• امروز : پنج شنبه - ۹ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 1 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Thursday - 30 June - 2022
کل پست ها: 67271اخبار امروز : 0
2

سردار مومنی: انتقال مواد اولیه تولید مخدر صنعتی از اروپا به افغانستان افزایش یافته است

  • کد خبر : 77964
  • 01 خرداد 1401 - 16:18
سردار مومنی: انتقال مواد اولیه تولید مخدر صنعتی از اروپا به افغانستان افزایش یافته است
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: ورود و انتقال مواد پیش‌ساز برای تولید مواد مخدر صنعتی در چند سال اخیر از طریق اروپا به افغانستان افزایش پیدا کرده است.


به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار اسکندر مومنی روز یکشنبه در حاشیه ستاد مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی در جمع خبرنگاران افزود: اگرچه از افغانستان مواد مخدر سنتی به اروپا و دیگر نقاط جهان ترانزیت می‌شود، اما پیش‌سازهای مواد مخدر که کاربردی دوگانه داشته و برای تولید مواد مخدر صنعتی، ماده اولیه محسوب شده، به افغانستان ارسال می‌شود.

وی گفت: البته مقداری از این مواد دوگانه و پیش‌ساز را ما کشف کرده ایم، اما مقدار زیادی از این مواد پیش‌ساز وارد افغانستان شده و تبدیل به مواد مخدر صنعتی می‌شود.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با اشاره به فرمان طالبان مبنی بر منع کشت خشخاش بیان کرد: از هر اقدامی در جهت کاهش سطح کشت مواد مخدر در افغانستان استقبال می‌کنیم، اما مواردی که از سوی طالبان برای مخالفت با کشت و تولید مواد مخدر مطرح شده، قابل بررسی است و باید در عمل این مخالفت را مشاهده کنیم.

سردار مومنی افزود: مبارزه با مواد مخدر صنعتی و سنتی باید توامان صورت گیرد، مقابله با مواد مخدر سنتی نباید به گونه‌ای باشد که در عمل مصرف مواد مخدر به سمت مواد صنعتی افزایش پیدا کند.
وی با بیان اینکه اعلام مقابله با کشت خشخاش موجب کاهش مقطعی ورود و افزایش قیمت مواد مخدر در کشور شده، گفت: اگر بخواهیم افزایش قیمت مواد مخدر و کاهش ورود مواد به کشور پایدار باشد، باید حاکمان افغانستان به صورت عملی با کشت خشخاش و کارگاههای تولید مواد مخدر صنعتی در این کشور برخورد کنند.

ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در کشور چند برابر شد

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در ادامه گفت: ظرفیت جمع‌آوری و نگهداری معتادان متجاهر در کشور طی چند سال گذشته چند برابر شده است.

مومنی بدون اشاره به آمار کشوری در این زمینه افزود: در خراسان رضوی ظرفیت جمع‌آوری و نگهداری معتادان متجاهر چند برابر شده و اکنون به حدود پنج هزار و ۵۰۰ نفر رسیده است، یعنی تقریبا ۸۰ درصد این معتادان در سطح استان جمع‌آوری شده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: در سال ۹۷ ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در استان تهران چهار هزار نفر بود، اما اکنون این تعداد به بیش از ۱۶ هزار نفر افزایش یافته است، همین روند در سایر استانها نیز افزایش داشته است.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر توانمندسازی را راهکار اصلی مقابله با معتادان متجاهر عنوان کرد و گفت: در مراکز جمع‌آوری و نگهداری معتادان متجاهر، قرار است آموزشهای مهارتی یا بازآموزی مهارت به آنها ارائه شود تا پس از سم‌زدایی و بازگشت به جامعه بتوانند زندگی مستقل و پاکی را از سر گیرند، بنابراین فقط سم‌زدایی در کمپ‌ها مدنظر قرار نگرفته است، باید معتادان پس از خروج در جامعه زندگی کنند تا جامعه نیز به آنها اعتماد داشته باشد.

مومنی ادامه داد: در این دوره جدید، شهرداری‌ها پای کار آمده‌اند و بخشی از مسوولیت در خصوص معتادان متجاهر را برعهده گرفته‌اند، از طرفی با حضور خیرین در این بخش مواجه هستیم که باید مانند مشهد این روند در کشور گسترش یابد.

سردار اسکندر مومنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور امروز برای افتتاح نخستین مرکز اقامتی خیرساز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان متجاهر خراسان رضوی به مشهد سفر کرد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=77964