• امروز : شنبه - ۱۶ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 13 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Saturday - 8 October - 2022
کل پست ها: 67784اخبار امروز : 0
2

۱۱ هزار نفر تحت درمان بوپرنورفین هستند/ ۴۵ درصد از زندانیان مرتبط با مواد مخدر می‌باشند

  • کد خبر : 81189
  • 14 شهریور 1401 - 16:53
۱۱ هزار نفر تحت درمان بوپرنورفین هستند/ ۴۵ درصد از زندانیان مرتبط با مواد مخدر می‌باشند
رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور گفت: در اکثر زندان‌های کشور برنامه درمان جایگزین با متادون در حال اجرا است و در سه ماهه اول امسال، ۲۱ هزار نفر سم زدایی شده‌اند و ۷۶ هزار نفر تحت درمان متادون و ۱۱ هزار نفر تحت درمان بوپرنورفین قرار گرفته‌اند.

دکتر غلامعلی محمدی عصر امروز در نشست دو روزه تخصصی مسئولان مبارزه با موادمخدر که با عنوان «پیشگیری از اعتیاد- مشارکت‌های مردمی- اشتغال بهبودیافتگان» در مجموعه فرهنگی شقایق و به صورت ویدئو کنفرانس در سراسر کشور برگزار شد، گفت: تعامل مثبتی بین سازمان زندان ها و ستاد برقرار است و به همین جهت از همکاری‌ها، کمک‌رسانی‌ها و حمایت‌های ستاد در حوزه برای درمان اعتیاد و پیشگیری از آن استفاده می کنیم.

وی درباره پیشگیری ثانویه از اعتیاد و مداخلات سازمان زندان‌ها در حوزه درمان و توانمندسازی افزود: یکی از آسیب‌های اجتماعی در کشور، موضوع مواد مخدر است و این بلیه از این جهت حائز اهمیت است که هم خودش آسیب است و هم زمینه آسیب‌های دیگر است.

رئیس سازمان زندان‌ها بیان داشت: موادمخدر زمینه بسیاری از سرقت‌ها در جامعه است و همچنین ریشه بسیاری از طلاق‌ها ، اعتیاد به موادمخدر است.

محمدی با بیان اینکه ۴۵ درصد از زندانیان مرتبط با جرائم مواد مخدر هستند، گفت: تعداد قابل ملاحظه‌ای از زندانیان سایر جرایم هم درگیر اعتیاد هستند و طبیعی است که بخشی از بودجه ما در این زمینه هزینه می‌شود و ما یکی از شرکای ستاد مبارزه با مواد مخدر هستیم تا بتوانیم این وضعیت را سامان دهیم.

وی با بیان اینکه از سال ۸۰ سازمان زندان‌ها در زمینه پیشگیری از اعتیاد پیشرو بوده است، گفت: در کلینیک‌های مثلثی غربالگری بیماری‌های واگیردار مانند هپاتیت و… شناسایی می‌شود، همچنین با تأسیس مراکز درمان مواد مخدر و با استفاده از متادون و بوپرنورفین اقدام به درمان معتادان کرده‌ایم. برنامه‌های مشاوره و غربالگری سلامت روان نیز از دیگر اقدامات سازمان زندان‌ها است.

رئیس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه در اکثر زندان‌های کشور برنامه درمان جایگزین با متادون در حال اجرا است، ادامه داد: در سه ماهه اول امسال، ۲۱ هزار نفر سم زدایی شده‌اند و ۷۶ هزار نفر تحت درمان متادون و ۱۱ هزار نفر تحت درمان بوپرنورفین قرار گرفته اند.

محمدی گفت: ۳۳ هزار نفر از زندان از طریق NA و ۴۴ هزار نفر با استفاده از روش‌های پرهیز مدار تحت درمان قرار گرفته‌اند.

وی تصریح کرد: خدمات مشاوره در کنار درمان قدم مثبتی در پایداری درمان معتادان بوده است و گروه‌درمانی به شدت در زندان‌ها انجام می‌شود، ما انتظار داریم ستاد با اختصاص بودجه‌های مناسب از ما در اجرای این برنامه‌ها کمک کند و وزارت بهداشت که مانند سابق پشتیبانی فنی و علمی را از ما داشته باشند.

رئیس سازمان زندان‌ها گفت: تمام همت مان را در سازمان به کار گرفتیم تا از طریق برنامه های اصلاحی بازسازگاری اجتماعی را برای این افراد ایجاد کنیم. این اقدامات که در حوزه درمان اعتیاد انجام می دهیم منجر به نجات انسان‌ها می‌شود و در همین راستا به خانواده زندانیان باید توجه ویژه‌ای داشته باشیم، چراکه زندانیان آزاد شده وقتی به آغوش خانواده باز می گردند مجددا وارد چرخه جرم نشوند.

محمدی با اشاره به اولین اولویت سازمان زندانها گفت: همانطور که اگر در جامعه اشتغال باشد جلوی درصد بسیاری از اعتیادها گرفته می‌شود در سازمان زندان‌ها نیز توسعه کمی و کیفی اشتغال و حرفه آموزی می‌تواند در این زمینه موثر باشد؛ چراکه این افراد بعد از آزادی می توانند وارد کسب و کار شده و این امر، در جلوگیری از ورود برخی از این افراد به حوزه مواد مخدر موثر باشد.

وی تصریح کرد: زندان‌ها بهترین آزمایشگاه مطالعات جرم شناسی هستند، از طریق زندان‌ها می‌توانیم جغرافیای جرم و مواد مخدر را آنالیز کنیم، می‌توانیم این آمارها را در اختیار ستاد قرار دهیم تا کارهای مقابله‌ای و پیشگیرانه در این مناطق انجام شود.

محمدی در پایان با اشاره به چند پیشنهاد در این زمینه گفت: پیشنهاد می‌دهیم بخشی از جزای نقدی جرایم مواد مخدر به بحث درمان مواد مخدر اختصاص پیدا کند و در اردوگاه‌های کار بازنگری داشته باشیم و درمان در این اردوگاه‌ها در اولویت قرار بگیرد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=81189
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر
  • 202 بازدید
  • بدون دیدگاه