• امروز : شنبه - ۱۶ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 13 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Saturday - 8 October - 2022
کل پست ها: 67784اخبار امروز : 0
3

پیمایش برای یافتن آخرین آمار معتادان کشور/ چه کسی «معتاد» است؟

  • کد خبر : 81527
  • 23 شهریور 1401 - 14:58
پیمایش برای یافتن آخرین آمار معتادان کشور/ چه کسی «معتاد» است؟
مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به‌ آخرین شیوع شناسی حوزه اعتیاد گفت: این شیوع سال1396 بوده که در آن از روش خانه به خانه استفاده شده است، امسال جزء برنامه‌های ما است که شیوع شناسی صورت بگیرد.

پیمایش برای یافتن آخرین آمار معتادان کشور/ چه کسی «معتاد» است؟
مجید قربانی، مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس با اشاره به روند درمان معتادان، اظهار کرد: تمام روش‌های درمانی معتادان در کشور با یک پشتوانه علمی صورت می‌گیرد، بنابراین این درمان‌ها حساب شده هستند.

وی افزود: ما برای درمان معتادان روی یک یا چند روش درمانی تمرکز کرده ایم که از آن جمله می‌توان به روش‌هایی مانند ام ام تی (MMT) که درمان نگهدارنده اعتیاد با متادون است، اشاره کرد.

بهره مندی از درمان‌های غیردارویی در درمان معتادان

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به کاربرد درمان غیردارویی در معتادان، ادامه داد: ما انتظار داریم درکنار درمان‌های دارویی بتوانیم از شیوه غیردارویی نیز بهره مند شویم، در واقع به دنبال آن هستیم تا تنوعی در روش‌های مختلف درمان ایجاد کنیم.

وی در عین حال توضیح داد: در تلاشیم تا به تنوع سبد درمان فکر کنیم، این به آن خاطر است که درکنار متادون، مصرف بوپرنورفین را ترویج و درمان‌های رواشناختی را به کار گیریم یا حتی از گروه‌های خودیار و همتا بتوانیم استفاده کنیم.

لزوم پررنگ کردن نقش مددکاران در کنار معتادان

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر به نقش مهم مددکاران در کمک به معتادان اشاره کرد و گفت: ما خواستاریم تا نقش مددکار در بحث اعتیاد و درمان آن اثربخشی بالاتری پیدا کند چرا که به یک معتاد کمک می‌کند تا پس از ترک یا در حین ترک، خدماتی بگیرد که کار، خانواده‌ و حمایت‌های اجتماعی خود را را بازیابی کند، اگر این‌ها اتفاق بیفتند امید به درمان و ماندگاری در درمان افزایش می‌یابد.

ایجاد سامانه‌ای جدید برای دستیابی به آخرین آمار معتادان

قربانی در پاسخ به پرسشی در خصوص آخرین آمارها از تعداد معتادان و بهبودیافتگان، عنوان کرد: در همین رابطه اخیراً ما اقدام به راه اندازی سامانه هوشمند جمع آوری اطلاعات کرده ایم که می‌تواند در لحظه آمارها را نشان دهد که میزان ورودی‌ها و خروجی‌های بهبودیافتگان چقدر است.

وی با ارائه تعریف اعتیاد، عودکنندگی را یکی از شاخصه‌های این بیماری عنوان کرد و گفت: بسیاری از فعالان حوزه اعتیاد، عودکنندگی را پر رنگ نمی‌بینند، در واقع ما برای اعتیاد یک درمان قطعی نداریم برای همین از بهبودی استفاده می‌کنیم، با این تعریف کسی که امروز هم از متادون استفاده می‌کند و به زندگی و کار خود رسیدگی می‌کند یک فرد درمان یافته است.

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد: استانداردهای بین المللی می‌گویند فردی که ۱ تا ۲ سال از مصرف مواد او می‌گذرد و فاصله گرفته و دیگر وسوسه برگشت ندارد، این یک فرد بهبود یافته و درمان شده است.

چنددرصد معتادان موفق به ترک اعتیاد می‌شوند؟

وی در عین حال عنوان کرد: آمارهای جهانی می‌گویند در درمان معتادان، با بهترین شرایط ارائه خدمات درمانی، بین ۳۰ تا ۴۰ درصد ممکن است بهبودی ببینیم، در کشور ما طبیعتاً کمتر است، این در موقعیت‌های مختف متفاوت است اما سنجش دقیق آن نیازمند رسیدگی بیشتر است.

پیمایش برای یافتن آخرین آمارهای معتادان کشور!

قربانی با بیان اینکه آخرین شیوع شناسی در سال ۱۳۹۶ در حوزه اعتیاد صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: در این شیوع از روش خانه به خانه استفاده شده است، امسال جزء برنامه‌های ما است که شیوع شناسی صورت بگیرد و ومنتظریم تا نتیجه آمارها چه خواهد بود.

تولید عمده داروهای ترک اعتیاد در کشور

وی درباره آخرین روند تولید داروهای ترک اعتیاد در کشور، تصریح کرد: واقعیت آن است که عمده داروهای ترک اعتیاد در کشور تولید می شود اما در کنار مصرف این داروها، نقش داروهای روان گردان نیز مهم بوده و از این رو در کنار داروهای اصلی استفاده از داروهای روانپزشکی نیز مهم بوده و بخشی از داروهای روانگردان باید از خارج وارد کشور شود اما عمده تولید داروهای ترک اعتیاد مورد نیاز معتادان در داخل کشور تولید می‌شود.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=81527