• امروز : چهارشنبه - ۴ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 24 - شوال - 1443
  • برابر با : Wednesday - 25 May - 2022
کل پست ها: 67023اخبار امروز : 0
1

ایران تنها کشور اثرگذار دنیا در مبارزه با موادمخدر

  • کد خبر : 77528
  • 18 اردیبهشت 1401 - 13:08
ایران تنها کشور اثرگذار دنیا در مبارزه با موادمخدر
معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه ایران تنها کشور اثرگذار دنیا در مبارزه با موادمخدر است، گفت: سال گذشته ۱۶ هزار میلیارد تومان به بنیان‌های مالی قاچاقچیان موادمخدر ضربه وارد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار ناصر اصلانی صبح امروز در نشست فصلی معاونان، مدیران کل و دبیران شورا‌های هماهنگ مبارزه با مواد مخدر که با عنوان تبیین برنامه‌ها و سیاست‌های راهبردی ستاد مبارزه با موادمخدر و با محوریت «یاریگران زندگی، مشارکت اجتماعی و خیرین» برگزار شد، اظهار کرد: برابر آخرین برآورد‌های انجام شده، تعداد معتادان متجاهر مشمول ماده ۱۶، قانون مبارزه با موادمخدر سطح کشور، ۶۵۶۲۰ نفر و در تهران ۲۱ هزار نفر می‌باشد.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: در راستای ساماندهی معتادان متجاهر با ظرفیت سازی انجام شده و با راه اندازی مراکز جدید از جمله ۸ مرکز توسط بسیج و سپاه، یک مرکز توسط سازمان زندان‌ها (فشافویه) و یک مرکز توسط فرماندهی کل انتظامی (سروش)، ظرفیت موجود در استان تهران از ۴ هزار به ۱۴ هزار و ۴۵۰ نفر ارتقاء و در سطح کشور نیز ظرفیت نگهداری و درمان از ۵ هزار و ۹۴۰ نفر به ۱۷ هزار و ۹۴۰ نفر افزایش یافته است.

این مقام انتظامی به کشفیات موادمخدر در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۱۰۸۰ تن موادمخدر کشف شد که نسبت به سال گذشته آن، ۱۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: ۸۷ درصد کشفیات توسط نیروی انتظامی، ۱۱ درصد توسط وزارت اطلاعات و ۲ درصد توسط بسیج انجام شد.

سردار اصلانی افزود: ۷۵ درصد کشفیات تریاک، ۱۱ درصد حشیش، مرفین، هروئین، شیشه و… بوده است.

وی با بیان اینکه ۶۶ درصد کشفیات در مرز‌ها و استان‌های مرزی بوده است، گفت: ۶۰ درصد از این کشفیات به صورت اطلاعاتی، ۳۴ درصد انتظامی و ۶ درصد رزمی بوده است.

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد اظهار کرد: هفت استان سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، هرمزگان، فارس، یزد و اصفهان بالاترین میزان کشفیات را در سال گذشته دارا بودند.

سردار اصلانی تصریح کرد: ایران اثرگذارترین کشور دنیا در مبارزه با موادمخدر است و سازمان ملل نیز به آن معترف است.

این مقام انتظامی در پایان خاطرنشان کرد: اقدامات ارزشمندی با حمایت قوه قضاییه در امر مبارزه انجام شده است و سال گذشته ۱۶ هزار میلیارد تومان به بنیان‌های مالی قاچاقچیان موادمخدر ضربه وارد شد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=77528