• امروز : دوشنبه - ۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 5 - جماد أول - 1444
  • برابر با : Monday - 28 November - 2022
کل پست ها: 68089اخبار امروز : 3
2

میانگین سن اعتیاد در ایران ۲۴ سال است

  • کد خبر : 82125
  • 23 مهر 1401 - 11:03
میانگین سن اعتیاد در ایران ۲۴ سال است
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: میانگین سن اعتیاد در جهان به ۱۹ سال رسیده است؛ در حالی که میانگین سنی اعتیاد در کشور ما ۲۴ سال است.

خراسان رضوی- علیرضا کاظمی در مراسم افتتاح مرکز سلامت و توانمندسازی نوجوانان دختر در مشهد اظهار کرد: اعتیاد و مواد مخدر یک مساله جهانی است و منحصر به جمهوری اسلامی نیست. همه کشورها با این مشکل درگیر هستند و ما هم به عنوان یکی از کشورها که در خط مقدم مبارزه با این آفت قرار دارد، به شدت درگیر آن هستیم.
وی با اشاره به اینکه اعتیاد به عنوان یک آسیب اجتماعی یک ماسلا انسانی است، ادامه داد: لذا نظام جموری اسلامی بر اساس باورهای دینی به موضوع اعتیاد نگاه می‌کند. اینکه می‌بینید ایران با عزم محکم در این حوزه ورود کرده برخاسته از این نگاه دینی انسانی است. کدام کشور در سطح دنیا ۴۰۰۰ شهید در این راه تقدیم کرده است؟ کدام کشور بیش از ۱۲ هزار جانباز تقدیم کرده و بیش از ۱۱ هزار تن مواد کشف کرده است؟
قائم مقام دبیرکل ستاد بیان کرد: اگر اعتیاد یک موضوع انسانی و بین‌المللی است، برای مقابله با این موضوع نیاز به هم‌افزایی و حمایت‌های بین‌المللی ویژه داریم. جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم این مبارزه قرار گرفته و انتظار حمایت‌های بیشتر دارد.
کاظمی گفت: در ایران، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و کرمان دقیقا در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارند. مواجه شدن با اتباع بیگانه و مرزهای طولانی با کشوری که بیش از ۹۳ درصد تولید تریاک جهان را در اختیار دارد و امروز شاید مجهزترین کارخانه‌های تولیدات مواد صنعتی در این کشور راه افتاده، نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتر برای مبارزه با مواد مخدر در خراسان رضوی را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه اگر شرایط جغرافیای ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم، به عظمت کاری که در ایران انجام می‌شود، پی خواهیم برد، گفت: علی‌رغم بالاتر بودن سن اعتیاد در کشور نسبت به میانگین جهانی، باز هم وضعیت راضی‌کننده نبوده و خطرناک است؛ در نتیجه باید تمرکز را بر حوزه پیشگیری گذاشت و این اولویت ماست. باید در حوزه پیشگیری به ویژه در دوران پساکرونا و فشارهای روحی‌روانی که به جوانان و نوجوانان وارد شده، سرمایه‌گذاری بیشتری شود.
قائم مقام دبیرکل ستاد افزود: رویکرد ما بر مردمی‌سازی و توسعه رویکردهای اجتماعی در حوزه پیشگیری از مواد مخدر است. ما باید به سمت استفاده از سمن‌ها، نهادهای دینی و آحاد مردم برویم تا بتوانیم موفقیت‌های بیشتری کسب کنیم.
همچنین امیر عباس لطفی مدیرکل امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: یک ماه پیش مرکز سلامت و توانمندسازی دختران در کرمانشاه افتتاح شد و امروز نیز این مرکز در مشهد افتتاح می‌شود. امیدوارم هرچه زودتر سایر مراکز در استان‌های دیگر نیز افتتاح شود.
وی ادامه داد: حدود ۷۰ سال است که دفتر یونیسف با ایران همکاری می‌کند و حدود ۴۰ سال است که این مجموعه یک دفتر رسمی در ایران دارد. یونیسف یکی از آژانس‌های موثر در زمینه کمک به جمهوری اسلامی ایران در راستای ماموریت سازمانی خود است.
مدیرکل امور بین‌الملل ستاد با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از شرکای اصلی سازمان ملل متحد در منطقه محسوب می‌شود، بیان کرد: الان در انتهای دوره دوم ۲ ساله همکاری با یونیسف در زمینه مبارزه با مواد مخدر هستیم. ماموریت اصلی دفتر یونیسف در حوزه کودکان است؛ منتها بابت چالش‌ها و نیازی که احساس شد، توانستیم در ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت امور خارجه در مسیر جلب مشارکت آژانس‌های بین‌المللی، همکاری یونیسف را جلب کنیم. خوشبختانه طی این همکاری منابع خوبی برای مبارزه با مواد مخدر جذب شده و افتتاح این مرکز نشان‌دهنده این موضوع است.
لطفی عنوان کرد: امیدواریم مشهد بتواند یک مدل موفق را به کل کشور ارائه کند تا این رخداد خوب را در سایر شهرهای کشور شاهد باشیم.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=82125
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان خراسان رضوی
  • 131 بازدید
  • بدون دیدگاه