• امروز : یکشنبه - ۶ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 19 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Sunday - 26 May - 2024
کل پست ها: 70760اخبار امروز : 1
11

صیانت حلقه تکمیلی در درمان اعتیاد

  • کد خبر : 78737
  • ۰۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۸
صیانت حلقه تکمیلی در درمان اعتیاد
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر، صیانت را حلقه تکمیلی در چرخه درمان اعتیاد خواند و گفت: همه مراحل درمان اعتیاد باید همسو با یکدیگر باشند تا شاهد خروج همه مددجویان از مرکز و عدم بازگشت آن‌ها به این مراکز باشیم.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ دکتر اسکندر مومنی در جشن نجات که با هدف صیانت از خانواده های بهبودیافتگان در مرکز شهید زیادیان برگزار شد؛ گفت: در دنیا سالانه، ۵۰۰ هزار نفر در اثر استفاده از موادمخدر فوت می‌کنند که ۱۰۰ هزار نفر از آنان مربوط به آمریکا هستند، در جمهوری اسلامی ایران نیز این رقم کمتر از یک درصد است.

وی افزود: ایران با همه ظرفیت‌های موجود در کشور، برای نجات بشریت وارد شده است و اگر باقی کشورهای دنیا، همانند ایران عمل می‌کردند الان شرایطمان به گونه دیگری بود.

دبیرکل ستاد ادامه داد: جمهوری اسلامی ۴ هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز در عرصه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده و مبارزه بی‌امانی را در حوزه جلوگیری از ورود و قاچاق مواد مخدر و اقدامات خوبی را در حوزه درمان، صیانت و نگهداری از معتادان انجام داده است.

مومنی افزود: هیچ کشوری در دنیا همانند ایران نیست که تمام ظرفیت‌های کشور پای کار آمده باشند تا این آسیب اجتماعی، ساماندهی شود، همچنین مقام معظم رهبری از مبارزه با موادمخدر به عنوان جهاد بزرگ تعبیر کرده‌اند و رییس جمهور نیز تاکید کردند که همه دستگاه ها در امر مبارزه با موادمخدر باید اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

وی افزود: در تهران و ۱۰ استان دیگر مراکزی برای درمان، حرفه‌آموزی و اشتغال مددجویان در نظر گرفته شده است که هم اکنون در حال فعالیت هستند.

دبیرکل ستاد با اشاره به تلاش سپاه پاسداران برای مقابله با شیوع اعتیاد بیان کرد:‌ در وظیفه ذاتی سپاه هیچ جایی اشاره نشده است که بتواند چنین موضوعاتی را اجرا کند اما این نهاد انقلابی به صورت جهادی پای کار آمده و نجات جان انسان‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

مومنی افزود: امروز ما نتیجه تلاش دستگاه‌ها و ادارات و سازمان‌هایی را که برای مقابله با اعتیاد را در جشن ملی نجات می‌بینیم که باید قدردان آنها باشیم.

وی در ادامه، بر توجه به مراحل سم‌زدایی، روان‌درمان، حرفه‌‎آموزی، جامعه‌پذیری و اشتغال و صیانت برای تکمیل چرخه درمان تأکید کرد و گفت: این مراحل باید همسو با یکدیگر باشند تا شاهد خروج همه مددجویان از مرکز و عدم بازگشت آن‌ها به این مراکز باشیم.

دبیرکل ستاد با اشاره به تبیین رویکرد جدید ستاد برای درمان بیماران مبتلا به اعتیاد افزود:‌ ما الگوی جدیدی را برای این موضوع در نظر گرفته‌ایم که در گام نخست سم‌زدایی در گام دوم درمان جسمی و روانی و سپس حرفه‌آموزی و در نهایت ارتباط با خانواده بیمار را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در گذشته ارتباط با خانواده حلقه مفقوده این درمان بود که امروز ما این موضوع را در دستور کار قرار داده‌ایم که اگر این حلقه کامل نباشد دچار نقص خواهیم بود.

مومنی بیان داشت: امروز تمام دستگاه‌ها اهتمام مقابله با اعتیاد را دارند و شاید ۸۰ درصد معتادان متجاهر در این مراکز ساماندهی شده باشند، و امیدوارم با این جدیتی که در کشور هست، همه معتادان در این مراکز حاضر شده و تحت درمان قرار گیرند.

وی در پایان بیان داشت: موادمخدر پیچیده است و دشمن در کمین آحاد جامعه است، بذا باید با کمک هم برای مصون‌سازی مردم کشورمان تلاش کنیم.

در پایان این جشن، فاز سوم مرکز بازپروری، صیانت و اشتغال‌زایی شهید زیادیان کلنگ زده شد و از کارگاه‌های پیرایش، خیاطی و آهنگری بازدید شد.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=78737
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر
  • 507 بازدید
  • بدون دیدگاه