• امروز : شنبه - ۲۲ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 16 - محرم - 1444
  • برابر با : Saturday - 13 August - 2022
کل پست ها: 67498اخبار امروز : 5
5
محمدرضا غائبی:

تداوم نقش فعال ایران در مقابله با قاچاق موادمخدر مستلزم رفع تحریم‌های یکجانبه است

  • کد خبر : 79275
  • 08 تیر 1401 - 15:19
تداوم نقش فعال ایران در مقابله با قاچاق موادمخدر مستلزم رفع تحریم‌های یکجانبه است
تهران-ایرنا- سرپرست نمایندگی دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت: تداوم نقش فعال ایران در مقابله با قاچاق موادمخدر مستلزم رفع تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی ظالمانه، تقسیم بار مسئولیت و ارائه کافی پشتیبانی در زمینه مسئولیت مشترک جهانی است .

به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا، محمدرضا غائبی، سرپرست نمایندگی دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین ضمن حضور در نشست ویژه دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل به مناسبت روز بین المللی مقابله با قاچاق و سوءاستفاده از مواد مخدر و همچنین انتشار گزارش جهانی مواد مخدر در سال ۲۰۲۲، با ارائه سخنرانی، مواضع و انتظارات جمهوری اسلامی از جامعه بین المللی در زمینه مبارزه با مواد مخدر را برای نمایندگان کشورهای عضو تشریح کرد.

سرپرست نمایندگی دائم کشورمان با اشاره به اینکه گزارش جهانی مواد مخدر سازمان ملل متحد ابزاری حیاتی برای شناسایی روندهای جدید مصرف و قاچاق مواد مخدر است، افزود: بر اساس این گزارش، هیچ پیشرفتی در منطقه ما (منطقه پیرامونی افغانستان) برای کنترل کشت و تولید مواد مخدر حاصل نشده است و افغانستان ۸۶ درصد از تولید غیرقانونی تریاک در سال ۲۰۲۱ را به خود اختصاص داده است.

این دیپلمات کشورمان در ادامه با تشریح آمار و روند کشفیات مواد مخدر و اقدامات ایجابی انجام شده در کشور، افزود: جمهوری اسلامی با کشف و توقیف بیش از ۱۱۰۰ تن انواع مختلف مواد مخدر بار دیگر رکوردی منحصر به فرد در زمینه کشف مواد مخدر غیرقانونی را به نام خود ثبت کرد.

وی همچنین عنوان داشت: جمهوری اسلامی اقدامات گسترده ای را در راستای پیشبرد راهبرد جامعه محور جهت کاهش تقاضای مواد مخدر در میان اقشار مختلف جامعه، بویژه جوانان و زنان انجام داده است.

غائبی با انتقاد از عدم دریافت حمایت و همبستگی کافی بین المللی با ایران علیرغم انتفاع دنیا از اقدامات جمهوری اسلامی در قبال قاچاق بین المللی مواد مخدر، تاکید کرد: تداوم نقش فعال ایران و سایر کشورهای خط مقدم در مقابله با قاچاق غیرقانونی بین‌المللی موادمخدر مستلزم رفع موانعی مانند مهمی همچون رفع تحریم‌های یکجانبه و فراسرزمینی، تقسیم بار مسئولیت مبارزه با مواد مخدر ، مشارکت معنادار جامعه بین‌المللی، و ارائه کافی پشتیبانی مالی و فناوری در زمینه این مسئولیت مشترک می باشد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=79275