• امروز : دوشنبه - ۱۳ آذر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 22 - جماد أول - 1445
  • برابر با : Monday - 4 December - 2023
کل پست ها: 70238اخبار امروز : 20
9
سردار مومنی:

لزوم مبارزه هوشمند و هدفمند با مواد مخدر/ قوانین حوزه مبارزه با مواد مخدر باید هدفمند شود

  • کد خبر : 84629
  • 21 دی 1401 - 22:11
لزوم مبارزه هوشمند و هدفمند با مواد مخدر/ قوانین حوزه مبارزه با مواد مخدر باید هدفمند شود
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بر پایه دانش، تحقیقات و همکاری موثر مرکز پژوهش ها با این ستاد، باید مبارزه با موادمخدربهتر از گذشته، هدفمند و هوشمند دنبال و فصل جدیدی برای تصویب هدفمند اعتبارات و نظارت در مجلس آغاز شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، دکتر اسکندر مومنی در نشست تخصصی مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر و مرکز پژوهش های مجلس که در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، گفت: این جلسه به منظور بررسی مسائل و چالش های موجود حوزه مبارزه با مواد مخدر و بهره گیری از ظرفیت‌های کارشناسی و نخبگی جهت تدوین و نهادینه سازی راهکارهای مطلوب با استفاده از ظرفیت تقنینی و نظارتی مجلس شورای اسلامی برگزار شده است.

وی به پیش‌بینی سازمان ملل مبنی بر افزایش شیوع مواد مخدر در دنیا اشاره کرد و افزود: ۳۰۰ میلیون نفر مصرف کننده مستمر موادمخدر و روان گردان در جهان وجود دارد و سالیانه ۵۰۰ هزار نفر بر اثر سوء مصرف مواد جان خود را از دست می دهند و سهم آمریکا،۱۰۷ هزار نفر یعنی بیش از ۲۰ درصد متوفیان اعتیاد دنیا است.

دبیرکل ستاد در ادامه؛ رویکرد اصلی ستاد مبارزه با موادمخدر را پیشگیری از اعتیاد عنوان و تاکید کرد: مبارزه متوازن با معضل موادمخدر در بخش های مقابله با عرضه، پیشگیری از اعتیاد، درمان و توانمندسازی و صیانت اجتماعی از بهبودیافتگان باید مورد توجه قرار گیرد.

مومنی اضافه کرد: در دهه های گذشته، مبارزه با موادمخدر بر پایه رویکرد مقابله ای بوده است و کمتر به سایر بخش ها توجه می‌شده است، امروزه این عقب ماندگی در بحث پیشگیری از اعتیاد و بویژه صیانت و توانمندسازی بهبودیافتگان به صورت مردم پایه از طریق اجرای طرح یاریگران زندگی پیگیری می شود.

وی، نقش مقابله ای ایران با قاچاق مواد مخدر و روان گردان ها را مهم ارزیابی و عنوان کرد: همجواری با افغانستان به عنوان یکی ازبزرگ ترین تولید کنندگان مواد مخدر سنتی و صنعتی، موجب شده است که انرژی و هزینه های زیادی صرف جلوگیری از قاچاق موادمخدر شود و تقدیم قریب به ۴ هزار شهید و بیش از ۱۲ هزار جانباز موید تلاش جمهوری اسلامی ایران در این مبارزه است که جهان ازآن بهره می برد.

دبیرکل ستاد، استفاده توامان از داروهای نگهدارنده و درمانی اعتیاد در کشور در دو حوزه کاهش آسیب و درمان معتادان را یک ضرروت عنوان و اظهار کرد: باید به سمت و سویی حرکت کنیم که درمان افراد مبتلا به اعتیاد، اتفاق بیفتد و آنان درمان و توانمند شوند.

مومنی ادامه داد: داروی بوپره‌نورفین در مراکز تحت نظارت سازمان زندان ها به صورت آزمایشی برای قریب به ۱۵ هزار نفر تجویز شده که نتایج خوبی به دنبال داشت از جمله اینکه ۸۰ درصد اشتیاق به مصرف مواد کم شد و ۷۰ درصد رفتارهای پرخطر کاهش پیدا کرد، درهمین راستا این رویکرد درمان، بازتوانی و صیانت به عنوان یک اصل مهم، سرلوحه بحث درمان اعتیاد در کشور قرار گرفته است.

وی در ادامه؛ روزآمدی قانون را برای بازدارندگی و مقابله موثر با مواد مخدر و روان گردان ها مهم ترین چالش پیش رو عنوان و تصریح کرد: تغییر در قوانین متناسب با تحولات اجتماعی کشور و وجود قانون مناسب بویژه در بحث ضربه به بنیان های مالی قاچاقچیان مهم است.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه در حال حاضر بایستی تمام توان دستگاه های مقابله ای، قضایی و… معطوف شود تا ثابت شود که اموال قاچاقچی که جامعه را با مخاطره جدی مواجه کرده، ناشی از جرم است، گفت: حال آنکه باید قاچاقچی ثابت کند که اموالش از راه مشروع کسب شده است.

مومنی به نقش تقنینی، نظارتی و همچنین تصمیم سازی مرکز پژوهش های مجلس بر پایه دانش و پژوهش اشاره و همکاری ستاد مبارزهبا مواد مخدر با این مرکز را دیرینه عنوان و اظهار امیدواری کرد که بر پایه دانش، تحقیقات و همکاری موثر مرکز پژوهش ها، مبارزه باموادمخدر، بهتر از گذشته هدفمند و هوشمند دنبال و فصل جدیدی برای تصویب هدفمند اعتبارات و نظارت در مجلس آغاز شود.

همچنین دکتر بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش های مجلس در این نشست، با بیان اینکه مرکز پژوهش ها مختص به مجلس نیست بلکه سرمایه نظام است، گفت: این آمادگی وجود دارد تا به قوای سه گانه و تمامی نهادها مبتنی بر پژوهش، علم و تحقیقات، مشاوره بدهیم.

وی در ادامه به تعامل سازنده مرکز پژوهش ها با دیگر قوا و نهادها اشاره کرد و انجام ۱۳ هزار و ۵۰۰ گزارش در حوزه های مختلف حکمرانی و اداره کشور را برای قانون گذاری مناسب مورد توجه قرار داد و گفت: زمینه های همکاری بین مجلس و دولت، مجلس و قوه قضائیه از طریق مرکز پژوهش ها فراهم است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس به رویکرد جدید مرکز پژوهش های مجلس و تعامل با نخبگان و شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: ایده های خلاق و نوآورانه در قالب رویدادها توسط این مرکز احصاء و در اختیار مسئولان در تمامی بخشی های کشور قرار می گیرد.

نگاهداری در ادامه، تبادل تفاهم نامه مرکز پژوهش های مجلس و ستاد مبارزه مواد مخدر را برای کنترل و کاهش آسیب اعتیاد مهم ارزیابی کرد.

گفتنی است؛ در پایان این نشست تفاهم همکاری بین رئیس مرکز پژوهش های مجلس و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر امضاء و مبادله شد و بر مبنای این تفاهم نامه؛ همکاری مشترک در تهیه و تدوین پیش نویس طرح ها و لوایح تقنینی و گزارش های نظارتی در قالب کمیته های تخصصی دوجانبه، ایجاد و تقویت هماهنگی در درک بهتر مسائل و چالش های عرصه مبارزه با مواد مخدر و تامین اسناد واطلاعات تخصصی مورد نیاز ارکان مجلس شورای اسلامی، اشتراک گذاری داده‌ها، اطلاعات، مستندات و ظرفیت های سازمانی وتخصصی موجود بین طرفین با رعایت اصول محرمانگی سازمانی و برگزاری مشترک رویدادهای علمی و تخصصی لازم در سطوح مختلف(همایش، سمینار، نشست و …) مورد تاکید قرار گرفت.

همچنین در این نشست دکتر تهمینه باهری اسلامی مدیرکل تحقیقات و آموزش و دکتر محمدترحمی مدیرکل امور حقوقی ستاد مبارزه بامواد مخدر و همچنین دکتر هادی افراسیابی مشاور رئیس و دکتر کرمانی مدیر گروه مواد مخدر مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نظرات تخصصی خود را در این خصوص ارائه کردند.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=84629
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر
  • 486 بازدید
  • بدون دیدگاه