• امروز : جمعه - ۴ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : 3 - رمضان - 1444
  • برابر با : Friday - 24 March - 2023
کل پست ها: 68765اخبار امروز : 0
7
استاندار زنجان:

تعیین شاخص در حوزه مبارزه با مواد مخدر ضروری است

  • کد خبر : 74945
  • 24 آذر 1400 - 8:26
تعیین شاخص در حوزه مبارزه با مواد مخدر ضروری است
استاندار زنجان با تاکید بر لزوم تعیین شاخص برای رسیدن به هدفگذاری‌های انجام شده گفت: در حوزه پیشگیری از اعتیاد و ذیل برنامه‌های شورای هماهنگی مبارزه مواد مخدر، تلاش و حرکت بر اساس شاخص های تعیین شده، رسیدن به آن را آسان و میزان موفقیت یا عدم کارایی آن را به خوبی روشن می‌کند.

دکتر محسن افشارچی شامگاه سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه مواد مخدر استان، با بیان اینکه، امیدوارم در مدت زمانی که در استان هستم، بتوانیم مسیر خوبی را در راستای کمک به کاهش میزان اعتیاد و تبعات منفی آن، طی کنیم، افزود: با تعیین شاخص ها و هدف گذاری بر اساس آن، میزان عملکرد مطلوب یا نامناسب بودن آن در هر مقطع نسبت به مقطع قبلی مشخص می شود.

وی با تاکید بر اینکه نمی توان تعداد جلسات برگزار شده و مصوبات مربوطه را به عنوان شاخص تلقی کرد، گفت: بلکه باید شاخص ها در هر موضوعی بطور مشخص و متناسب با آن بیان شود.

استاندار زنجان از دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان زنجان خواست وضعیت فعلی اعتیاد در استان را بر مبنای شاخص ها در اختیار وی قرار دهد تا جلسات مربوطه بر اساس آن برگزار و پیگیری شود.

افشارچی با اشاره به اینکه در حوزه پیشگیری و اقدام برای مقابله در هر زمینه‌ای، شاخص ها بسیار مهم و تعیین کننده هستند، افزود: تنها در این صورت است که می‌توان میزان پیشرفت و کارایی طرح‌های هدفگذاری شده را بصورت ملموس مشخص کرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه ۸۵ درصد افراد، پس از خروج از کمپ ترک اعتیاد، دوباره اقدام به مصرف مواد مخدر می‌کنند، با اشاره به نمونه‌ای از تعیین شاخص در حوزه کاهش مصرف مواد مخدر تصریح کرد: به عنوان مثال باید با اقداماتی که بر اساس شاخص‌ها انجام می‌گیرد، این رقم در سال آینده، به ۷۵ درصد برسد.

استاندار زنجان با تاکید بر لزوم حرکت و انجام اقدامات دستگاه های عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بر اساس اهداف و شاخص های تعیین شده در این شورا گفت: پس از هدفگذاری لازم، باید وظایف هر دستگاه برای رسیدن به آن هدف نهایی، هم مشخص شود. دکتر افشارچی تصریح کرد: نه فقط در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، بلکه در همه دستگاه‌ها و شوراهای مختلف، باید بر اساس شاخص های مربوطه حرکت و عمل شود.

وی خطاب به فرمانداران شهرستان ها هم اظهارداشت: هر اقدامی که در راستای پیشگیری از مصرف مواد مخدر و راه های مقابله با آن در مرکز استان انجام می‌شود، در شهرستان‌ها نیز باید اقدام و پیگیری شود.

گفتنی است در این جلسه برخی از دستگاه های عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان نیز به ارائه گزارشی از برخی از اقدامات خود در حوزه پیشگیری و مقابله با مواد پرداختند.

محمدی مدیرکل بهزیستی استان زنجان، در این جلسه به برخی از اقدامات انجام شده در حوزه پیشگیری و مقابله با مواد مخدر در سال گذشته اشاره کرد و گفت: جمعیت تحت پوشش برنامه های پیشگیری از اعتیاد، در محیط دانشجویی ۹ هزار و ۸۳۵ نفر است و برنامه پیشگیری از اعتیاد در خوابگاه های دانشجویی و محیط‌های آموزشی برای بیش از ۷ هزار نفر، بوده است.

وی با بیان اینکه در محیط های کاری، اداری، صنعتی و نظامی هم برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد اجرا شده است، افزود: تعداد سازمان های مردم نهاد در حوزه پیشگیری ۴۱ مورد،جمعیت تحت پوشش برنامه های پیشگیری از اعتیاد در محیط کاری بیش از ۱۵ هزار نفر، آموزش پیشگیری از اعتیاد در محیط های کارگری و صنعتی بیش از ۱۰ هزار نفر، کارگران شاغل در دستگاه های دولتی شرکت کننده در آموزش ۶ ساعته مصوبه پیشگیری های اولیه از اعتید بیش از ۳ هزار نفر بود.

استاندار زنجان آموزش پیشگیری اولیه از اعتیاد در محیط های نظامی را بیش از ۹۰۰ نفر ، برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه مدیران معلمان و مربیان و مشاوران مدارس برای بیش از ۷ هزار نفر و برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه اساتید و مشاران دانشگاه‌ها برای بیش از ۲۰۰ نفر را تنها بخشی از برنامه‌ها و اقدامات انجام گرفته در حوزه پیشگیری و مقابله با مواد مخدر در سال گذشته عنوان کرد.

هدف سیستم بهداشت کاهش آسیب است

دکتر قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان هم در این جلسه با تاکید بر اینکه هدف سیستم بهداشت کاهش آسیب است گفت: در حوزه بهداشت دنبال این هستیم که علاوه بر غربالگری، وسایل بهداشتی مورد نیاز را در اختیار آنها قرار دهیم.

وی با بیان اینکه همواره تلاش کردیم از روش های حمایتی برای افرادی که در دام اعتیاد گرفتار شده اند استفاده کنیم ، افزود: چون افراد معتاد و خانواده آنها به شدت در معرض آسیب های اجتماعی هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه ما تنها پنج مرکز دولتی برای نگهداری افراد معتاد داریم، گفت: همه خدمات به صورت رایگان ارائه می شود و بخش بانوان را کلا در مراکز دولتی مسقر کرده ایم و نگاه ویژه حمایتی نسبت به آنها داریم.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=74945