• امروز : پنج شنبه - ۲۰ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : 19 - رجب - 1444
  • برابر با : Thursday - 9 February - 2023
کل پست ها: 68514اخبار امروز : 0
3

احتمال افزایش گرایش کشاورزان افغانی به تولید و کشت خشخاش و شاهدانه

  • کد خبر : 84472
  • 17 دی 1401 - 16:34
احتمال افزایش گرایش کشاورزان افغانی به تولید و کشت خشخاش و شاهدانه
معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: با توجه به افزایش بیش از 3 برابری ارزش موادمخدر و گردش مالی ایجاد شده در بین کشاورزان افغانی بیم این وجود دارد که گرایش این کشاورزان به تولید و کشت گیاه خشخاش و شاهدانه افزایش یابد.

محمد مسعود زاهدیان در گفتگو با روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر در پاسخ به این سوال که در سال آینده تریاک، حشیش و گل در افغانستان افزایش یابد، تاثیرات مخرب این اتفاق در کشور چه خواهد بود؟ و چه راهکار و توصیه‌ای برای مقابله با آن پیشنهاد می‌شود، گفت: با توجه به افزایش بیش از ۳ برابری ارزش موادمخدر و گردش مالی ایجاد شده در بین کشاورزان افغانی بیم این وجود دارد که گرایش کشاورزان به تولید و کشت گیاه خشخاش و شاهدانه افزایش یابد و در نتیجه هدایت این حجم تولید به سمت مرزهای جمهوری اسلامی ایران با هدف انتقال به بازارهای اروپایی افزایش یابد.
وی با بیان اینکه انتقال موادمخدر به سمت جمهوری اسلامی ایران زمینه دسترسی به موادمخدر را افزایش می‌دهد و جامعه هدف جوانان، نوجوانان و هم وطنان هستند، بیان کرد: اثرات تخریبی اعتیاد موجب ایجاد اختلال در شکوفایی کشور و ایجاد معضلات امنیتی، بهداشتی و درمانی برای آحاد مختلف جامعه می‌شود.
معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد بیان داشت: افزایش برنامه‌های آگاه‌سازی و پیشگیرانه از اولویت‌های ستاد برای آگاهی‌بخشی جامعه است و در این راستا، طرح‌هایی همچون یاریگران زندگی در حوزه‌های مختلف جغرافیایی و محیطی فعال خواهند شد.
زاهدیان افزود: سازماندهی اقدامات مقابله در راستای مبارزه همه جانبه از مبدا تولید و خصوصاً در مرزهای ورودی به کشور و برخورد با شبکه‌ها، باندها و خرده‌فروشان از جمله مواردی است که در راستای مقابله با ورود موادمخدر در اهداف ستاد قرار دارد.
وی بیان کرد: افزایش اقدامات درمانی و کلینیکی از سوی سازمان‌های مسئول درمان اعتیاد به منظور قطع زنجیره توزیع و مصرف نیز از اصلی ترین موضوعات مورد توجه ستاد است؛ اما مهمترین توصیه به خانواده‌ها بحث خودکنترلی و ارتقاء مهارت «نه گفتن به موادمخدر» است. اگر همه ما به وظیفه اجتماعی و مراقبتی خود درست عمل کنیم و یاریگر همدیگر باشیم، دامنه بلای خانمانسوز اعتیاد مهار شده و ایمنی مناسب جهت جامعه و خصوصا جوانان ایجاد خواهد شد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=84472
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر
  • 297 بازدید
  • بدون دیدگاه