• امروز : چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 20 - محرم - 1444
  • برابر با : Wednesday - 17 August - 2022
کل پست ها: 67527اخبار امروز : 11
5

اهمیت توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد به منظور کاهش تقاضای مواد مخدر و روانگردان‌ها

  • کد خبر : 75278
  • 08 دی 1400 - 11:29
اهمیت توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد به منظور کاهش تقاضای مواد مخدر و روانگردان‌ها
مدیرکل دفتر توسعه مشارکتهای مردمی و سازمانهای مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ توانمندسازی و پایداری فعالیت تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در راستای کاهش تقاضای مواد مخدر و روانگردان‌ها و ارتقا سطح کمی و کیفی مشارکت سمن‌ها در محیط‌های پرخطر و در معرض آسیب را از جمله راهبردهای مهم در برنامه حمایت از سازمان های مردم نهاد خواند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر،  صمد محمدی صبح امروز در مراسم افتتاحیه کارزار اجتماعی سراسری آموزشی اطلاع رسانی سازمان های مردم نهاد سراسر کشور گفت: یکی از مصادیق عینی توسعه و تعمیق مشارکتهای اجتماعی در کشور؛ نهادسازی و ایجاد شرایط ساختاری مناسب در قالب سازمان های مردم نهاد و تشکل‌های اجتماعی در زمینه کاهش تقاضای موادمخدر و روان گردان ها می باشد.
وی افزود: این تشکلها در حوزه های مختلف فرهنگی، پیشگیری، درمان و کاهش آسیب، حمایت و صیانت از بهبود یافتگان در کل کشور فعالیت میکنند. 
این مقام مسئول در ستاد بیان کرد: سازمانهای مردم نهاد به دلیل برخورداری از نیروهای متخصص و داوطلب، شفافیت و پاسخگویی مناسب، نوآوری و انعطاف پذیری و مردمی بودن، نقش قابل توجهی در نهادینه شدن مشارکتهای اجتماعی در جامعه برعهده دارند و به عنوان مکمل بخش دولتی و به صورت کارآمد، جایگاه خاصی در تامین اهداف و توسعه و شکلگیری جامعه سالم را ایفا می‌کنند؛ لذا با در نظر گرفتن اهمیت جایگاه سازمانهای مردم نهاد، دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر همواره سعی داشته در تعامل سازنده با این سازمانها در جهت انجام راهبردهای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و بهره گیری حداکثری از ظرفیت این سازمانها، فعالیت کند. 
محمدی گفت: در این راستا براساس رهنمودها و تدابیر دبیرکل ستاد در اواخر سال گذشته، برنامه تحول راهبردی ستاد مبارزه با مواد مخدر تدوین شد و در جلسه ۱۴۲ ستاد با حضور ریاست جمهوری به تصویب رسید. 
وی افزود: یکی از برنامه هایی که در این برنامه تحول، اهمیت ویژه ای داشته، برنامه حمایت معنوی و مالی از طرحها و پروژه های سازمانهای مردم نهاد بود که با پیش بینی ضوابط شفاف قانونی در دست اجراست. 
مدیرکل دفتر توسعه مشارکتهای مردمی و سازمانهای مردم نهاد ستاد ادامه داد: از جمله اهدافی که برای این برنامه در نظر گرفتیم، حفظ و حمایت از سرمایه های اجتماعی، حمایت از سازمانهای مردم نهاد و استمرار فعالیت داوطلبانه این سازمانها، ارتقا ظرفیت سازمانهای مردم نهاد و حمایت از اجرای برنامه های موثر در محیطهای پرخطر یا در معرض آسیب اعتیاد است. 
محمدی با بیان اینکه راهبردهایی را برای این برنامه در نظر گرفتیم که از جمله توانمندسازی و پایداری فعالیت تشکلها و سازمانهای مردم نهاد در راستای کاهش تقاضای مواد مخدر و روانگردانها و ارتقا سطح کمی و کیفی مشارکتها سمنها در محیطهای پرخطر و در معرض آسیب است، بیان داشت: در راستای اجرای این برنامه، در سال ۱۴۰۰ اعتبار اولیه تخصیص یافته و به کلیه استانها ابلاغ شده است. همچنین براساس شیوه نامه ابلاغی، در استانها مقدمات اجرای این طرحها فراهم شده که به صورت رسمی از امروز عملیاتی شدن برنامه ها آغاز خواهد شد. 
وی در پایان گفت: در این نشست، ضمن حساس سازی و بازگوئی اهمیت نقش کنشگران اجتماعی، تشکل‌های مردمی، اشخاص کلیدی و کارآفرینان، سعی داریم که کارزار هر ایرانی یک سفیر پیشگیری از اعتیاد را به کارزاری ملی تبدیل نماییم و اینگونه نشست ها در جای جای میهن اسلامی با بهره گیری از ظرفیت های ملی و منطقه ای برگزار شود.


لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=75278
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر
  • 305 بازدید
  • بدون دیدگاه