• امروز : شنبه - ۸ مهر - ۱۴۰۲
  • برابر با : 16 - ربيع أول - 1445
  • برابر با : Saturday - 30 September - 2023
کل پست ها: 69878اخبار امروز : 14
9

زنگ یاریگران زندگی در هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در مدارس نواخته شود

  • کد خبر : 81203
  • 15 شهریور 1401 - 10:44
زنگ یاریگران زندگی در هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در مدارس نواخته شود
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: زنگ یاریگران زندگی به عنوان نماد همکاری می‌تواند کمک کننده باشد که می‌توان در هفته سلامت و هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در مدارس این زنگ را داشته باشیم.

دکتر اسکندر مومنی صبح امروز در دومین روز نشست تخصصی مسئولان مبارزه با موادمخدر که با عنوان «پیشگیری از اعتیاد- مشارکت‌های مردمی- اشتغال بهبودیافتگان» در مجموعه فرهنگی شقایق و به صورت ویدئو کنفرانس در سراسر کشور برگزار شد، گفت: خدا را شاکریم که امروز همکاری جدیدی را با وزارت آموزش و پرورش آغاز می‌کنیم و بابت همه همکاری‌های این وزارتخانه با ستاد مبارزه با مواد مخدر سپاسگزارم.

وی افزود: معتقدیم آموزش و پرورش دریایی است که همه می‌توانند از آن بهره‌مند شوند و مهم‌ترین وزارتخانه در کشور همین وزارت آموزش و پرورش است.

دبیرکل ستاد بیان کرد: اگر جامعه سالمی می‌خواهیم باید به آموزش و پرورش آن بپردازیم، عنوان اول این نشست نیز پیشگیری از اعتیاد است، باید پیشگیری را در اولویت قرار دهیم و گزینه‌ای جز این نداریم.

مومنی افزود: در کنار کشوری -افغانستان- زندگی می‌کنیم که بیش از ۹۰ درصد مواد مخدر دنیا در آن کشور تولید می‌شود و در ۲۰ سال گذشته نیز تولید موادمخدر در کشور افغانستان به ۵۰ برابر رسید.

وی اظهار داشت: در دهه اخیر تولید مواد مخدر صنعتی افزایش روزافزون داشته است، تولید این مواد نیاز به دانش روز، تجهیزات و پیش‌سازها دارد، پیش سازها کاربرد دوگانه‌ای در صنایع دارند، این مواد از کشورهای اروپایی به افغانستان می‌آیند و همه دنیا را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

دبیرکل ستاد گفت: امریکاییان اقتصاد ۲۰ سال گذشته افغانستان را نابود کردند و به سمت اقتصاد خرد و تک محصولی بردند که این بزرگترین جنایت امریکایی‌ها بعد از کشتار در این کشور بود که اقتصادش به سمت اتکا به مواد مخدر رفت.

مومنی ادامه داد: ما در یک جنگ تمام عیار هستیم که سرمایه‌های کشور را نشانه گرفته است که همان نوجوانان و جوانان هستند، همه اینها نشان می‌دهد که گریزی نداریم که در کنار مبارزه باید پیشگیری را جدی بگیریم، در سال گذشته نیز ۱۲ شهید در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: حتما باید به امر پیشگیری و بازدارندگی درونی جامعه بپردازیم. یکی از مهم ترین جاهایی که می‌تواند در این زمینه کمک کند، آموزش و پرورش است. بیش از ۱۲ میلیون دانش‌آموز ، اولیا آنها و بیش از یک میلیون معلم و انجمن اولیا و مربیان ، ظرفیتی عظیم محسوب می‌شود.

دبیرکل ستاد با بیان اینکه نیازمند همکاری نزدیک با وزارت آموزش و پرورش هستیم و آماده‌ایم تا با همکاری ها با وزارت آموزش و پرورش را افزایش دهیم ، گفتطرح یاریگران زندگی از اواخر سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ شروع شد و ۴۰ هزار مدرسه تحت پوشش قرار گرفت.

مومنی گفت: وقتی کرونا شیوع یافت، فعالیت‌ها متوقف نشد و از طریق سامانه شاد فعالیت‌ها اجرا و پیگیری شد که امید است طبق پیش‌بینی‌ها ۸۰ هزار مدرسه تحت پوشش قرار بگیرند.

وی افزود: همکاری و استفاده از ظرفیت حداکثری از انجمن اولیا و مربیان بسیار اهمیت دارد تا والدین با انواع خطرات مواد مخدر آشنا شوند؛ زیرا بدون همکاری آنها و آموزش امکان ندارد که بتوانیم در این مسیر موفق باشیم.

دبیرکل ستاد بیان داشت: زنگ یاریگران زندگی به عنوان نماد همکاری می‌تواند کمک کننده باشد که می‌توان در هفته سلامت و هفته مبارزه با اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی این زنگ را در مدارس داشته باشیم.

مومنی در پایان گفت: امروز تفاهم نامه‌ای با دانشگاه فرهنگیان امضا می‌شود که ظرفیت بسیار عظیمی است. دانشگاه فرهنگیان معلمانی را تربیت می‌کند که این معلمان نقش مهمی در تربیت دارند و اتفاق بسیار خوبی است.

در این نشست، یک تفاهم‌نامه همکاری بین ستاد مبارزه با موادمخدر و دانشگاه فرهنگیان منعقد شد و از نقشه راه «پیشگیری از اعتیاد در قالب طرح یاریگران زندگی در آموزش و پرورش» رونمایی شد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=81203
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر
  • 364 بازدید
  • بدون دیدگاه