان به نتیجه برسد، اظهار داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر حمایت‌های لازم را برای راه‌اندازی این مرکز خواهد داشت.
وی درباره آموزش لازم برای شناسایی اموال قاچاقیان قول مساعد داد و گفت: افزایش سرانه دارو و درمان اعتیاد در استان را هم دنبال می‌کنیم اما نیازها باید به طور دقیق ارایه شود.
افتتاح طرح ۲ هکتاری توسعه پارکنیگ مرکزی خودروهای توقیفی و مصادره ای
همچنین همزمان با حضور معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و هیات همراه در استان خراسان جنوبی طرح توسعه پارکینگ مرکزی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان به مساحت ۲ هکتار افتتاح شد و زاهدیان ضمن حضور در پارکینگ مرکزی شورا از روند نگهداری، سرپرستی و فروش وسائط نقلیه مصادره‌ای و توقیفی بازدید کرد و ضمن ارائه پیشنهاداتی در این خصوص از اقدامات انجام شده در جهت حفظ و نگهداری اموال توقیفی و مصادره ای تقدیر کرد.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=82643
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان خراسان جنوبی
  • 381 بازدید
  • بدون دیدگاه