• امروز : چهارشنبه - ۵ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 16 - شوال - 1445
  • برابر با : Wednesday - 24 April - 2024
کل پست ها: 70617اخبار امروز : 0
9

ایجاد شهر سلامت ویژه معتادان متجاهر

  • کد خبر : 74807
  • ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۸
ایجاد شهر سلامت ویژه معتادان متجاهر
رئیس پلیس پایتخت، با اشاره به اقدامات انجام شده برای تجهیز و گسترش مرکز نگهداری و درمان و کاهش آسیب های ماده ۱۶ سروش و ایجاد "شهر سلامت"، گفت: اقدامات لازم برای ایجاد "شهر سلامت" شروع شده و ما طرح کامل و هادی آن را ارائه داده‌ایم تا این شهرک ۱۰ هزار نفری به همراه مراکزی در آن مثل مرکز تفریحی و سرگرمی و ورزشی و… راه اندازی شود و افراد درگیر اعتیاد آرام آرام به جامعه و کار و زندگی باز گردند.

به گزارش ایسنا، سردار حسین رحیمی که برای پیگیری مصوبات بازدید رئیس جمهوری به مرکز نگهداری و درمان و کاهش آسیب های ماده ۱۶ سروش رفته بود، با حضور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این همه پیشرفت در این مرکز با حداقل امکانات کار خوبی است. ارگان‌هایی مثل شهرداری و بهزیستی که در حوزه آسیب های اجتماعی دستی بر آتش دارند باید پای کار آیند. در حالی که بعضا در مسیرهایی اعتبارات حوزه های آسیب های اجتماعی هزینه می‌شود که هیچ آثار و برکات ندارد.

به گفته وی، در مرکز سروش هیچ قرص و شربتی دارویی نظیر متادون در فرآیند درمان به معتادان داده نمی‌شود و در عین حال تلاش شده تا به مددجویان این مرکز شغل و حرفه ای آموخته شود.

رحیمی گفت: اکثر قریب به اتفاق خانواده این مددجویان آنها را طرد و ترک کرده اند و حدود ۵۰ تا ۶۰ فرد در اینجا فاقد هویت هستند که باید گام هایی برای اتصال این افراد به حانواده‌هایشان برداشته شود. ما در نهایت تمام مددجویان این مرکز را تحویل خانواده خواهیم داد. با حداقل امکانات طی حدود دو سال گام های خوبی برداشته شده است. طی جلسه‌ای برای رئیس جمهوری، وزیر کشور و حتی شهردار هزینه‌های لازم برای تکامل پروژه این مرکز را توضیح داده‌ایم.

رئیس پلیس پایتخت با انتقاد از شرایط فعلی بازپروری معتادین، تصریح کرد: ما به فرایندهای بازپروری و اقداماتی که الان در خیلی از مراکز بازپروری اتفاق می‌افتد منتقد هستیم و باید اینها را اصلاح کنیم‌. نباید عزیزان از این انتقادها ناراحت شوند و ما تا روزی که در این مقام هستیم پای کار ایستاده ‌ایم.

ایجاد ۳۰ خانه مهر در کنار مرکز سروش

رئیس پلیس پایتخت در بخش دیگر برنامه نیز از خانه‌های مهری که در کنار این مرکز در حال ساخت است بازدید و اظهار کرد: اقداماتی را انجام داده‌ایم تا با کمک یکی از خیرین ۳۰ خانه مهر در کنار مرکز سروش درست کنیم تا اینگونه ارتباط بین معتاد و خانواده برقرار شود و در ادامه کار نیز بحث مراکز ورزشی را به عنوان شهر سلامت در کنار خانه های مهر خواهیم داشت که در کنار این خانه‌ها درست خواهند شد.

رحیمی با بیان اینکه خانه‌های مهر با مرکز سروش کاملا فاصله دارد و در حال حاضر تعداد این خانه‌ها ۳۲ سوئیت است، ادامه داد: در ادامه کار نیز بحث مراکز ورزشی را خواهیم داشت که کنار خانه‌های مهر درست می‌شوند.

وی با بیان اینکه از روز نخست راه اندازی مرکز سروش تلاش بر پیاده سازی بازپروری انجام شده است، یادآور شد: بخشی از مشغولیت ذهنی روزانه من این مرکز است و مرتبا پیگیر آن هستم. اینجا با جان و دل و فارغ از مسئولیت اداری کار می‌کنیم اما با عشق تمام و توکل به خدا اقدامات را دنبال می‌کنیم تا حتی شده سلامت را به یک نفر بازگردانیم.

رحیمی ادامه داد: این انگیزه و اعتقاد و باور و عشق در درون فرماندهی انتظامی تهران و پلیس مبارزه با مواد مخدر وجود دارد که هر تعداد که بتوانیم این عزیزان را از مواد مخدر دور کنیم و به خانواده و جامعه بازگردانیم. این اتفاق هرچند محدود اما اینجا رخ داده و این مساله را دنبال خواهیم کرد. ما با حداقل هزینه ها اینجا را اداره می‌کنیم. گام های خوبی برداشته شده و انشالله سرعت می‌گیرد.

رئیس پلیس پایتخت در بخش دیگر بازدید خود از گلخانه پرورش گل و گیاه، کارگاه آهنگری، کارگاه صافکاری و نقاشی و کارگاه خیاطی و حسینیه این مرکز نیز بازدید کرد و گفت: در حال حاضر حدودا هشت الی ۹ شغل در این مرکز آموزش می‌دهیم. خیلی از این مددجویان اینجا این کارها را بلد نبودند و اینجا آموزش دیدند و مشغول به کار شدند. از همه کسانی که علاقمند به انسان‌ها و به ویژه آسیب دیدگاه هستند درخواست می‌کنیم به این مرکز کمک کنند. این مرکز با رعایت تمام استانداردها و رعایت درست فرآیند های لازم برای بازگشت فرد به زندگی و نجات از اعتیاد خانمان سوز به خانواده ایجاد شده و تا به جامعه باز گردد.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=74807