• امروز : چهارشنبه - ۴ خرداد - ۱۴۰۱
  • برابر با : 24 - شوال - 1443
  • برابر با : Wednesday - 25 May - 2022
کل پست ها: 67023اخبار امروز : 0
12

معتادان به کرونای شدیدتری مبتلا می‌شوند

  • کد خبر : 73441
  • 07 مهر 1400 - 9:56
معتادان به کرونای شدیدتری مبتلا می‌شوند
محققان برای اولین بار در یک تحقیق علمی در مورد ارتباط سیگار و کووید-۱۹ از داده‌های شهودی و ژنتیکی استفاده کردند.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، بر اساس مطالعه‌ای که به‌تازگی منتشر شده است، سیگار کشیدن به احتمال زیاد شدت کووید-۱۹ و خطر مرگ ناشی از عفونت ویروسی را در افراد افزایش می‌دهد.

مطالعات انجام‌شده در ابتدای همه‌گیری نشان می‌داد ویروس کرونا شیوع کمتری در بین سیگاری‌های حرفه‌ای دارد و یا آنها را نسبت به بقیه مردم کمتر راهی بیمارستان‌ها می‌کند. با این حال مطالعات بعدی یافته‌های اولیه را نقض کرد. داده‌های مبتنی بر جمعیت‌های مختلف نشان داد که سیگار کشیدن عامل خطرناکی برای افزایش عفونت ویروس در میان انسان‌هاست. اما اکثر تحقیقات تا به امروز ماهیت شهودی داشته‌اند و بنابراین این امکان وجود نداشت تا به آنها از منظر علت‌ومعلولی نگاه کرد.

جدیدترین مطالعه در این مورد در مجله توراکس (Thorax) منتشر شده است. در این تحقیق، پژوهشگران برای نتیجه‌گیری در رابطه با تأثیر سیگار بر عملکرد ویروس، به جمع‌آوری داده‌های ژنتیکی و شهودی روی آوردند.

اَشلی کلیفت(Ashley Clift)، محقق ارشد این مطالعه می‌گوید: «نتایج تحقیق ما نشان می‌دهد که سیگار کشیدن با خطر ابتلا به کووید-۱۹ از نوع شدید ارتباط دارد و همانطور که سیگار کشیدن خطر بیماری‌های قلبی، سرطان‌های مختلف و سایر بیماری‌های زمینه‌ای را می‌افزاید، بر شدت کووید-۱۹ نیز تأثیر می‌گذارد.»

تیم محققان آکسفورد و دانشگاه ناتینگهام برای انجام این تحقیق از سوابق مرتبط با مراقبت‌های اولیه، نتایج آزمایش کووید-۱۹، داده‌های بیماران بستری و گواهی‌های فوت استفاده کردند. آنها به دنبال ارتباط بین سیگار کشیدن و شدت عفونت کووید-۱۹ بودند و داده‌های مطالعاتی‌شان شامل اطلاعات ۴۶۹ هزار بیمار از ژانویه تا آگوست سال ۲۰۲۰ بود که از بانک اطلاعات پزشکی بریتانیا(UK Biobank) به دست آمد.

محققان دریافتند سیگاری‌های فعلی در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نکشیده بودند، ۸۰ درصد بیشتر در بیمارستان بستری می‌شدند و به طور قابل توجهی احتمال مرگ ناشی از کووید-۱۹ در آنها افزایش یافته بود. انتظار می‌رود این تحقیقات موجب شود این شایعه که کروناویروس جدید بر معتادان تأثیر ناچیزی دارد برچیده شود.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=73441