• امروز : یکشنبه - ۱۳ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : 12 - رمضان - 1444
  • برابر با : Sunday - 2 April - 2023
کل پست ها: 68809اخبار امروز : 0
1

اعلام آمادگی ایران برای همکاری با سازمان ملل متحد برای مبارزه با مواد مخدر

  • کد خبر : 86473
  • 24 اسفند 1401 - 17:36
اعلام آمادگی ایران برای همکاری با سازمان ملل متحد برای مبارزه با مواد مخدر
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران و مقامات عالی کشور بر همکاری با سازمان ملل متحد در تمام عرصه ها، به ویژه در عرصه مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ دکتر اسکندر مومنی در سفر خود به وین با غَدا فتحی والی مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) دیدار کرد و در این دیدار در خصوص مواضع و رویکرد برخی کشورها که جایگاه کمیسیون مواد مخدر و هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر را به چالش می‌کشند، ابراز نگرانی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای همفکر را اعلام کرد و گفت: اعتقاد راسخ داریم که اسناد و کنوانسیون های بین المللی مواد مخدر طراحی شده اند تا پاسخگوی چالش ها و مسائل جامعه بین المللی مواد مخدر باشند و هرگونه تفسیر با هدف قانونی سازی و یا جرم زدایی از تجارت غیرقانونی مواد مخدر،‌ تهدیدی جدی برای امنیت کشورها خواهد بود؛ لذا، جمهوری اسلامی ایران قویا از جایگاه و نقش اثرگذار کمیسیون مواد مخدر‌ به عنوان نهاد اصلی سیاستگذاری سازمان ملل در موضوعات مرتبط با مواد مخدر و نقش هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر (INCB) در تسهیل دسترسی قانونی به نیازهای علمی و پزشکی، حمایت می کند.
وی افزود: علیرغم تاکیدات مکرّر اسناد سازمان ملل متحد بر اصل مسئولیت مشترک در مقابله با معضلات جهانی، از جمله مواد مخدر، ما همچنان در کمال تاسف، شاهد برخورد گزینشی و سیاسی برخی کشورها، به خصوص در تامین مالی پروژه ها، برنامه ها و تامین تجهیزات فنی هستیم. دبیرخانه UNODCو همکاران شما در تهران، شاهد این موضوع هستند که در چند سال اخیر، کمک ها به برنامه های جمهوری اسلامی ایران ، اندک تر شده است.
دبیرکل ستاد افزود: در آستانه آغاز دور جدید برنامه مشارکت کشوری برای دوره زمانی ۲۰۲۳ لغایت ۲۰۲۶ هستیم که امیدوارم با حمایت شما و همکارانتان بتوانیم منابع مالی مورد نیاز برای پیشبرد و البته ارتقای این برنامه ها را به دست آوریم.
مومنی ادامه داد: علیرغم فرمان منع کشت از سوی طالبان، سطح زیر کشت در افغانستان به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته و افزایش چشمگیر قیمت ها، انگیزه مضاعفی را برای کشاورزان به وجود آورده است. ضمن آن که در سال‌های اخیر، افغانستان علاوه بر کشت و تولید مواد افیونی، به یکی از تولیدکنندگان عمده متآمفتامین (شیشه) بدل شده است.
وی بیان کرد: مجموعه این تحولات موجب شده تا امنیت کشورهای همجوار افغانستان به خصوص جمهوری اسلامی ایران، در ابعاد مختلف از جمله مواد مخدر، به چالش کشیده شود. یکی از این موضوعات، گسترش مواد ناخالص به دلیل افزایش قیمت ها است که تبعات بهداشتی بسیاری دارد و موجب بروز اختلال در برنامه های کاهش آسیب می شود.
دبیرکل ستاد تصریح کرد: افزایش قیمت ها موجب قاچاق و انحراف بیشتر پیش سازهای مواد مخدر می شود که این مساله به معنای تحمل خسارات مضاعف جانی و مالی برای جمهوری اسلامی ایران است و علیرغم تمام ناملایمات و تحریم های ظالمانه و یکجانبه گرایی در عرصه سیاست های برخی کشورها،‌ جمهوری اسلامی ایران با اتخاذ راهبردی متوازن در زمینه مواد مخدر، به اقدامات خود در عرصه مبارزه با مواد مخدر ادامه می دهد.
مومنی با اشاره به اقدامات کشورمان در مبارزه با موادمخدر گفت: در حوزه مقابله با عرضه، جمهوری اسلامی ایران در ۶ سال گذشته یعنی از سال ۲۰۱۷ تاکنون موفق به کشف ۵۳۷۲ تن از انواع مواد مخدر شده است.
وی افزود: در سال اخیر یعنی ۲۰۲۲، دستگاه های مقابله ای کشور موفق شدند با اجرای ۴۲۷۸ عملیات بیش از ۷۱۶ تن انواع مواد مخدر از جمله ۳۰ تن هروئین و مرفین، بیش از ۳۰ تن متآمفتامین (شیشه) کشف شد. نکته حائز اهمیت افزایش کشفیات متآمفتامین در ایران، از منشاء افغانستان است. کشفیات شیشه در سال اخیر ۲۱ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱، افزایش نشان می دهد، که حاکی از افزایش تولید این ماده روانگردان در افغانستان می باشد.
دبیرکل ستاد بیان کرد: در حوزه کاهش تقاضا، درمان و پیشگیری، بازتوانی و بازگشت بهبودیافتگان به جامعه اقدامات ارزنده ای از جمله کاهش نرخ ابتلای مصرف کنندگان مواد با سرنگ، به بیماری های واگیردار، همچون اچ آی وی (ایدز)، و هپاتیت، افزایش دسترسی سوء مصرف کنندگان به خدمات درمانی، تجهیز و راه اندازی مراکز سلامت، مشاوره، کاهش آسیب و توانمندسازی زنان و دختران در شهرهای کرمان و تهران با همکاری دفتر UNODC در تهران و با همکاری دفتر یونیسف در شهرهای کرمان و کرمانشاه صورت گرفته است.
مومنی افزود: در سال گذشته با همکاری سازمان ملل متحد، دوره های متعددی برای مشاوران و مربیان این حوزه که اغلب از بانوان و دختران می باشند، برگزار گردید که بسیار مؤثر و مفید بود.
وی ادامه داد: از ابتکارات اثرگذار و موفّق دفتر UNODC در منطقه آسیای غربی، ابتکار سه جانبه جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و پاکستان بود که دستاوردهای مهمی از جمله حذف بیش از ۲۰ تن انواع مواد مخدر از چرخه جهانی قاچاق داشته است. متاسفانه در طول چند سال گذشته این ابتکار به دلایل عدم همکاری برخی طرف ها و به خصوص از زمان روی کار آمدن طالبان در افغانستان، آنگونه که باید، فعالیت نداشته است.

در جریان این دیدار، طرفین ضمن تاکید بر اراده دو طرف برای توسعه و تعمیق همکاری ها، سند برنامه پنجساله همکاری ها را برای دوره زمانی ۲۰۲۳ لغایت ۲۰۲۶ به امضا رساندند.در جریان این دیدار مدیراجرایی دفتر UNODC با اشاره به وضعیت بحرانی افغانستان، بر لزوم تمرکز سازمان ملل متحد بر همکاری با کشورهای منطقه، از جمله جمهوری اسلامی ایران، تاکید نمود. در این دیدار و مراسم امضای سند همکاری های ۵ ساله، جناب آقای نذیری سفیر و نماینده دائم کشورمان در وین، جناب آقای دکتر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر را همراهی نمود.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=86473
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر
  • 207 بازدید
  • بدون دیدگاه