• امروز : چهارشنبه - ۴ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 24 - شوال - 1443
  • برابر با : Wednesday - 25 May - 2022
کل پست ها: 67023اخبار امروز : 0
7

حدود سه هزار معتاد متجاهر در استان فارس وجود دارد

  • کد خبر : 75804
  • 04 بهمن 1400 - 23:11
حدود سه هزار معتاد متجاهر در استان فارس وجود دارد
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر از وجود سه هزار معتاد متجاهر در استان فارس خبر داد و گفت: خیرین و مردم نقش برجسته‌ای در حوزه توانمندسازی و صیانت دارند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ دکتر اسکندر مومنی در سفر به استان فارس با حجت الاسلام و المسلمین دکتر کلانتری، تولیت آستان احمدی و محمدی دیدار کرد.

وی در این دیدار گفت: ساماندهی معتادان متجاهر یکی از اولویت‌های کوتاه مدت ستاد است که مقام معظم رهبری در جلسات آسیب‌های اجتماعی، بر حل آن تأکید ویژه‌ای داشتند.

دبیرکل ستاد بیان داشت: شایسته نیست معتادان بی‌خانمان و بی‌سرپناه در سطح شهر رها باشند؛ از طرفی معتادان، شهروند و هم‌وطن ما هستند و روا نیست که در خیابان‌ها و پارک‌ها بخوابند، آن‌ها به مرحله‌ای رسیده‌اند که خانواده‌ها ترکشان کرده‌اند، در اینجا دولت و حاکمیت می‌بایست آنان را ساماندهی کند.

مومنی ادامه داد: ستاد مبارزه با موادمخدر در چهار حوزه مقابله، پیشگیری، درمان و توانمندسازی، فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد و هر چهار حوزه را همسو با یکدیگر پیش می‌برد.

وی افزود: در سال ۹۷، ظرفیت نگهداری و درمان در تهران، ۳۶۰۰ نفر بود اما به همت بسیج، نیروی انتظامی و سازمان زندان‌‌ها طی سه سال اخیر، مراکزی ایجاد شد و ظرفیت نگهداری به ۱۶ هزار نفر افزایش یافت، همچنین در جلسه اخير ستاد مبارزه با مواد مخدر که به رياست رئيس جمهور برگزار شد، مقرر شد که ظرفيت تهران به ۲۵ هزار نفر برسد که در اینصورا نيازمندي تهران تکميل مي‌شود.

دبیرکل ستاد به احداث ۱۰ اردوگاه معتادان متجاهر در استان‌های کشور اشاره کرد و گفت: قرار بود این اردوگاه ها در ده استان‌ کشور ایجاد شود که تاکنون در خراسان، اصفهان، قم، همدان و لرستان راه‌اندازي اين اردوگاه‌ها به نتيجه رسيده است.

مومنی در ادامه؛ تعداد معتادان متجاهر در استان فارس را حدود سه هزار نفر خواند و گفت: در استان فارس، ظرفیت لازم برای نگهداری و درمان معتادان متجاهر ایجاد نشده است، علی رغم اینکه مراکزی هستند که می‌توان از آن‌ها بدین منظور استفاده کرد.

وی بیان داشت: مردم در فعالیت‌های اجتماعی همچون مدرسه سازی، مساجد، بیمارستان‌ها فعال هستند، اما در حوزه اعتیاد هنوز بدین مرحله‌ نرسیده‌ایم که به طور گسترده شاهد کمک و ورود خیرین باشیم. کارهای مردمی زمان بر است و باید این رویکرد نهادینه و همه کمک کنند. این در حالی است که در حوزه توانمندسازی و صیانت، مردم و خیرین نقش برجسته ای دارند، در مشهد نيز اخيرا يک مرکز که تمام هزينه‌هاي آن توسط يک خير تامين شده کلنگ زني شد.

مومنی یادآور شد: ۳۳ درصد افرادی که معتاد شده‌اند علت گرايش به مواد مخدر را نداشتن قدرت نه گفتن در مقابل پيشنهاد همسالان برای مصرف مواد مخدر عنوان کردند و ۳۰ درصد نیز ‌گفتند ما فکر نمي‌کرديم با چند بار مصرف معتاد شويم.

وي در پایان افزود: اگر قدرت نه گفتن و صيانت دروني افراد افزايش یابد و نسبت به عواقب مصرف مواد مخدر آگاهي ايجاد شود، شاهد کاهش گرايش به سمت مواد مخدر خواهيم بود.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین دکتر کلانتری، تولیت آستان احمدی و محمدی در این دیدار گفت: شما و همکارانتان مسئولیت بزرگی در پیش گرفتید و امید است معضل بزرگ اعتیاد در کشور ریشه کن شود.

وی افزود: صدا و سیما، دانشگاه‌ها و حرم‌های اهل بیت می‌توانند در حوزه پیشگیری از اعتیاد نقش‌آفرینی کنند و نسبت به آگاهسازی افراد جامعه اقدام کنند؛ چرا که جوان و نوجوان ما از سر جهل وارد اعتیاد می شود.

وی بر اشتغال، مهارت آموزی، صیانت بعد از ترک اعتیاد در بهبودیافتگان تاکید کرد و گفت: علل گرایش افراد به سمت اعتیاد باید بررسی ، مطالعه و ملاک عمل قرار گیرد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=75804
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر
  • 316 بازدید
  • بدون دیدگاه