• امروز : شنبه - ۲۲ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 16 - محرم - 1444
  • برابر با : Saturday - 13 August - 2022
کل پست ها: 67498اخبار امروز : 5
1

نرخ شیوع اعتیاد در استان همدان نسبت به میانگین کشور پایین‌تر است

  • کد خبر : 79256
  • 08 تیر 1401 - 12:41
نرخ شیوع اعتیاد در استان همدان نسبت به میانگین کشور پایین‌تر است
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر همدان، نرخ شیوع اعتیاد را در استان نسبت به میانگین کشور پایین‌تر خواند و گفت: این رقم در دنیا 7، در کشور 5.4 و در استان 2.4 درصد است.

همدان- حمزه عبدکوند در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: جایگاه اعتیاد و موادمخدر در دنیا پیچیده و گسترده است و بیش از ۲۷۵ میلیون نفر از افراد جهان درگیر این موضوع هستند، خوشبختانه ایران پرچم‌دار مقابله و مبارزه با موادمخدر است و حدود ۴ هزار شهید و ۱۲۵۰۰ هزار جانباز و مجروح را در این راه تقدیم نموده است.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی در همسایگی کشور افغانستان قرار دارد که متاسفانه ۹۰درصد مواد مخدر دنیا در این کشور تولید و قاچاق می شود.
دبیر شورا با بیان اینکه بخش عمده ای از مسیر ترانزیت مواد مخدر افغانستان از کشور ایران است، لذا جمهوری اسلامی ایران پرچم‌دار مبارزه با مواد مخدر است واین درحالیست که به دلیل نگاه بشر دوستانه به دنبال آن هستیم که مواد مخدر به سایر کشورها نیز وارد نشود و اگر این کشورها با ایران همکاری می‌کردند بیش از پیش در عرصه مبارزه با مواد مخدرموفق تر بودیم.
عبدکوند خاطر نشان‌کرد: به دلیل اهمیت موضوع مبارزه با مواد مخدر، در کلان کشور رئیس جمهور و در سطح استان استاندار محترم ریاست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر را دارد و ۲۵ دستگاه اصلی عضو شورا هستند.
وی با بیان اینکه نرخ بروز و شیوع اعتیاد در استان همدان نسبت به میانگین کشور پایین‌تر است، افزود: این رقم در دنیا ۷، در کشور ۵٫۴ و در استان ۲٫۴ درصد است. یعنی همدان پائین تر از میانگین کشور می باشد که این نشان از هماهنگی و تلاش شبانه روزی مسئولان استان در مبارزه همه جانبه با اعتیاد و مواد مخدر با با اهتمام ، هدایت و راهبری استاندار محترم در این حوزه می باشد.
دبیر شورا با بیان اینکه کمپین آموزشی اطلاع رسانی «هر ایرانی یک سفیر پیشگیری از اعتیاد» همزمان با سراسر کشور در استان همدان شروع به کار کرد، گفت:این کمپین با مشارکت شواری هماهنگی مبارزه با مخدر استان و همکاری ادارات و مؤسسات مردم نهاد انجام شده است.
عبدکوند این کمپین را در راستای پیشگیری از اعتیاد خواند و اظهارداشت: تلاش داریم در این کمپین ها چه در حوزه پیشگیری و چه درمان و کاهش آسیب، ساختار مدارانه‌تر عمل نموده تا به نتایج مطلوب تری برسیم.
وی ادامه ‌داد: مشارکت و همکاری همه سازمان‌های مردم نهاد، اصحاب رسانه،خیرین، سفیران زندگی و سایر مسؤولان استان در این کارزار بزرگ مردمی و اجتماعی باعث گسترش و تقویت برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در استان خواهد بود.
دبیر شورا خاطرنشان‌کرد:شاخص‌ترین کار در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و مبارزه با مواد مخدر آگاهی رسانی به مردم و اقشار مختلف جامعه است و شرکت در این کارزار اجتماعی (کمپین) و استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای و آموزشی استان برای انتقال پیام‌های پیشگیرانه است.
عبدکوند ادامه‌ داد: همانگونه که مشارکت مردم مهمترین عامل در کاهش شیوع کرونا بود، پیشگیری و مبارزه با اعتیاد هم با مشارکت مردمی میسر است در پیشگیری از اعتیاد علاوه بر دستگاه‌های دولتی و فرهنگی،تشکل‌های مردمی، گروه‌های مرجع و افراد تأثیرگذار نیز در این حوزه نقش بسیار مؤثر دارند.
وی گفت: شعارما در سال ۱۴۰۱″همه باهم نه به اعتیاد یاریگر هم باشیم” است که در محیط‌ های چهارگانه هدف آموزش شامل مدارس،آموزشگاه‌ها،ادارات و کارخانجات و محیطهای عمومی،محلات وخانواده‌ها می‌باشدکه با قدرت و شتاب بیشتری پیش ببریم.
دبیر شورا ادامه‌داد: پیشگیری اولویت نخست در برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر است و در این حوزه برنامه‌های مختلفی را دنبال میکنیم.
عبدکوند از برگزاری جلسات مدون و منظم شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر و کمیته های زیر مجموعه در سال ۱۴۰۰ خبرداد و افزود: ساماندهی و جمع‌آوری یک هزار و ۸۶۰ معتاد متجاهر که در مراکز ماده ۱۶ تحت درمان، مراقبت و توانمندسازی قرار گرفتند.
وی، از شناسایی نقاط آلوده به مواد مخدر و دستگیری و برخورد با خرده فروش، توزیع کننده گان و… توسط پلیس مواد مخدر خبرداد و گفت: بیش از ۶ هزار کیلوگرم انواع مواد مخدر طی سال گذشته در سطح استان کشف شده است.
دبیر شورا بیان داشت:طرح مقابله با کشت گیاهان مواد مخدری ممنوعه اجرایی شده و به همین منظور سرکشی و نظارت مستمر در دستور کار است.
عبدکوند با اشاره به افتتاح و بهره‌برداری مرکز ماده ۱۶ شهرستان نهاوند در سال گذشته یادآورشد: طرح تکمیل ظرفیت این مرکز نیز با هدف ساماندهی و درمان و پذیرش معتادان در حال انجام است.
وی با بیان این مطلب افزود:در استان همدان ۱۵۵ مرکز درمان اعتیاد (مطب خصوصی) با بیش از ۴۵ هزار نفر تحت درمان، ۴۳ مرکز ماده ۱۵( کمپ خصوصی) و ۲ مرکز ماده ۱۶ وجود دارد.
دبیر شورا از برگزاری کارگاه‌های مختلف آموزشی از جمله آموزش پیشگیری از اعتیاد برای دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان از طریق برنامه شاد خبرداد و گفت: بیش از ۱۷ هزار نفر از دانش‌آموزان تحت پوشش این برنامه بودند.
عبدکوند عنوان‌کرد:طرح یاریگران زندگی در بیش از ۱۲۰۰ مدرسه و آموزشگاه و خانه‌های ورزش روستایی توسط اداره کل آموزش و پرورش و اداره کل ورزش و جوانان وجمعیت هلال احمر استان در راستای آموزش همگانی و پیشگیری از اعتیاد در حوزه جوانان و نوجوانان و داوطلبان جوان هلال احمر اجرا شده است.
وی ابرازکرد: در حوزه آموزش و پیشگیری برای دانشجویان همایش دانشگاه عاری از دخانیات برگزار و همچنین اختتامیه جشنواره نوجوان سالم در هفته مبارزه با موادمخدر انجام خواهد شد.
دبیر شورا حمایت از کارآفرینانی که افراد بهبود یافته را به کارگیری می‌کنند خبرداد و افزود: کارآفرینان در بحث بیمه و تسهیلات اشتغالزا مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
عبدکوند مبارزه با مواد مخدر را کاری بزرگ و سنگین برشمرد و تصریح کرد: امام راحل نجات معتاد را نجات جامعه می‌دانستند و این امر نشان از کاری بزرگ و مهم دارد.
وی در ادامه با تاکید بر حمایت از بهبود یافتگان از اعتیاد در بحث اشتغال، خاطرنشان‌کرد:در سال گذشته ۱۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به بیش از ۳۹۲ نفر از بهبود یافتگان از اعتیاد سطح استان همدان تسهیلات اشتغال‌زایی پرداخت شده است.
دبیر شورا با استناد به فرمایشات رهبر معظم انقلاب ، اعتیاد را مهمترین و اولویت دارترین آسیب اجتماعی در کشور دانست و گفت:اعتیاد منشاء و بستر بسیاری از جرائم چون سرقت،معضلات خانوادگی و طلاق، خودکشی قتل و نزاع‌های دسته جمعی می تواند باشد.
عبدکوند ادامه‌داد: پیشگیری در بحث اعتیاد بسیار مهم است و رکن اصلی پیشگیری،آموزش است و همان گونه که می‌دانیم آموزش یک کار فرهنگی، زمان بر است و آموزش هزینه نیست بلکه سرمایه‌گذاری است.
وی خاطرنشان‌کرد:همه باید دست به دست هم بدهیم و به وظیفه خود در هر جایگاهی که هستیم عمل کنیم و به یاد داشته باشیم که معتاد بیمار است و نیاز به توجه دارد.
دبیر شورا با تاکید بر اینکه این برنامه‌ها به منظور افزایش دانش، ارتقای توانمندی‌ها و ایمن سازی لایه‌های مختلف جامعه است، تصریح‌کرد: این روند، به منظور تقویت گفتمان سازی اجتماعی و مردمی شدن مبارزه با اعتیاد، بهره‌گیری از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد در عرصه‌های پیشگیری و همچنین بهره‌گیری از سفیران پیشگیری از اعتیاد است.
عبدکوند میانگین سنی بیشتر مبتلایان به مواد مخدر در کشور را بین ۳۰ تا ۴۰ سال عنوان کرد و گفت: همچنین جامعه در معرض خطر و آسیب دانش آموزان، جوانان و نوجوانان بویژه در مقاطع متوسطه هستند.
وی با تاکید بر لزوم فرهنگسازی برای خانواده‌ها و جامعه در موضوع مواد مخدر،بیان داشت موضوع پیشگیری بایستی به عنوان یک درک مشترک، فهم مشترک و یک گفتمان غالب و مسلط در سطح جامعه نهادینه شود تا توفیقات بیشتری حاصل شود لذا باید در توانمند سازی و حساس نمودن جامعه و تقویت احساس مسئولیت اجتماعی به ویژه در جوانان با کار و تلاش فراگیر و عزم و اراده همگانی انجام شود.
دبیر شورا با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ما بیشترین تعداد شهدا را در عرصه مبارزه با مواد مخدر داده‌ایم، افزود: بر اساس تحقیق وپژوهش یک مرکز علمی ، از تعداد ۲۱ هزار نفر جامعه آماری مورد تحقیق مبتلا به اعتیاد ، ۷۴ درصد آنها دارای شغل بوده اند.پس بنابراین بیکاری دلیل اصلی اعتیاد نمی تواند باشد،علاوه بر این آسیب‌هایی مانند اختلاف در خانواده‌ها و عدم توانایی در آرام‌سازی در خانواده و نوجوانان در اینگونه زمینه‌ها یکی از دلایل اصلی رویگردانی نوجوانان و جوانان از کانون خانواده و گرایش به سمت دوستان ناباب و نهایتا”اعتیاد شناخته می‌شود.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=79256
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان همدان
  • 43 بازدید
  • بدون دیدگاه