• امروز : شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : 5 - شوال - 1445
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024
کل پست ها: 70577اخبار امروز : 1
20

۱۰۰ هزار مدرسه در سال تحصیلی جدید تحت پوشش طرح یاریگران زندگی قرار می‌گیرند

  • کد خبر : 77602
  • ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۷
۱۰۰ هزار مدرسه در سال تحصیلی جدید تحت پوشش طرح یاریگران زندگی قرار می‌گیرند
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش ظرفیت بالایی در پیشگیری از اعتیاد دارد، گفت: امید است بتوانیم در آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱ هر ۱۰۰ هزار مدرسه را با مشارکت وزارت آموزش و پرورش ، تحت پوشش طرح یاریگران زندگی قرار دهیم.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ دکتر اسکندر مومنی در نشست تبیین برنامه ها و سیاست‌های راهبردی ستاد مبارزه با موادمخدر  با محوریت «یاریگران زندگی، مشارکت اجتماعی و خیرین» برگزار شد، با بیان اینکه گریزی نداریم جز اینکه از ظرفیت مردمی استفاده کنیم، گفت: خلاصه طرح یاریگران زندگی این است تا آن‌هایی که معتاد شدند به جامعه برگردند و آن‌هایی که در معرض آسیب هستند به این بلیه دچار نشوند و این دو امر محقق نمی شود جز با مشارکت اجتماعی و حضور خیران.وی افزود: در کنار کشوری هستیم که ۹۵ درصد تریاک جهان را تولید می کند و در ۲۰ سال گذشته تولید مواد مخدر ۵۰ برابر شده، اقتصادش نابود شده و امنیت از آنجا رخت بربسته است و زمین‌های زیر کشت توسعه یافته‌اند. از سوی دیگر شاید تصور شود که افغانستان فقط مواد مخدر تولید و توزیع قاچاق می‌شود در حالیکه در دهه های اخیر بالعکس شده و مواد اولیه تولید موادمخدر صنعتی از کشور های اروپایی به افغانستان منتقل می‌شود و بعد از تولید، این مواد جدید به دنیا ترانزیت می‌شود؛ لذا جریان دو سویه ای وجود دارد.
دبیرکل ستاد گفت: ما با پدیده بسیار پیچیده ای مواجه هستیم و اگر اقدامات مقابله ای نبود وضعیت کشور چگونه بود؟ در سالهای گذشته در حوزه مقابله درست عمل کردیم اما بایست در گذشته به حوزه های فرهنگی، پیشگیری و توانمندسازی بیشتر توجه می شد  و  در واقع یک مولفه به تنهایی ما را به نتیجه نمی رساند.
مومنی افزود: اکنون بخشی از انتظار از دولت و حاکمیت این است که مواد مخدری وارد کشور نشود تا کسی معتاد نشود این انتظار به حق است اما کافی نیست و در کنار اقدامات مقابله ای باید به امر پیشگیری و اشتغال آفرینی نیز توجه کنیم. 
وی بیان داشت: آمارها نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد معتادان شاغل بوده اند، هیچ دولتی در دنیا نمی تواند آسیب اجتماعی و اعتیاد را به تنهایی رفع کند؛ لذا باید کمک کنیم و به هم یاری کنیم که کسی به سمت مواد مخدر نرود. 
دبیرکل ستاد با اشاره به نتایج یک پژوهش در حوزه اعتیاد گفت: ۳۰ درصد پاسخ دهندگان گفتند ما فکر نمي‌کرديم با چند بار مصرف معتاد شويم و ۳۳ درصد افرادی که معتاد شده‌اند علت گرايش به مواد مخدر را نداشتن قدرت نه گفتن در مقابل پيشنهاد همسالان برای مصرف مواد مخدر عنوان کردند.
مومنی در پایان با بیان اینکه در طرح یاریگران زندگی تمرکز ما بر آموزش و پرورش بود، گفت: حدود ۴۰ هزار مدرسه را آغاز کردیم و با توجه به اینکه این وزارت ظرفیت بالایی در پیشگیری از اعتیاد دارد، امید است بتوانیم در آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱ هر ۱۰۰ هزار مدرسه را با مشارکت وزارت آموزش و پرورش تحت  پوشش طرح یاریگران زندگی قرار دهیم.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=77602
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر
  • 558 بازدید
  • بدون دیدگاه