• امروز : چهارشنبه - ۵ آبان - ۱۴۰۰
  • برابر با : 21 - ربيع أول - 1443
  • برابر با : Wednesday - 27 October - 2021
کل پست ها: 66122اخبار امروز : 0
4

مصرف موادمخدر و روان گردانها بر افزایش خشونت و کاهش توانایی یادگیری تاثیر دارد

  • کد خبر : 73367
  • 30 شهریور 1400 - 11:39
مصرف موادمخدر و روان گردانها بر افزایش خشونت و کاهش توانایی یادگیری تاثیر دارد
مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد: بر اساس نتایج طرح پژوهشی انجام شده، مصرف موادمخدر و روان گردانها موجب افزایش خشونت، بی‌ملاحظگی در رفتار، کاهش توانایی یادگیری، کسالت روحی و بدخلقی در افراد مصرف کننده مواد می شود.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، دکتر حمید صرامی مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد در این رابطه گفت: این پژوهش به روش نمونه گیری تصادفی با حجم نمونه ۱۰۰۰ نفر در استان خراسان رضوی انجام شده است.
مدیر کل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد با اشاره به وضعیت تحصیلات پاسخگویان گفت: ۳۱ درصد پاسخگویان دارای مدرک کارشناسی، ۲۲ درصد دارای مدرک دیپلم، ۱۸ درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد، ۸٫۵ درصد دارای تحصیلات متوسطه، ۶ درصد دارای مدرک فوق دیپلم، یک درصد دکترای عمومی و مابقی سیکل، ابتدایی و فاقد سواد بودند. در ضمن ۷۲ درصد افراد شرکت کننده زن و ۲۸ درصد مرد بوده اند.
وی افزود: بیش از دوسوم پاسخگویان معتقدند مصرف مواد سبب افزایش خشونت، بی‌ملاحظگی در رفتار، کاهش توانایی یادگیری، کسالت روحی و بدخلقی در افراد مصرف کننده مواد خواهد شد . ضمن آنکه تبلیغات دروغین و
فریب های فرهنگی از سوی سیستم اعتیاد در خصوص افزایش هوشیاری، تمرکز بیشتر، افزایش دقت، هوش بالا، کسب اعتماد بنفس، تعامل صمیمانه با دیگران و بهبود عملکرد افراد مصرف کننده مواد ، صرفا به منظور جذب مشتریان جدید به چرخه مصرف مواد و کسب سود حرام ناشی از سودآوری برای قاچاقچیان مواد مخدر و روان گردانها می باشد .
دکتر صرامی یادآور شد : نتایج این تحقیق حکایت از تاثیر قابل توجه آموزش های حضوری و برگزاری فیزیکی کارگاه‌های آموزشی در عرصه پیشگیری اولیه از اعتیاد در مخاطبین را در پی داشته است. به طوری که حدود ۸۰ درصد پاسخگویان اعلام نموده اند پس از شرکت در کلاس‌های آموزشی پیشگیری از اعتیاد ، آگاهی شان نسبت به عوارض و پیامدها و تبعات سوء مواد مخدر، اثرگذاری آنان بر اصلاح افراد معتاد، تغییر نگرش شان نسبت به مصرف مواد ، اراده قوی جهت عدم مصرف مواد و همچنین اعتماد به نفس نسبت به قبل افزایش یافته و سبب تقویت نگرش منفی آنان نسبت به مصرف مواد شده است .
دکتر حمید صرامی تاکید نمود:به منظور پیشگیری از بروز و شیوع مصرف مواد در سطح جامعه ، ضرورت دارد
دستگاه های فرهنگی کشور با اولویت وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، ضمن استمرار و تداوم برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی استاندارد پیشگیری از مصرف مواد در گروههای مخاطب به منظور ایمن سازی و توانمند سازی آنان در برابر تهدیدهای مواد مخدر، مواد محرک و مواد توهم زا با رعایت نیاز سنجی و بازاریابی اجتماعی با اولویت نوجوانان، جوانان و بانوان کشور ، همزمان نیز نسبت به سنجش مستمر میزان اثربخشی کارگاههای آموزشی در ارتقاء سطح دانش، تغییر نگرش ، کنش و پایداری رفتارهای ضد اعتیاد در شرکت کنندگان در دورهای آموزش پیشگیری از اعتیاد مبادرت نموده تا شاهد کاهش تقاضای مواد در جامعه و ضربه موثر به استراتژیهای سیستم هوشمند ، فعال ، پویا و داینامیک مواد مخدر و روان گردانها باشیم.

لینک کوتاه : http://news.dchq.ir/3/?p=73367
  • ارسال توسط :
  • منبع : روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر
  • 162 بازدید
  • بدون دیدگاه