• امروز : شنبه - ۱۶ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 13 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Saturday - 8 October - 2022
کل پست ها: 67784اخبار امروز : 0
5

موادمخدر موضوعی فرامنطقه ای و مبارزه با آن، نیازمند همکاری کشورها است

  • کد خبر : 74996
  • 28 آذر 1400 - 8:19
موادمخدر موضوعی فرامنطقه ای و مبارزه با آن، نیازمند همکاری کشورها است
هماهنگ کننده ارشد برنامه منطقه ای دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل (UNODC)، موادمخدر را موضوعی فرا منطقه ای خواند و گفت: مبارزه با این موضوع نیاز به همکاری کشورها با یکدیگر دارد.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر؛ جرمی میلسوم هماهنگ کننده ارشد برنامه منطقه ای عصر امروز در دهمین نشست کمیته راهبردی برنامه منطقه ای افغانستان و کشورهای همسایه به بیان مختصری از دستاوردهای اصلی برنامه منطقه ای در فاز دوم پرداخت و اولویت های راهبردی کلیدی برای فاز سوم برنامه منطقه ای را در سال ۲۰۲۲ ارائه کرد.

وی در ادامه؛ موادمخدر را موضوعی فرامنطقه ای بیان کرد و افزود: نیاز داریم که در این موضوع کشورها با یکدیگر همکاری کنند.

هماهنگ کننده ارشد برنامه منطقه ای ادامه داد: مواد مخدر یکی از چالش برانگیزترین مسائلی است که جامعه جهانی با آن رو به رو است و متاسفانه تأثیرات نامناسبی را در ابعاد مختلفِ فردی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی، قانونی و جلوگیری از توسعه پایدار در جوامع برجای گذاشته است.

میلسوم گفت: توجه به حوزه های درمان و پیشگیری از اعتیاد، بسیار مهم هستند اما کار اصلی ما؛ نظارت بر مسیرهای غیرقانونی قاچاق مواد مخدر است به خصوص جرائمی که مرتبط با آن اتفاق می افتند؛ بنابراین باید به صورت منطقه ای به این موضوع بپردازیم و آن را در سطح منطقه تقویت کنیم.

وی در پایان گفت: دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل (UNODC)، برنامه های خوبی برای افغانستان در جهت تامین امنیت و توسعه پایدار دارد که با اجرای آنها شاهد نتایج خوبی خواهیم بود.

همچنین کاندیش ولش مسئول بخش عملیات در این نشست، ضمن تشکر از کشوهای عضو و شرکای مالی در برنامه ها گفت: چالش های زیادی در سال ۲۰۲۰ در امر مبارزه با مواد مخدر وجود داشت، از جمله کرونا که هنوز آثار اجتماعی و اقتصادی آن ادامه داد.

وی سال ۲۰۲۱ را نقطه عطفی در اجرای برنامه ها خواند و گفت: امروز فاز دوم برنامه منطقه ای پایان می یابد و فاز سوم این برنامه آغاز خواهد شد.

مسئول بخش عملیات ادامه داد: همکاری منطقه ای در امر مباره با مواد مخدر حساس است و ما در دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل تلاش داریم که به توسعه پایدار کمک کنیم.

ولش افزود: رشد مشکلات، تنوع بخشی به مواد مخدر صنعتی و پولشویی در قاچاق مواد مخدر؛ ما را ملزم به همکاری میکند.

وی بیان داشت: اعتیاد آسیب های زیادی بر خانواده و بخش اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ی گذارد و حکومت ها را دچار آسیب میکند.

همچنین ولادیمیر تارابرین، سفیر و فرستاده ویژه وزیر امور خارجه روسیه در همکاری های بین المللی برای مقابله با تروریسم در این نشست گفت: این نشست فرصتی برای به روز رسانی در منطقه است که به موقع برگزار شده است.

وی افزود: متاسفانه ۲۰ سال حضور نظامیان در افغانستان نتیجه منفی داشته است و برنامه های اجتماعی و اقتصادی منطقه ای دچار آسیب شدند. طی این سالها نیز شاهد تولید افزایش مت آمفتامین و تروریسم بودیم.

تارابرین اظهار داشت: باید بتوانیم امنیت و رونق را در کشور افغانستان تامین کنیم؛ چرا که این موجب توسعه پایدار در آن کشور خواهد شد.

وی گفت: مانند ابتکار سه جانبه؛ همکاری سه جانبه ای میان روسیه، ژاپن و دفتر (UNODC)، در امر مبارزه با مواد مخدر وجود دارد و شاهد همکاری خوبی هستیم؛ همچنین معتقدیم بدون هماهنگی منطقه ای در امر مبارزه با موادمخدر موفق نخواهیم شد.

دکتر عباس لطفی مدیرکل روابط بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این نشست گفت: امیدوارم این نشست گام مثبتی را در امر مبارزه با مواد مخدر پیش ببرد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران کاملا از برنامه منطقه ای حمایت میکند و تاکنون در تمامی جلسات بین المللی شرکت کرده است.

مدیرکل دفتر روابط بین الملل ستاد بیان داشت: مبارزه با مواد مخدر برنامه اول منطقه ای بوده و باید توجه ویژه ای به منشا تولید مواد مخدر شود و با آن در همان کشور مبدا مبارزه شود.

لطفی گفت: با حضور ۲۰ سال ائتلاف غربی در کشور افغانستان تنها شاهد افزایش مواد مخدر، حشیش، مت آمفتامین و… بودیم و ائتلاف غربی نتوانست اقدامی را در مبارزه با معضل مواد مخدر انجام دهد.

وی افزود: در این نشست به مشکل مواد مخدر در افغانستان توجه شده است و این در حالی است که یک نفر از افغانستان در این جلسه شرکت نکرده است؛ لذا باید به این مسئله توجه بیشتری کنیم.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=74996
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر
  • 229 بازدید
  • بدون دیدگاه