• امروز : جمعه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : 8 - ذو الحجة - 1445
  • برابر با : Friday - 14 June - 2024
کل پست ها: 70872اخبار امروز : 0
42

آیا افسردگی ناشی از سوء مصرف مواد مخدر قابل درمان است؟

  • کد خبر : 69931
  • ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۲
آیا افسردگی ناشی از سوء مصرف مواد مخدر قابل درمان است؟
قاسم قاسم زاده مدیر عامل موسسه ترک اعتیاد راهی به سوی نور درباره افسردگی ناشی و گرایش به سوء مصرف مواد مخدر افزودند:

افسردگی اغلب دروازه ورود به سوء مصرف مواد مخدر و الکل است. فهمیدن دلیل آن آسان است. کسانی که احساس افسردگی می کنند، برای فرار از احساسات منفی خود ، الکل و مواد مخدر مصرف می کنند. کسانی که از نظر بالینی افسرده هستند ، اگر به دنبال درمان نباشند ، افسرده می مانند و اگر این افراد به طور منظم از مواد مخدر و الکل استفاده کنند ، احتمال ادامه استفاده از آنها به زودی به اعتیاد کامل تبدیل خواهد شد ، زیرا آنها همچنان به یک تلاش بیهوده برای خوددرمانی ادامه می دهند.

مدیریت موسسه ترک اعتیاد راهی به سوی نور در ادامه افزودند:

همه روزهای بدی دارند. چه به دلیل مشکلات در خانه ، محل کار یا روابط ، همه ما دوره هایی از زندگی خود را تجربه می کنیم. برای اکثر افراد ، دوره های سخت زندگی به روشی معقول و عادی سپری می شوند و با انجام کارهای خوشایند قابل جبران هستند. اما برای کسانی که از افسردگی رنج می برند ، دوره های خلق پایین به راحتی از بین نمی روند. افسردگی بالینی یک ناتوانی روانی جدی است که عواقب زیادی برای فرد و عزیزانش دارد. افسردگی میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد و آنها را از زندگی عادی و شاد باز می دارد.

سو ء مصرف مواد در میان افرادی که با اختلال افسردگی دست و پنجه نرم می کنند شایع است. با این حال ، بسیاری از افراد افسرده به دنبال راهی برای بالا بردن روحیه یا بی تفاوتی نسبت به افکار دردناک خود هستند ، آن ها گاهی از مواد مخدر یا الکل برای رسیدن به این هدف استفاده می کنند.

از هر چهار بزرگسال مبتلا به بیماری روانی ، یک نفر مبتلا به اختلال سوء مصرف مواد است. هنگامی که فردی افسردگی و اعتیاد را باهم دارد، برای آن ها تشخیص دو اختلال روان شناختی مطرح است. تشخیص دواختلال همزمان می تواند ترکیبی از اختلالات روان شناختی مانند (اضطراب ، افسردگی ، اختلال دو قطبی) و اعتیاد (مواد مخدر ، الکل ) تشکیل شود. تشخیص های دوگانه که شامل اختلالات افسردگی هم باشد، از رایج ترین اشکال این مشکل است.

افسردگی بالینی خطر صدمه تصادفی ، خودزنی و خودکشی را در پی دارد. افسردگی همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را سرکوب کرده و بدن را ضعیف کند و فرد را در معرض بیماری های جسمی و بیماری های مزمن قرار دهد. وقتی مواد مخدر یا الکل به افسرگی اضافه می شود ، خطرات سلامتی جسمی و روانی به طور تصاعدی افزایش می یابد.

آقای قاسم زاده درباره درمان افسردگی افزودند:

درمان همزمان برای افسردگی و سوء مصرف مواد وجود دارد . هنگامی که به دنبال درمان مصرف مواد و افسردگی هستید ، ابتدا لازم است که برای رفع علائم ترک داروها یا مواد مخدر سریعاً به مراکز ترک اعتیاد مراجعه نمایید . جهت ترک و کاهش علائم ترک ممکن است پزشک معالج برای شما داروهایی در نظر بگیرد. همچنین ، در مورد برنامه هایی که به طور همزمان می تواند درمان دو اختلال اعتیاد و افسرگی را تسریع کند، می توان با پزشک، روانپزشک و روانشناس متخصص مشورت کرد و از حمایت گروه های همتا بهره مند شد.

برنامه های درمانی موثر معمولاً از حمایت همسالان (غالباً به صورت مشاوره گروهی) ، مشاوره فردی ، دارو درمانی ، برنامه های درمانی فردی ، کمک پزشکی در محل اقامتگاه ترک اعتیاد راهی به سوی نور ، آموزش خانواده و پیگیری برای جلوگیری از عود استفاده می شوند. زمانی که افسردگی و مصرف مواد،هردو درمان شوند ، بیشترین شانس را برای بهبودی طولانی مدت ایجاد می کنند.

مدیریت موسسه در ادامه افزودند:

انواع مختلفی از درمان برای افرادی که با تشخیص دوگانه دست و پنجه نرم می کنند وجود دارد. مناسب ترین نوع درمان به شدت بیماری و سابقه درمان فرد بستگی دارد . کادر درمان مراکز اقامتی ترک اعتیاد در تهران و سایر شهرستان های دارای نمایندگی از موسسه ترک اعتیاد راهی به سوی نور با نحوه درمان اختلالات روانشناختی و اعتیاد آشنا هستند. ما هر روز از کسانی که با افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر دست و پنجه نرم می کنند ، در مرکز اقامتی موسسه ترک اعتیاد راهی به سوی نور استقبال می نماییم و مسیر بهبودی را برای آنها فراهم می کنیم. ما در مرکز اقامتی خود برنامه های متنوعی را ارائه می دهیم که برای کمک به بیماران در دستیابی به هوشیاری و درمان همزمان همه اختلالات طراحی شده اند. اگر شما یا یکی از عزیزانتان با افسردگی یا اعتیاد دست و پنجه نرم می کنید ، از این مسئله آگاه باشید که مشکل شما قابل درمان می باشد و همه روزه برای دریافت پشتیبانی و مراقبت مورد نیاز خود می توانید با ما تماس بگیرید.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=69931