• امروز : شنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : 5 - شوال - 1445
  • برابر با : Saturday - 13 April - 2024
کل پست ها: 70577اخبار امروز : 1
18

طرح یاریگران زندگی در ۵۹۰ مدرسه چهارمحال و بختیاری اجرا شد

  • کد خبر : 69628
  • ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
طرح یاریگران زندگی در ۵۹۰ مدرسه چهارمحال و بختیاری اجرا شد
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری گفت: سال گذشته ۵۹۰ مدرسه، بیش از ۲۹ هزار و ۹۵۰ دانش‌آموز و بیش از ۲هزار و ۹۰۰ نفر از فرهنگیان تحت پوشش طرح یاریگران زندگی قرار گرفتند.

سید قدیر مرتضوی در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه استان اظهار داشت: نوع دیدگاه به معضل اعتیاد باید تغییر و حساسیت‌زایی نسبت به آسیب‌های ناشی از آن ایجاد شود، براساس تجربیات ۳۰ سال گذشته برخورد صرف اثرگذاری مطلوبی نداشته و باعث درگیر شدن جامعه و خانواده و عدم‌پذیرش اجتماعی فرد معتاد می‌شود.
وی با بیان اینکه باید فرهنگ‌سازی پیشگیری از اعتیاد نهادینه شود، افزود: حجم عملیات و برخورد با توزیع‌کننده و مصرف‌کننده در منطقه غرب شهرکرد طی سه سال گذشته نسبت به۳۰ سال گذشته قابل قیاس نیست اما نمی‌توان گفت آسیب در این منطقه کاملا از بین رفته و هیچ مشکلی ندارد.
دبیر شورا بیان داشت: طرح یاری‌گران زندگی اخیرا در استان آغاز شده و هدف از اجرای آن تلاش در راستای پیشگیری و مواجهه با موضوعات مختلف از طریق متخصصان است. شاخص‌های سلامت روان در کودکان، نوجوانان و جوانان استان وضعیت خوبی ندارد و استرس و پرخاشگری کودکان از معضلات مهم خانواده‌های امروزی است که باید منشا آن شناسایی و مدیریت شود، در شاخص سلامت در برخی نقاط استان از میانگین کشوری بالاتر و در برخی نقاط پایین‌تر از میانگین کشوری هستیم که در مجموع با میانگین کشوری تفاوت زیادی نداریم.
مرتضوی با بیان اینکه افسردگی و عدم مراجعه فرد افسرده به روان‌شناس یکی دیگر از دلایل گرایش به اعتیاد است، عنوان داشت: ترس از برچسب خوردن موجب می‌شود فرد به روان‌شناس مراجعه نکرده و با اولین پیشنهاد وسوسه‌انگیز به اعتیاد سوق پیدا کند، در بررسی‌های بالینی زمینه‌ها و ریشه‌های اعتیاد افراد در حداقل ۱۰ سال گذشته او و در اثر عواملی چون افسردگی تشخیص داده شده است.
وی با اشاره به نداشتن مهارت‌های زندگی و نداشتن قدرت تصمیم‌گیری در نوجوانان و جوانان، تصریح کرد: امروزه در سنین پایین هم افراد گرایش به مصرف مواد مخدر دارند و مصرف با آگاهی است اما چون فرد توان تصمیم‌گیری در لحظه را نداشته، مواد را مصرف و با احساس لذت به مصرف دوباره روی می‌آورد، در حالی که اگر فرد بتواند در تصمیم‌گیری اندکی وقفه و فرصت برای تفکر ایجاد در نهایت به تصمیم درست‌تری دست می‌یابد و جریان گرایش ایجاد نمی‌شود که در طرح‌های مختلف پیشگیرانه به دنبال ایجاد این وقفه‌ها و تصمیم‌گیری صحیح هستیم.
دبیر شورا خاطرنشان کرد: چهار کانون با عناوین دانش‌آموزان، محیط کار، محیط ورزشی و محیط محلات در استان تشکیل شده که موفق‌ترین آن‌ها کانون دانش‌آموزان در مدارس استان بوده که با بهره‌گیری از شبکه شاد توانسته‌ایم مفاهیم مهارت‌های پیشگیرانه را مطرح کنیم.
مرتضوی یادآور شد: سال گذشته تقریبا ۵۹۰ مدرسه، بیش از ۲۹ هزار و ۹۵۰ دانش‌آموز و بیش از ۲هزار و ۹۰۰ نفر از فرهنگیان تحت پوشش طرح یاری‌گران زندگی قرار گرفتند و امسال کانون در محیط کار با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.
وی با اشاره به ۲۰۰ مورد بازرسی بدون هماهنگی از مراکز ترک اعتیاد در استان، اضافه کرد: تخلفاتی وجود داشته اما حجم تخلفات نسبت به کارکرد این مراکز پایین بوده و با این تخلفات برخورد شده است.
دبیر شورا گفت: ظرفیت درمان اقامتی و سرپایی در استان مطلوب است و امسال با هماهنگی مرکز بهداشت، در مراکز بهداشتی بستر مراجعه افراد مبتلا به اعتیاد فراهم و این اشخاص به ویژه در مناطق دوردست که مراکز ترک در دسترس نیست، می‌توانند مراجعه کنند.
مرتضوی با بیان اینکه طرح کانون‌ سیار به منظور کاهش آسیب و قرار دادن معتادان در چرخه درمان در استان اجرا شد، مطرح کرد: مجموع کشفیات مواد مخدر در سال گذشته در استان بیش از ۳ تن و ۲۲۰ کیلوگرم بوده که بیشترین میزان آن تریاک و سپس حشیش و هروئین و تعداد دستگیری بیش از ۳هزار و ۴۸۰ نفر بود که نسبت به سال ۹۸، ۲۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.
وی تاکید کرد: امروزه رسانه و فضای مجازی وظیفه سنگینی در خصوص فرهنگ‌سازی و پیشگیری از اعتیاد به ویژه در کودکان و نوجوانان دارد و به همین منظور کارگروه فضای مجازی به زودی در استان راه‌اندازی و تولید و ارائه محتوای پیشگیرانه انجام می‌شود.
دبیر شورا، عدم ساختارمندی و متولیان متعدد را یکی از مشکلات مهم حوزه پیشگیری و مبارزه با اعتیاد عنوان کرد و افزود: هر دستگاه سیاست‌های خاص خود را در زمینه اعتیاد و مصرف انواع مواد دنبال می‌کند که این مقوله موجب چندگانگی و عدم پیشرفت در پیشگیری و مبارزه می‌شود.
مرتضوی با اشاره به لزوم آگاه‌سازی کودکان از سنین پیش‌دبستانی و ابتدایی خاطرنشان کرد: مقطع دوم ابتدایی یکی از مقاطع حساس و آسیب‌زا است که به دلیل کاهش توجه نسبت به سال‌ اول تحصیل ایجاد می‌شود و والدین و معلمان باید اهتمام بیشتری نسبت به این موضوع داشته باشند.

لینک کوتاه : https://news.dchq.ir/3/?p=69628
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان چهارمحال و بختیاری
  • 364 بازدید
  • بدون دیدگاه