• امروز : شنبه - ۲۲ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 16 - محرم - 1444
  • برابر با : Saturday - 13 August - 2022
کل پست ها: 67498اخبار امروز : 5
1

استاندار همدان: رویکرد مبارزه و مقابله با موادمخدر باید اجتماعی باشد

  • کد خبر : 76721
  • 22 اسفند 1400 - 11:52
استاندار همدان: رویکرد مبارزه و مقابله با موادمخدر باید اجتماعی باشد
استاندار همدان اظهار داشت: مبارزه و مقابله با پدیده شوم و خانمانسوز اعتیاد و مصرف موادمخدر باید با رویکردی اجتماع محور و بهره گیری از ظرفیت و توان مردمی و سازمان های مردم نهاد دنبال شود.

به گزارش ایرنا، علیرضا قاسمی فرزاد روز یک‌شنبه در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان همدان، اظهار داشت: ایران اسلامی در حوزه مبارزه با مواد مخدر یکی از کشورهای پیشتاز در جهان است و تقدیم چهار هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز نشان دهنده حجم وسیع تلاش‌ها و رشادت ها در مقابله با این پدیده خانمانسوز است.

وی با بیان اینکه مقابله با مواد مخدر به یک وظیفه اعتقادی، دینی و انسانی در کشور ایران تبدیل شده است، افزود: پیشگیری از این ناهنجاری اجتماعی به طور حتم بسیار کم هزینه تر از مقابله و درمان است بنابراین باید تمام تلاش و همت خود را برای پیشگیری به کار بسته و در این راه باید با تبدیل موضوع مقابله با موادمخدر به یک مساله اجتماعی و استفاده از توان و ظرفیت مردم و خیران، این معضل را به شکل اساسی ریشه کن کنیم.

استاندار همدان ادامه داد: تشویق، ترغیب و حمایت از سازمان های مردم نهاد در راستای پیشگیری از اعتیاد نقش موثری در دستیابی به اهداف و ریشه کن کردن این پدیده زشت در جامعه دارد و برهمین اساس باید بیش از گذشته از توان سمن ها بهره گرفت.

قاسمی فرزاد خواستار استمرار اجرا و پیاده سازی «سند تحول راهبردی» دراین حوزه شد و افزود: صدمه زدن به اصل و اساس پدیده تهیه و توزیع مواد مخدر، توسعه کارهای اطلاعاتی برای ضربه زدن به سر شبکه ها، افزایش ظرفیت مراکز ماده ۱۶ و توسعه کمپ های ماده ۱۵ در این زمینه برای دستیابی به اهداف و برنامه های موردنظر باید به صورت جدی جدیت پیگیری شود.

نماینده عالی دولت در استان همدان گفت: سپاه پاسداران در راستای توجه به مسائل اجتماعی به ویژه موضوع اعتیاد، اقدام به راه اندازی مراکز ماده ۱۶ در نهاوند کرده و همچنین یک مرکز ماده ۱۶ نیز در اوایل دهه ۹۰ در استان راه اندازی شده است که مسئولیت آن بر عهده بهزیستی است.

استاندار همدان اظهار داشت: مرکز ماده ۱۶ بهزیستی دارای ظرفیت بالایی است که می توان با تجهیز فضاها و سوله های خالی موجود، از این ظرفیت برای پذیرش معتادان استفاده کرد و در کنار درمان نسبت به راه اندازی مجموعه هایی برای حرفه آموزی در این محل نیز اقدام کرد.

قاسمی فرزاد گفت: یکی از مطالبات مجموعه قضایی و انتظامی استان همدان، راه اندازی مراکز دولتی پذیرش و درمان بانوان معتاد است که بهزیستی باید در هر شهرستان یک مرکز برای پذیرش بانوان معتاد راه اندازی کند.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت نهادهای فرهنگساز برای پیشگیری از اعتیاد، افزود: هیچ کس در جامعه بهتر از مادران و بانوان نمی توانند بازدارندگی لازم را در پیشگیری از گرایش اعضای خانواده به سمت مصرف مواد مخدر داشته باشند بنابراین اداره کل امور بانوان استانداری باید این فرهنگ و مسئولیت پذیری را بین همسران و بانوان تقویت کند.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=76721