• امروز : جمعه - ۳۱ شهریور - ۱۴۰۲
  • برابر با : 8 - ربيع أول - 1445
  • برابر با : Friday - 22 September - 2023
کل پست ها: 69844اخبار امروز : 0
3

روند تغییر الگوهای مصرف و تولید موادمخدر مبارزه با معظل اعتیاد را پیچیده و بحرانی کرده است

  • کد خبر : 91681
  • 28 مرداد 1402 - 6:32
روند تغییر الگوهای مصرف و تولید موادمخدر مبارزه با معظل اعتیاد را پیچیده و بحرانی کرده است
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه باموادمخدر در دومین نشست شورای هماهنگی مبارزه باموادمخدر کیش در سال جدید از تغییر الگوی های تولید و مصرف مواد مخدر بعنوان بحران عصر جدید در مبارزه با موادمخدر یاد کرد.

به گزارش روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه باموادمخدر کیش، دومین نشست این شورا در سال جدید با حضور قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه باموادمخدر و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و سایر مسئولان محلی و اعضای شورای هماهنگی مبارزه باموادمخدر کیش در سالن رازی مرکز همایش های کیش برگزار شد.
کاظمی در این نشست با اشاره به افزایش اینترنتی تجارت مواد مخدر، استفاده از فضای مجازی برای توزیع و قاچاق مواد مخدر با استفاده از لایه‌های پنهان اینترنت و ترویج اسامی فریبنده برای جذب مشتریان جدید خاطر نشان کرد: این‌ها نشان می‌دهد که باید استراتژی تازه ای اتخاذ کنیم و الگوها در سطح جهان در حال تغییر است به گونه‌ای که اکنون ۱۱۸۴ ماده رونگردان داریم و این افزایش تولید مواد صناعی و شیمیایی را در بر دارد.
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: افزایش بیش از ۲۶ درصد را در حوزه مصرف کنندگان مواد مخدر در گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال داریم که نشان می‌دهد استراتژی های تازه ای که قاچاقچیان در پیش گرفته‌اند، آسیب های جدی به مردم و جوانان و نوجوانان در دنیا وارد کرده است.
علیرضا کاظمی در ادامه با بیان اینکه سطح زیرکشت خشخاش ۳۲ درصد در سال ۲۰۲۲ نسبت به ۲۰۲۱ افزایش پیدا کرده است، گفت: ایران در لبه برخورد و مواجهه با این افزایش سطح زیرکشت و کانون اصلی صدور مواد مخدر در مسیرهای مختلف زمینی و دریایی قرار دارد.
به گفته وی، تولید مواد مخدر در افغانستان طی دو دهه گذشته ۵۰ برابر شده و از ۲۰۰ تن به حدود ۱۰ هزار تن رسیده است.
قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطر نشان کرد: ۳۲ درصد افزایش سطح زیر کشت خشخاش در افغانستان در ۲۰۲۲ نسبت به ۲۰۲۱ بوده است و ایران بزرگترین سپر جهانی مقابله با مواد را داشته است.
قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ایران رتبه اول کشفیات در جهان را دارد و ۹۰ درصد کشفیات تریاک در ایران است.
کاظمی در پایان با هشدار به همگان درباره تغییر الگوهای مصرف و تولید موادمخدر بیان داشت: متأسفانه امروزه حتی در دنیا الگوی تولید می‌دهند و کاشت گل در باغچه و تراس انجام می‌شود. به عبارتی الگوی کشت و تولید تغییر کرده است. البته در ایران مصرف تریاک رتبه نخست و بعد حشیش است.
گفتنی است، در ابتدای این نشست تعدادی از اعضای شورای هماهنگی مبارزه باموادمخدر کیش گزارشی از وضعیت مبارزه باموادمخدر در منطقه آزاد کیش ارائه کردند.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=91681
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه باموادمخدر کیش
  • 177 بازدید
  • بدون دیدگاه