• امروز : شنبه - ۸ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 16 - ربيع أول - 1445
  • برابر با : Saturday - 30 September - 2023
کل پست ها: 69878اخبار امروز : 14
4

لزوم توجه جدی برای ایجاد حوزه توانمندسازی و اشتغال معتادان بهبودیافته

  • کد خبر : 81769
  • 04 مهر 1401 - 11:05
لزوم توجه جدی برای ایجاد حوزه توانمندسازی و اشتغال معتادان بهبودیافته
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان گلستان گفت: اجتماعی کردن افراد مبتلا به مصرف موادمخدر با توانمندسازی و اشتغال برای معتادان بهبودیافتگان در استان امکان پذیر است و توجه به این موضوع از ضروریات است.

گلستان- مهدی طالبی در این رابطه گفت: باید به هنگام خروج بهبودیافتگان از مراکز درمانی، برنامه ای برای توانمندسازی و اشتغال آنان اندیشیده شود، لذا لازم است این چرخه در استان تکمیل شود؛ زیرا این افراد به دلیل نداشتن مهارت و یا شغل مناسب مجدد به این چرخه باز می‌گردند.
وی افزود: مساله اشتغال معتادان در حال درمان و بهبود یافته زمانی حل می‌شود که خیرین استان همچون دیگر استان‌ها در این حوزه ورود کنند. بی شک این عمل خیرخواهانه کمتر از مدرسه سازی و حوزه سلامت نیست؛ چرا که اعتیاد به عنوان یکی از آسیب‌های جدی اجتماعی باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.
دبیر شورا گفت: در کنار ساخت مدرسه چنانچه به مساله ترمیم ویترین اجتماعی و ارتقاء امنیت اجتماعی توجه نشود، بی شک در دیگر حوزه‌های اجتماعی نیز تاثیر سوء خواهد گذاشت و ابعاد این مساله و اعتیاد به کودکان و نوجوانان، آسیب می‌زند.
طالبی اظهار کرد: هنگامی که فردی برای درمان به کمپ های ترک اعتیاد فرستاده می شود، خانوده وی تا زمان بهبودی و اجتماعی شدن وی، نیازمند توجه و حمایت اجتماعی هستند در غیر اینصورت آسیب دو چندان خواهد شد؛ لذا این افراد باید در حین درمان مهارت بیاموزند و یا مشغول فعالیتی باشند تا بعد از بهبودی و امکان اشتغال در همان مکان بتوانند نیازهای روزمره خود و خانواده شان را برطرف کنند.
وی افزود: درمان و رها سازی بدون در نظر گرفتن وضعیت و نیاز معیشت این افراد و خانواده هایشان برای کسب درآمد، بیهوده است و باید زمینه اشتغال آنان فراهم شود.
دبیر شورا با بیان اینکه با پیگیری‌های استاندار، دادستان مرکز استان و معاون سیاسی استاندار و جلسات و پیگیری های متعددی که این شورا با همراهی ستاد کشور برای اشتغال معتادان بهبودیافته داشته‌ایم، تصریح کرد: در راستای این پیگیری‌ها، گلستان به عنوان یکی از ۵ استان پایلوت اولویت‌دار در رابطه با تشکیل “مجمع خیران یاریگر زندگی” انتخاب شده است.
طالبی ادامه داد: در همین رابطه تاکنون دو نشست با دکتر نبی خیر برگزار شده که خروجی مثبتی داشته و مقرر شده اتاقی در همین شورا برای انجام فعالیت این دفتر در اختیار این مجمع قرار بگیرد که هم اکنون تحویل داده شده است.
وی گفت: در ادامه این فعالیت‌ها جلساتی با برخی خیران از جمله آراز محمد کر، برای ایجاد سوله‌های درمان و در کنار آن سوله‌های ایجاد صنایع تولیدی برای اشتغال معتادان در حال درمان و بهبود یافته داشته‌ایم، همچنین شورای اسلامی و شهردار جدید شهر گرگان نیز ورود خوبی به این حوزه داشته‌اند و در جلسات چند روز گذشته با موافقت شورای اسلامی و شهردار گرگان برای تخصیص اعتبار، تصمیمات خوبی برای افزایش سقف نگهداری متجاهرین تا ۷۰۰ نفر در شهر گرگان گرفته شده تا به مرحله اجرا برسد، امید داریم به زودی این اقدام با حمایت‌های استاندار و دیگر دستگاه های اجرائی استان به سر انجام برسد.
دبیر شورا بیان کرد: این طرح در اکثر استان‌های کشور از جمله مشهد اجرائی شده و نتایج بسیار خوبی داشته به این صورت که خیران وارد شده و با ساخت سوله‌های چند صد متری برای درمان و در کنار همان سوله‌ها ساخت واحدهای تولید برای اشتغال این افراد به دستاوردهای خوبی در این زمینه رسیده‌اند و بی شک با حضور خیران گلستانی ما در این راه موفق خواهیم شد.
طالبی ادامه داد: در حال حاضر علاوه بر مرکز استان در گنبد، با همت فرماندار شهرستان مذکور مکانی شناسایی و به دستگاه مربوطه اعلام شد و موافقت اولیه نیز کسب شد تا با ورود خیران برای ظرفیت ۴۰۰ نفر مردان اقدام شود؛ البته با همت شهرداری گنبد نیز مکانی مشخص شده تا در صورت تایید برای بانوان معتاد متجاهر نیز اقدام شود.
وی اظهار امیدواری کرد که با شروع به کار این مجمع در استان به زودی بسیاری از مسائل مربوط به حوزه درمان و اشتغال معتادان متجاهر و خانواده آنان رفع شود.
طالبی در رابطه با توسعه مرکز ماده ۱۶ توسکستان گفت: اعتباری برای تقویت و تجهیز این مرکز در اختیار بهزیستی به عنوان دستگاه متولی گذاشته شده که امیدواریم به زودی تحقق یابد. حوزه مبارزه با مواد مخدر نیاز به عزم ملی با ورود اقشار مختلف جامعه دارد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=81769
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان گلستان
  • 105 بازدید
  • بدون دیدگاه