• امروز : پنج شنبه - ۱۱ آذر - ۱۴۰۰
  • برابر با : 27 - ربيع ثاني - 1443
  • برابر با : Thursday - 2 December - 2021
کل پست ها: 66319اخبار امروز : 0
1

بازدید از فعالیت‌های جمعيت احياي انساني كنگره ۶۰

  • کد خبر : 74387
  • 25 آبان 1400 - 13:29
بازدید از فعالیت‌های جمعيت احياي انساني كنگره ۶۰
با دعوت جمعيت احياي انساني موسوم به كنگره 60 ، کارشناسان اداره کل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد طی جلسه‌ای با مديران و درمانگران اين جمعیت با روش درماني DSTآشنا و از فعاليت‌هاي ورزشي، تفريحي و حمايتي كنگره بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ اين تجمع هر هفته جمعه راس ساعت ۸ صبح در محل اورژانس پارك طالقاني و با حضور جمعي از درمانگران كلينيك‌هاي ترك اعتياد كه با كنگره ۶۰ همكاري مي كنند، آغاز می‌شود.
در ابتدا، استاد جلسه كه بنا بر رويه معين، يكي از پزشكان درمانگر اعتياد می باشد به شرح مباني روش درمان در كنگره ۶۰ و تاثيرات آن می پردازد و سپس تعدادي از درمانگران نقطه نظرات و تجربيات موفق خود را در اين نوع درمان به اشتراك می گذارند و در ادامه مهندس محمدحسين د‍ژاكام موسس، مدير و طراح اين گروه در سخناني به تشريح مباني روش درماني ابداعي خود، تاثيرات و موفقيت هاي داخلي و بين المللي آن می پردازد.
وی؛ اعتياد را “انهدام سيستم ضد درد بدن به دليل عدم توليد مخدرهاي درون زا (سيستم ايكس) مانند اندورفين ها و انكفالين ها در اثر مصرف مواد مخدر” تعريف کرده و درمان اعتياد را كمك تدريجي به احياي توليد مخدرهاي درون زا و نه ايجاد محروميت كامل از مصرف مواد مخدر در طول اين دوره درمان تبيين کرد.
دژاکام ادامه داد: با روش درماني به نام DST كه حرف D برگرفته از نام موسس آن “د‍ژاكام”، حرف S از كلمه Step به معناي مرحله به مرحله بودن درمان و حرف T از كلمه “Time” به معناي زمان‌دار بودن و طولاني بودن روند درمان مي باشد، درمان در برگيرنده سه وجه جسم، روان و جهان بيني فرد معتاد می باشد که با اصلاح زندگي فرد در اين سه وجه، گويي فرد جديدي را به اجتماع تحويل داده است.
وی افزود: در روش درمان DST فرد معتاد بر اساس نوع ماده مخدر مصرفي اعم از هروئين، ترياك، شيره، حشيش، شيشه و ساير مخدرهاي شايع و ميزان مصرف روزانه شخص، دوز معيني از شربت ترياك بين ۲/۰ تا ۵/۱۶ ميلي ليتر در روز براي فرد تعيين شده و در دوره هاي زماني ۲۱ روزه، مرحله به مرحله با ضريب ۸/۰ نسبت به دوز اوليه كاهش داده مي شود كه حداقل در طول ۱۰ ماه به صفر مي رسد. در اين روش براي هر رهجو يك مربي ثابت تعيين مي شود كه تمامي فعاليت هاي درماني، مقادير شربت ترياك تجويز شده و آزمايشات كلينيكي شخص را در دوره درمان زير نظر داشته و ثبت و ضبط مي‌کند و در پايان نيز به همراه رهجو براي ترخيص از دوره درمان در حضور شخص موسس كنگره ۶۰ و با انجام مراسم خاصي حاضر مي‌شود.
دژاکام اظهار داشت: طبق روشDST ، ترك اعتياد طي سه سفر “از مصرف تا قطع مصرف”، “از قطع مصرف تا رسيدن به خود” و “از خودشناسي تا خداشناسي” بدون هيچ نوع سم زدايي، ايجاد سندرم محروميت و با كمترين علائم و عوارض جانبي اتفاق افتاده و با كمك فعاليت هاي تفريحي و ورزشي در تجمع هاي هفتگي، آموزش هاي پيوسته و گزارش گيري مستمر، علاوه بر سلامت جسم، سلامت روان و جهان بيني جديدي به فرد هديه داده مي شود.
وی گفت: علت انتخاب شربت ترياك به عنوان داروي ترك اعتياد در اين روش، داشتن منشاء طبيعي، سازگار بودن با بدن انسان و دارا بودن انواع مختلفي از اوپيوئيدهاي مشابه مخدرهاي درون زا مانند تركيبات اندروفين، انكفالين و… عنوان شده است.
دژاکام بیان داشت: حضور گسترده معتادان بهبود يافته يا در حال درمان به همراه خانواده هايشان با جمعيتي بالغ بر دو هزار نفر با چهره‌هاي شاد و پر اميد و در حال انجام حركات ورزشي گوناگون از فوتبال، واليبال، بسكتبال و تنيس روي ميز، ورزش باستاني، تير اندازي با كمان، شطرنج و… حس تحسين و اميدواري را در ذهن و جان بازديد كنندگان ايجاد مي‌کرد.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=74387
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر
  • 115 بازدید
  • بدون دیدگاه